FESTIWALE,  Tofifest

Co obejrzeć na Tofifest 2015?

tofifest_2015_630Program 13. Międzynarodowego Festiwalu Tofifest, który odbywać się będzie w Toruniu w dniach 18-25 października, jest już dostępny na stronie www.tofifest.pl. Mój egzemplarz programu jest już pokreślony i zapełniony notatkami na temat tytułów, które chciałabym zobaczyć. Oto kilka z nich:

  • Imigranci (Deephan) – to francuski film Jacquesa Audiarda, poruszajacy bardzo aktualny dziś temat, co zapewne przysporzy mu wielu widzów. Na Festiwalu w Cannes obraz ten zdobył w tym roku Złotą Palmę.
  • Panie Dulskie – film Filipa Bajona interesuje mnie przede wszystkim ze względu na aktorstwo (Krystyna Janda,  Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska).
  • Król życia pozytywna tematyka i obsada filmu: Robert Więckiewicz, Bartłomiej Topa, Jerzy Trela i Jan Peszek obiecują świetną zabawę. Sprawdzę!
  • Intruz (The Here After) – nie będzie to łatwy i przyjemny seans, jednak nagrody zdobyte w tym roku w Gdyni oraz Łukasz Żal jako autor zdjęć bardzo mnie kuszą! Po projekcji widzowie będą mieli okazję spotkać się z reżyserem Magnusem von Hornem oraz producentem Mariuszem Włodarskim – tym bardziej warto się wybrać!
  • Karbala – jestem fanką Arka Tomiaka, autora zdjęć m.in. do Obławy, Kołysank i Dass. Dlatego wybieram się na Karbalę, żeby sprawdzić, jak rozwija się jego warsztat operatorski. A do tego warto chyba zobaczyć, jak wyglądała „największa polska bitwa od czasów II wojny światowej”.
  • Tronfilm science fiction z 1982 roku z Jeffem Bridgesem będzie punktem wyjścia do rozmowy na temat: „Jak będziemy oglądać filmy w roku?” W debacie wezmą udział: Wiesław Kot, Maciej Zasada, Paweł Surgiel i Arek Tomiak. No i ja w roli widza i słuchacza. Bardzo chętnie.

Jest jeszcze kilka tytułów, które widziałam, a które mogę Wam polecić.

Absolutnie warto zobaczyć film Jacka Lusińskiego Carte Blanche (recenzja TUTAJ). Historia nauczyciela, który traci wzrok i ukrywa ten fakt przed otoczeniem, to opowieść o radości życia. Andrzej Chyra zachwycił mnie swoją kreacją, a wymowa filmu jest bardzo budująca. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Wyciszony, kameralny dramat 45 lat widziałam w Poznaniu na festiwalu Transatlantyk. Jest to studium relacji między mężem a żoną, w których życiu pojawia się wątek z przeszłości mężczyzny. Po filmie nie czujemy się komfortowo, jednak jest to komplement. Charlotte Rampling i Tom Courtenay to doskonały aktorski duet. Oboje za pomocą oszczędnych środków wyrazu budują napięcie i atmosferę, w której niewypowiedziane emocje wybrzmiewają głośniej niż podczas największej kłótni.

Ogromnie żałuję, że nie wybiorę się na Demona Marcina Wrony. Tragiczna śmierć reżysera podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni przyczyniła się do tego, że film traktowany jest jako artystyczny testament autora. Ciekawi mnie bardzo sposób, w jaki kreowana jest atmosfera grozy i niepokoju w tym obrazie. Dokumentalny film Amy również tym razem mi umknie, a sądząc po opiniach widzów warto również go poznać.

Wielka szkoda, że nie udało się sprowadzić do Torunia filmu Excentrycy, kręconego w tym roku na Starym Rynku i w Dworze Artusa. Być może jednak  przyczyna tkwi w terminach lub zobowiązaniach twórców. Tematyka i nastrój filmu pasuje przecież do charakteru festiwalu doskonale!

Akredytacja na tegoroczną edycję festiwalu Tofifest już na mnie czeka, zatem odliczam dni do otwarcia imprezy i się cieszę na kolejną filmową przygodę!!

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *