Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Recenzje muzyki filmowej

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie 2015 – recenzja płyty

fmf-2015-480x480

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie znowu zachwycił publiczność. Kolejne dni przynosiły nową dawkę emocji, a każdy kończący się koncert dawał nadzieję na to, że następny dzień pełen będzie nowych przeżyć. Niestety, nadszedł czas zamknięcia festiwalu i ostatnie brzmienia orkiestry ucichły. To jednak nie oznacza, że musimy rozstać się  z muzyką filmową, która towarzyszyła nam przez 5 dni ósmej edycji festiwalu. Po raz czwarty możemy cieszyć się wydawnictwem, które zatrzymuje klimat festiwalowych koncertów. Tym razem producentem płyty jest Robert Townson, a album wydany został przez największą światową wytwórnię muzyki filmowej – Varèse Sarabande.

Album Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie 2015 otwiera temat główny Ramina Djawadiego z serialu Gra o tron, który wybrzmiewał w spocie promocyjnym tegorocznego festiwalu. Za sprawą drugiego utworu The King’s Arrival pozostajemy w atmosferze dworskich intryg i namiętności. Wiodący motyw z serialu House of Cards Jeffa Beala przenosi nas do współczesności, jednak zachowuje mroczny klimat walki o władzę i wpływy, tyle że toczonej kilka wieków później. Kompozycje Trevora Morrisa do seriali Rodzina Borgiów i Dynastia Tudorów są już znane publiczności krakowskiego festiwalu nie tylko z wykonań koncertowych, ale i z poprzednich płyt FMF. Nie mogło ich jednak zabraknąć na najnowszym albumie, skoro stanowiły one ważny element podczas tegorocznej edycji wydarzenia, a kompozytor we własnej osobie odwiedził Kraków i zasiadał w jury konkursu Young Talent Award. Z gatunku muzyki serialowej odnajdziemy również wzruszający temat z przełomowego dla telewizji serialu Zagubieni autorstwa Michaela Giacchino. Ostatni z tytułów serialowych pochodzi z produkcji The Dovekeepers, skomponowany przez Jeffa Beala, mający nietypowy, orientalny charakter. Międzynarodowa Gala Seriali zostanie zatem w pamięci publiczności, choć zabrakło na płycie muzyki z seriali polskich – warto było załączyć tematy Bartosza Chajdeckiego z Czasu honoru i Misji Afganistan oraz Łukasza Targosza z Watahy. Motywy te bowiem zachwyciły widzów podczas koncertu w TAURON Arenie.

Koncert Szekspir Symfonicznie również znalazł swoje miejsce w zestawie utworów na płycie Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie 2015. Jedne z najpiękniejszych kompozycji napisanych do adaptacji sztuk Szekspira wybrzmiewają obok siebie: wzruszający, pełen uczucia i pasji temat Nino Roty z Romea i Julii, monumentalny motyw Miklósa Rózsy z Juliusza Cezara, niepokojący i dramatyczny utwór z baletu Romeo i Julia autorstwa Siergieja Prokofiewa The Montagues and Capulets oraz melodyjny i najbardziej pogodny z wymienionych dotąd temat Patricka Doyle’a z Henryka V. Pomiędzy tymi motywami znajdziemy utwór napisany przez kolejnego gościa festiwalu, Stephena Warbecka, z filmu Zakochany Szekspir (The Beginning Of The Partnership).

Śladem koncertu Video Game Show: Critical Hit jest temat z popularnej gry Tetris autorstwa Korobeiniki. Oprócz tego na płycie pojawiła się kompozycja Wojciecha Kilara Mała uwertura oraz Elegia Michała Jacaszka. Płyta nie mogła obyć się bez tematu z filmu Bogowie Bartosza Chajdeckiego, tym bardziej, że projekcja obrazu Łukasza Palkowskiego z muzyką na żywo (z udziałem kompozytora) okazała się wielkim sukcesem. Album zamyka utwór z napisów końcowych z filmu Star Trek. Prawie dziesięciominutowa suita zawiera nie tylko genialny temat Michaela Giacchino napisany do filmu J.J. Abramsa, ale również fragmenty muzyki z serialu telewizyjnego.

Czego zabrakło na płycie? Na pewno szerszej reprezentacji utworów z gier komputerowych oraz kilku tematów z filmów Andrzeja Wajdy. Repertuar zebrany w albumie jest jednak bardzo bogaty i wyrazisty, skupiony przede wszystkim wokół kompozycji serialowych i „szekspirowskich”. I są to tematy, które świetnie oddają charakter tegorocznej edycji festiwalu. 

Wydawnictwo FMF to ukłon w stronę wiernych fanów festiwalu, co roku przyjeżdżających do Krakowa, by na żywo słuchać legendarnych tematów, prezentowanych w synchronizacji z obrazem i pragnących zabrać festiwalową atmosferę do domu. Płyta to doskonały prezent i pamiątka będąca hipnotyzującą mozaiką muzycznych doznań. Wierzę, że album przedłuży magię FMF i niejednokrotnie pomoże w powrocie do festiwalowych wzruszeń – słowa Roberta Piaskowskiego, Dyrektora Artystycznego FMF, potwierdzam i szczerze polecam płytę nie tylko uczestnikom festiwalu, ale i osobom, które nie miały jeszcze okazji zasmakować w klimacie FMF. Mam nadzieję, że płyta stanie się przyczyną, dla której za rok powrócimy – lub wybierzemy się po raz pierwszy do Krakowa, na 9. już edycję Festiwalu Muzyki Filmowej.

Płytę można kupić na stronie www.varesesarabande.com.

(Recenzja pojawiła się również na stronie www.soundtracks.pl.)

_____________________________________
Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
Twitter: @klubfilmowy
_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *