Książki

Historia polskiej animacji dla dzieci w albumie

Tak się czasem dzieje (a w moim przypadku nawet dość często), że długo po innych odkrywamy jakąś perełkę – czy to świetny film, czy książkę, czy wydarzenie. Wszyscy zdążyli już o tym zapomnieć, a my dopiero to poznajemy… Ma to dwie strony – zła jest taka, że niewiedza zubaża nas i sprawia, że stoimy obok interesujących zdarzeń. Dobra strona takiej sytuacji pozwala nam delektować się pięknem i przeżywać emocje związane z jakimś dziełem, podczas gdy dla innych straciło już ono smak.

Właśnie tak stało się niedawno. Zupełnie przypadkiem trafiłam w swoim mieście na wystawę plenerową z okazji 65-lecia istnienia polskiej animacji dla dzieci. Oglądając ekspozycję, uświadomiłam sobie, że wystawę tę widziałam już raz w Warszawie, kilka miesięcy wcześniej. Nie zwróciła ona jednak wtedy mojej szczególnej uwagi. Gdy jednak razem z rodziną chodziłam między tablicami, z których spoglądały na nas postaci z czasów mojego dzieciństwa, dostrzegłam ich wyjątkowy charakter (pisałam o tym w artykule 65 lat polskiej animacji – wystawa).20140501_134302Podobnie w sposób niezamierzony trafiłam na informację o albumie (wydany w Łodzi w 2012 roku), który jest katalogiem wspomnianej wystawy. Nie jest to jednak zwyczajny katalog, nie jest to nawet zwykły album czy książka. Sposób prezentacji historii polskiej animacji dla dzieci zasługuje na najwyższy podziw.

Album 65 lat polskiej animacji dla dzieci powstał z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi, przy współpracy z Filmoteką Narodową. Nad pracami czuwali Jerzy Armata i Natalia Chojna (kurator wystawy). Przejrzysty układ treści, rzeczowe komentarze i liczne ilustracje oraz fotosy czynią z książki niezwykłe wydawnictwo.

Wędrując po rozdziałach, zatrzymujemy się na takich oto przystankach: Techniki animacyjne, Krótka historia, Mistrzowie animacji, Filmy krótkometrażowe, Seriale, Filmy pełnometrażowe, Wytwórnie. Wszystko zaś podane w barwnej oprawie i zilustrowane wieloma zdjęciami. Autorzy nie silą się na zbyteczne wywody historyczne czy biograficzne. Album jest zarysem historii, próbą uporządkowania informacji, zebrania najważniejszych faktów, tytułów i nazwisk. Jednocześnie jednak w jakiś magiczny sposób zabiera nas do świata animacji, do świata bajek, w których dorośli stają się tak naprawdę dziećmi, tworząc niezapomniane postaci i opowieści.

album3

Możemy więc na nowo przypomnieć sobie takich przyjaciół z dzieciństwa, jak Reksio, Piesek w kratkę, Bolek i Lolek, miś Colargol, miś Uszatek, kot Filemon, wróbelek Ćwirek, pingwin Pik-Pok, Tytus, Romek i Atomek czy Piotruś i wilk (tak, tak, ta animacja powstała w Polsce i nagrodzona została Oscarem w 2006 roku!). Starsi ode mnie na pewno ucieszą się również z obecności innych postaci, które zaistniały w wyobraźni twórców dużo wcześniej. Krótkie opisy filmów, zawierające nazwiska autorów, lata powstania oraz zarys treści pozwalają na odświeżenie pamięci i na umiejscowienie poszczególnych tytułów w czasie.

album1

Album 65 lat polskiej animacji dla dzieci wyróżnia wyjątkowa koncepcja estetyczna. Różnorodność czcionek, kolorów oraz kierunków tekstu nie zaburza odbioru. Przeciwnie – sprawia, że lektura tej pozycji staje się dynamiczna i dzięki temu bardzo intrygująca. Duże zdjęcia i ilustracje stanowią świetne uzupełnienie treści. Nowoczesnym i doskonałym zabiegiem jest umieszczenie przy wielu tytułach fotokodów, które umożliwiają – dzięki prostej aplikacji w telefonie komórkowym – obejrzenie fragmentu filmu. Obraz wczytuje się błyskawicznie i jest wspaniałym uzupełnieniem informacji o danym dziele filmowym.

album2

Książka liczy ponad 270 stron. Wydana jest w twardej, barwnej oprawie, na papierze wysokiej jakości, w formacie niestandardowym, zbliżonym do A4. Wszystkie treści zamieszczone są w języku polskim i angielskim.

Nie wiedziałam, że przed II wojną światową film animowany dla dzieci nie istniał. Wszystko zaczęło się w roku 1947 od lalkowej animacji Zenona Wasilewskiego pt. Za króla Krakusa. Od tamtej pory dzięki rozwojowi techniki animacji powstało mnóstwo produkcji, które zawładnęły wyobraźnią najmłodszych widzów i utrwaliły się w pamięci na zawsze. Miło jest przypomnieć sobie te produkcje i pokazać je swoim dzieciom. Moje córeczki z dużą uwagą oglądały zdjęcia. Wielu bohaterów na szczęście znają i one, więc znalazłyśmy wspólny grunt, na którym mogłyśmy porozmawiać o bajkach – ja patrząc w przeszłość, one – będąc tu i teraz…

Album można pobrać bezpłatnie w pliku pdf. Dostępny jest również w dwóch punktach w Warszawie oraz w jednym w Łodzi. Polecam jednak skorzystanie ze sprzedaży wysyłkowej (i nabycie albumu w formie tradycyjnej!). Książka kosztuje 30 zł (+ 11 zł za przesyłkę). Szczegóły dotyczące zamówień znajdują się na stronie www.pisf.pl.

____________________________________

Instagram: @anna_jozefiak_klub_filmowy
Twitter: @klubfilmowy
____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *