FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  NAGRODY,  Piosenka i Ballada Filmowa

Koncert Galowy – V Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu

V Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu zakończył się 2 sierpnia uroczystym Koncertem Galowym. Na miejsce imprezy organizatorzy wybrali Rynek Nowomiejski, na którym 50 lat temu Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski nakręcili film „Prawo i pięść” z Gustawem Holoubkiem, Jerzym Przybylskim i Hanną Skarżanką. Autorem muzyki do tej produkcji był Krzysztof Komeda, a sygnałem dźwiękowym festiwalu jest fragment ballady pt.  „Nim wstanie dzień”, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka. W koncercie wzięli udział znani artyści estradowi oraz laureaci tegorocznego przeglądu konkursowego.

Koncert oglądałam z odległości pierwszego rzędu – i wrażenia były pierwszorzędne! Świetny repertuar (choć brakowało bardziej współczesnych piosenek filmowych), rewelacyjne interpretacje i wspaniałe młode głosy. Oby nie zaginęły w gąszczu artystów, którzy na moment zabłysnęli, by szybko zgasnąć…

Gospodarze imprezy, Katarzyna Kwiatkowska i Bartosz Porczyk, otworzyli koncert piosenką „Co robić w taką noc” z filmu „Halo Szpicbródka”. Swoim występem zachwyciła publiczność Beata Banasik, laureatka ubiegłorocznej edycji festiwalu, wykonując najpierw przejmujący utwór zespołu Mazowsze „Dwa serduszka”, a później dynamiczną „Fais moi mal Johnny”. Nazwisko tej młodej artystki trzeba koniecznie zapamiętać, podobnie jak nazwisko Pauliny Walendziak, która zamknęła koncert rewelacyjnym wykonaniem piosenki z serialu „Twin Peaks” pt. „Fallin” oraz „Wielka majówka”. Świetnie zaprezentowali się pozostali wykonawcy, wśród których pojawili się m.in. Anna Sroka (dzięki jej interpretacji „Rzeki marzeń” – utworu z filmu „W pustyni i w puszczy” – wreszcie dostrzegłam urok tej piosenki!), Grzegorz Małecki, Katarzyna Żak oraz Maja Kleszcz (oryginalne wykonanie utworu z filmu „Zakazane piosenki” – „Ach jak przyjemnie” – zachwyciło słuchaczy!).

W koncercie wzięli również udział laureaci tegorocznego przeglądu konkursowego. Spośród wszystkich uczestników jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący), Magdalena Wojewoda z RMF Classic, Aniela Hebel-Szmak, Jan Poprawa oraz Jan Wołek, wyłoniło zwycięzców:

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, otrzymała Ada Bujak z Krakowa za fenomenalne wykonanie piosenki „Tea for Two” z filmu „No, no Nanette” w reżyserii Herberta Wilcoksa.

Nagrodę specjalną za piosenkę z filmu polskiego w wysokości 4000 złotych, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, otrzymała zjawiskowa Anastazja Simińska z Kalisza za piosenkę „Bal Posejdona” z filmu „Anna German” w reżyserii Waldemara Krzystka.

Trzecią nagrodę regulaminową w wysokości 5000 złotych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, otrzymali Aleksandra Bogucka i Nieczuli Gentelmani z Warszawy za czułe wykonanie piosenek „Oj wyjdę ja” z filmu Jerzego Hoffmana „Potop” oraz „Alfie” z filmu o tym samym tytule w reżyserii Lewisa Gilberta.

Drugą nagrodę regulaminową w wysokości 8000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, otrzymała Natalia Lubrano z Wrocławia za wykonanie piosenek „Precz z moich oczu” z filmu „Trędowata” Jerzego Hoffmana oraz „Maniac” z filmu „Flashdance” w reżyserii Adriana Lyne (rewelacja!).

Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w wysokości 15000 złotych oraz statuetkę Złotego Jabłka otrzymała Agata Grześkiewicz z Olsztyna za wykonanie piosenek „Iskry i łzy” z filmu „Głos” w reżyserii Janusza Kondratiuka oraz „Journey to the Past” z filmu „Anastazja” w reżyserii Gary’ego Goldmana i Dona Blutha – i ten właśnie utwór usłyszała publiczność w ostatniej części koncertu.

Wszyscy laureaci prezentowali świetny poziom wokalny i sceniczny. Wykonania cechowały się oryginalnością, świeżością, ogromnym zaangażowaniem emocjonalnym, a przede wszystkim wysokim profesjonalizmem, choć artyści dopiero zaczynają swoją przygodę z piosenką i sceną. Miejmy nadzieję, że toruński festiwal otworzy przed nimi drogę do dalszych sukcesów.

Piąta edycja imprezy dobiegła końca. Był to z pewnością bardzo ciekawy punkt w krajobrazie toruńskich i krajowych imprez muzyczno-filmowych. Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu daje szansę zaprezentowania talentów wokalnych młodym artystom, a jednocześnie pozwala publiczności poznać klasykę gatunku. Warto może jednak zadbać o to, aby w kolejnych latach wykonywane podczas festiwalu utwory pochodziły z nieco bardziej współczesnych filmów. Pozwoli to przywołać nowsze przeboje, które potwierdzą, że gatunek piosenki filmowej nie wyginął, ale ma się dobrze, a wręcz coraz lepiej.

Gratulujemy organizatorom festiwalu, Miastu Toruń i Toruńskiej Agendzie Kulturalnej, oraz pomysłodawcy i dyrektorowi Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, panu Andrzejowi Szmakowi. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok!

Relację z koncertu opublikowałam również w portalu soundtracks.pl.

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *