FESTIWALE,  Krakowski Festiwal Filmowy,  NAGRODY,  PORTAL PRESTO

Krótkie metraże na 60. edycji KFF

W konkursie krótkometrażowym Krakowskiego Festiwalu Filmowego brało udział 39 filmów, po 13 animacji, dokumentów i fabuł. Tę różnorodność formalną wzbogacił duży wybór tematów podejmowanych przez twórców pochodzących z całego świata.

Obserwowaliśmy trudne relacje rodzinne i społeczne, zmagania z problemem dorastania, umierania i samotności czy z niepewnością w podejmowaniu życiowych wyborów. Krótkie metraże przyjmowały jednak też jasny punkt widzenia, dowodząc, że o życiu, również w jego mrocznych przejawach, można mówić z pogodą ducha, a nawet z humorem. Dlatego właśnie oglądanie zakwalifikowanych do konkursu filmów pozwoliło poczuć bogactwo ludzkiej egzystencji i spojrzeć na jej wybrane aspekty jak przez mikroskop. Krótka forma dzieł zmuszała twórców do ukazania esencji problemów i istoty podejmowanych tematów, bez zbędnych ujęć, dialogów czy kadrów. Ta intensyfikacja narracji, obrazów czy dialogów bardzo często czyniła z kilkuminutowych historii małe arcydzieła, które w ostry i jednoznaczny sposób zwracały uwagę widza na niesprawiedliwość lub piękno świata.

O laureatach historycznej, internetowej edycji 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego piszę razem z Mają Baczyńską, redaktorką naczelną magazynu „Presto Filmowe”, na stronie

(Zdj.: kadr z filmu Zwykły facet, mat. pras. KFF)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.