FESTIWALE,  Tofifest

Motyw przewodni festiwalu Tofifest 2017 – Antybohater

Sezon festiwalowy 2017 powoli się kończy, jednak pozostało jeszcze kilka wydarzeń, na które czekam z niecierpliwością. Jednym z nich jest toruński festiwal Tofifest. Poznaliśmy właśnie plakat i motyw przewodni tegorocznej edycji.

„Zaczynamy odliczanie do 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest i ujawniamy tegoroczne zjawisko, jakim jest jedna z najbardziej intrygujących postaci w kinie światowym — Antybohater.

Wszyscy kochamy Don Vita Corleone z Ojca Chrzestnego Francisa Forda Coppoli, Travisa Bickle’a z filmu Taksówkarz Martina Scorsese, Leona z filmu Luca Bessona Leon zawodowiec czy polskiego Adasia Miauczyńskiego z filmów Marka Koterskiego.

Wśród postaci serialowych z sympatią odnosimy się do Tony’ego Soprano z Rodziny Soprano czy łobuzów z Peaky Blinders. To są nasi tegoroczni Antybohaterowie, nasze odkrywane nieodgadnione zjawisko filmowe.

Pomiędzy dobrem a złem

Filmowych bohaterów przywykło się dzielić na dobrych i złych, tymczasem światowa kinematografia obfituje w postaci uciekające tej prostej kategoryzacji, właśnie takie jak Travis Bickle czy Don Vito.

To bohaterowie, których lubimy mimo tego, że ich działania bywają nie całkiem racjonalne, moralnie wątpliwe, niejednoznaczne w odbiorze, odstające od norm etycznych i nieprzewidywalne.

Jednak w pewien hipnotyczny sposób to właśnie te postaci nas fascynują, to je lubimy oglądać, z nimi się identyfikujemy i im kibicujemy. To postaci, które znajdują się niejako pomiędzy światami dobra i zła — Antybohaterowie.

Podróż w nieznane

Postać Antybohatera będzie tematem odkrywanym przez nas podczas 15. MFF Tofifest. Towarzyszyć będą temu zarówno pokazy filmowe, jak i spotkania oraz niekończące się, pasjonujące rozmowy próbujące zdefiniować to niepokorne zjawisko.

Festiwal przygotowuje również specjalną limitowaną serię koszulek z Taksówkarzem (Robert De Niro jako Travis Bickle), które będzie można wygrać w konkursach na naszym oficjalnym fanpage’u na Facebooku.

Niepokorny, 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, odbędzie się w Toruniu, w dniach 21–29 października 2017.”

Ja już dziś zapraszam do mojego pięknego Torunia i obiecuję relacje z wydarzeń festiwalowych. Do zobaczenia!

_____________________________________

Instagram: @klubfilmowy
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *