FESTIWALE,  Piosenka i Ballada Filmowa

Przegląd Konkursowy na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu 2016

Ballada2016Każdy festiwal – filmowy czy muzyczny – stara się przyciągnąć uwagę publiczności jakimś wyjątkowym wydarzeniem, elementem programu, który wyróżniałby go spośród innych podobnych imprez. Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu również posiada swój szczególny punkt, jakim jest Przegląd Konkursowy. Biorą w nim udział początkujący wokaliści, studenci szkół artystycznych i laureaci innych konkursów ogólnopolskich. Każdy z uczestników przygotowuje dwie piosenki filmowe – z repertuaru polskiego i zagranicznego.

Co roku organizatorzy Przeglądu Konkursowego otrzymują kilkadziesiąt zgłoszeń, spośród których jury wybiera najlepsze wykonania. Wokalistom najczęściej towarzyszy kameralny akompaniament (fortepian lub gitara), rzadziej zdarzają się prezentacje przy muzyce granej z playbacku. Miałam okazję kilkakrotnie uczestniczyć w przesłuchaniach konkursowych i na tej podstawie muszę stwierdzić, że do finału dostają się osoby nieprzypadkowe, bo obdarzone szczególnym talentem muzycznym. Wysoki poziom artystyczny przejawia się na różnych płaszczyznach: w barwie i skali głosu, w sposobie interpretacji utworu, w prezentacji scenicznej, a nawet w zdolnościach aktorskich. Zdarza się, że któryś z uczestników wydobędzie fałszywą nutę albo zaśpiewa utwór niepasujący do osobowości czy jego głosu. Często jednak nawet taki, pozornie nieudany występ, budzi w publiczności refleksję, że wystarczy doszlifować głos czy interpretację, aby otrzymać cenny klejnot.

Gdybym miała wskazać najpiękniejszy i najbardziej niezwykły instrument, jaki istnieje, wybrałabym ludzki głos. Do takiego wniosku dochodzę za każdym razem, gdy słucham młodych wykonawców, mierzących się z musicalowymi standardami czy z zapomnianymi utworami z dawnych bądź najnowszych filmów. Różnorodność barwy i siły głosów, zdolność wywoływania skrajnych emocji – od rozbawienia po wzruszenie – w końcu historia, jaką wokaliści opowiadają poprzez śpiew, są zachwycające.

Oprócz tego, że Przegląd Konkursowy oferuje nagrody pieniężne, daje uczestnikom coś jeszcze: pozwala zaprezentować umiejętności wokalne szerszemu audytorium i stwarza szansę na zaistnienie w świadomości odbiorców. Kto wie, czy za kilka lat nie usłyszymy nazwisk tych wykonawców, którzy niegdyś wystąpili na toruńskiej scenie, a teraz robią muzyczną karierę. Wielu na to zasługuje.

Do finału tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowało się 22 uczestników (z przyczyn losowych 2 z nich nie pojawiło się na przesłuchaniach finałowych). Na widowni Teatru Baj Pomorski zasiadło jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący), Katarzyna Dąbrowska, Aniela Hebel-Szmak, Paweł Pawlik (RMF Classic). Oto werdykt jury:
– nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego w wysokości 3.000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, otrzymała Iga Kozacka z Katowic za wykonanie piosenki Empire state of mind z filmu Step Up 3;
– nagrodę specjalną za wykonanie piosenki z filmu polskiego w wysokości 4.000 złotych, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, otrzymały wokalistki z Noemi Quartet z Warszawy za wykonanie piosenki Alabama z filmu Ida;
– trzecią nagrodę regulaminową ex aequo – dwa razy po 2.500 złotych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, otrzymali: Izabela Szafrańska z Białegostoku za wykonanie piosenek: Pamiętasz, była jesień z filmu Pożegnania, Dona Dona z filmu Gie oraz Tomasz Leszczyński z Wrocławia za wykonanie piosenek: Cud niepamięci z filmu Zakochany Anioł, Cucurrucucu z filmu Porozmawiaj z nią;
– drugą nagrodę regulaminową w wysokości 8.000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, otrzymała Karolina Micor z Katowic za wykonanie piosenek: Zmysły precz z filmu Kingsajz oraz piosenki Between the Bars z filmu The Skin I Live In;
– Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w wysokości 15.000 złotych oraz statuetkę Złotego Jabłka otrzymała Daria Zawiałow z Warszawy za wykonanie piosenek: Piosenka o wieczornym gościu z filmu Rozstanie oraz piosenki Off – Broadway z filmu Hair.

Laureaci zaprezentowali wybrane utwory podczas Koncertu Galowego, zamykającego VII edycję festiwalu. Uwierzcie – było czego słuchać i było na co patrzeć! Wielkie gratulacje dla zwycięzców. Zaś dla utalentowanych, lecz niezdecydowanych – wielka zachęta. Przyjedźcie za rok do Torunia i zachwyćcie jury i publiczność swoim głosem i artystyczną wrażliwością!

_____________________________________

Instagram: @klubfilmowy
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *