FESTIWALE

4. Festiwal „Przejrzeć… Kino od Kuchni” zaprasza

Tym razem oddaję głos Dyrektorce 4. Festiwalu „Przejrzeć… Kino od Kuchni”, który odbędzie się w Toruniu w dniach 19-21 listopada 2012. 

Karolina Bednarek jest stypendystką z dziedziny kultury Prezydenta Miasta Torunia, doktorantką na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a przede wszystkim – pasjonatką dobrego kina. Oto jak opowiada o poprzednich edycjach Festiwalu i o tym, co czeka nas w drugiej połowie listopada:


4. Festiwal „Przejrzeć… Kino od Kuchni” to kolejna odsłona interdyscyplinarnego festiwalu filmowego z cyklu „Przejrzeć…”, organizowanego w naszym mieście.
Dotąd, dzięki wsparciu nie tylko władz miasta, lecz także Studenckiego Klubu Pracy Twórczej Od Nowa i Kina Niebieski Kocyk, mogliśmy uczestniczyć w wydarzeniach filmowych związanych z twórczością Woody`ego Allena, Romana Polańskiego oraz z mariażem, jaki stanowi kino i moda. 

Podczas pierwszej edycji festiwalu można było obejrzeć nie tylko najznakomitsze dzieła filmowe nowojorskiego reżysera, lecz także zapoznać się z jego działalnością dramaturgiczną. Sztukę Gdy śmierć zastuka przedstawiła Solecka Grupa Teatralno-Kabaretowa „Szlaban”, pod kierownictwem Piotra Szymańskiego. Podczas przeglądu mogliśmy także wysłuchać wykładów: Karoliny Van Laere, dr. Piotra Skrzypczaka, mgr. Radosława Osińskiego, dr Sylwii Kołos oraz dr. Dariusza Brzostka. W nawiązaniu do początków kariery reżysera, wystąpiła grupa stand up comics, a uwieńczeniem festiwalu był koncert jazowy tria: Bernarda Maseli, Nippy`ego Noyi i Jahra. 

Podczas drugiej edycji wzięliśmy na warsztat jednego z najcenniejszych polskich reżyserów, Romana Polańskiego. Kino Centrum toruńskiego CSW pokazało najbardziej znane i cenione obrazy – Autora widmo, Tess, Frantic iTragedię Makbeta. Prawdziwym smaczkiem był głośny dokument Mariny Zenovich, Polański; ścigany i pożądany. Fani reżysera zostali wciągnięci w szereg atrakcyjnych gier i konkursów. Imprezę otworzył prolog w postaci gry miejskiej „Chinatown”. W programie był również koncert muzyki filmowej w wykonaniu Piotra Wypycha oraz performance warszawskiego artysty Kuby Słomkowskiego – inspirowany etiudą Dwaj ludzie z szafą

Z trzecią edycją wróciliśmy do Od Nowy. Tu z kolei, dzięki współpracy przyjaciół z Musli Magazine – cenionej filmoznawczyni, Magdaleny Wichrowskiej i Szymona Gumienika, udało się pokazać niezwykły mariaż, jaki stanowi FILM I MODA.Honorowymi gośćmi festiwalu byli: prof. Marek Hendrykowski, założyciel poznańskiego filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, autor głośnej książki Film i moda oraz aktorka młodego pokolenia, laureatka Złotych Lwów, od niedawna projektantka, Roma Gąsiorowska. Jak przy poprzednich edycjach, istotną częścią przeglądu były referaty wybitnych gości: dr. hab. Dariusza Brzostka, mgr. Radosława Osińskiego, dr Magdaleny Wichrowskiej, mgr Marleny Błażewicz oraz organizatorki we własnej osobie. Ponadto w Galerii 011 można było oglądać wystawę fotografii `Fashion Up` – Jacka Narkieluna, Sonii Mielnikiewicz, Marty Dudź oraz instalacje Romy Gąsiorowskiej: „Stara Bardzo: Fashion is Natinaf”. Nowym elementem przeglądu była debata „Moda, film i cała reszta”, w której wypowiedziały się: Roma Gąsiorowska oraz Anna Deperas-Lipińska – osobista stylistka. Do niezwykłego podkładu Ecstasy Project Rafała Gorzyckiego – pokazano kolekcję mody Romy Gąsiorowskiej, a uwieńczeniem wieczoru był tryptyk filmowy aktorki, „Bold and Beautifull” oraz dyskusja po projekcji. 
 

Kino od kuchni! 19-21 listopada! 

W tym roku obok pokazów filmów odbędzie się wystawa zdjęćpokonkursowych `Yum!`, warsztaty „Food Art”, spotkanie z kucharzem, Karolem Okrasą, montażystką, Agnieszką Glińską. 

Ponadto zorganizujemy Jarmark Kulinarny dla smakoszy kina, który zainauguruje wykład znawcy historii jedzenia, prof. Jarosława Dumanowskiego. Studenci oraz mieszkańcy Torunia zostaną zaproszeni do udziału w spotkaniu z wolontariuszami europejskimi, przebywającymi w naszym mieście w ramach takich programów jak Erasmus czy Młodzież w Działaniu. Zagraniczni goście przedstawią krótko informacje nt. kuchni kraju ich pochodzenia oraz wypowiedzą się na temat jej roli w ich kulturze, np. czy i w jaki sposób celebrowane jest wspólne jedzenie posiłków. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo obyczaje kulinarne różnią się w poszczególnych krajach, a także na ile rzeczywiste przyzwyczajenia mieszkańców danego zakątka świata różnią się od klasycznego wyobrażenia, np. kuchni śródziemnomorskiej. Nie zabraknie również prelekcji filmoznawczych. 

Uwieńczeniem festiwalu będzie koncert smakowitego składu jazzowego White Chocolate Trio. 

W ramach przygotowań prowadzony jest festiwalowy blog:                                  http://kinoodkuchni.blogspot.com/

 

Pani Karolinie życzę wytrwałości w przygotowywaniu kolejnych odsłon festiwalu, a swoim Czytelnikom obiecuję relacje z poszczególnych wydarzeń tegorocznej imprezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *