MUZYKA FILMOWA

Achilles czy Hektor, czyli kto śpiewa głosem Josha Grobana?

Piosenka pt. Remember me do filmu Troja Wolfganga Petersena (2004) dzielnie walczyła na Liście Przebojów Muzyki Filmowej RMF Classic w maju 2012 roku. Kompozytor James Horner i autorka słów, Cynthia Weil, stworzyli utwór, w którym w zaskakujący sposób odżywa etos bohatera homeryckiego. Wolne tempo, orientalne brzmienie, wokalizy śpiewaczki Tanji Tzarovskiej stylizowane na starożytne greckie pieśni oraz ciepły, mocny, aksamitny głos Josha Grobana – to elementy, dzięki którym utwór ten wyjątkowo współgra z  epickim charakterem filmu.

Tekst odwołuje się do typowych cech greckiego bohatera. Słowo remember, powracające w utworze wielokrotnie, wyraża pragnienie wiecznego istnienia. Mitologiczni herosi żądni byli sławy nie tylko za życia. Chcieli, by ich imię i wielkie czyny znane były ludziom długo po ich bohaterskiej śmierci.

I’m with you / Whenever you tell my story / For I am all I’ve done.

Remember, I will still be here,  /As long as you hold me, / In your memory. 

Nieśmiertelność zapewniała bohaterom pamięć potomnych. Przekonanie o własnej wielkości, o doniosłości czynów było niepodważalne, jakby wpisywało się w fakt bycia greckim wojownikiem. Nikt nie śmiał wątpić o randze dokonań Achillesa, Odyseusza czy Hektora. Wady tych postaci przyćmiewała odwaga, męstwo i piękno. Zasługiwali oni na uwielbienie i wieczną pamięć.

Zastanawia mnie jedno: kto śpiewa głosem Josha Grobana w piosence Remember me? Achilles czy Hektor?

Wolę myśleć, że to książę Troi. To on zdobył moją sympatię – był honorowy, waleczny i sprawiedliwy. Zginął w nieuczciwej walce. Miał przeciwko sobie nie tylko największego wojownika Grecji, Achillesa, ale także cały zastęp bogów olimpijskich, którzy wspierali Achaja w pojedynku. W pieśni słyszę Hektora mówiącego z zaświatów do żony, Andromachy. Scena, w której Eric Bana żegna się z ukochaną i maleńkim synkiem, zawsze wzrusza mnie do łez.

Z drugiej strony, nie można oprzeć się urokowi postaci granej przez Brada Pitta. Jego bohater jest – tak jak u Homera – piękny, porywczy, dumny, ale jednocześnie łagodny i nieszczęśliwy. Dokonał on świadomego wyboru, na jaki pozwolił mu los. Odrzucił szczęście rodzinne, pogodną starość i cichy zgon. Wybrał samotne życie wojownika i bohaterską śmierć. Nie chciał być zapomniany. Pragnął, by jego imię przetrwało w pieśniach. Remember me – mógłby powiedzieć do Bryzeidy, zanim skonał w ramionach kapłanki, raniony strzałą Parysa, która utkwiła w jedynym słabym punkcie boskiego ciała.

A zatem: „Hektor o hełmie wiejącym kitami” czy „bogom podobny Achilles”? Który z nich śpiewa w pieśni Jamesa Hornera? Który z nich ma głos Josha Grobana? Zanim rozstrzygnę tę kwestię, przesłucham jeszcze wiele razy utwór Remember me. I wątpię, czy uda mi się o nim kiedykolwiek zapomnieć…

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

16 komentarzy

  • Martyna Przeszło

    Po wielokrotnym przesłuchaniu pieśni Josha Grobana „Remember me” jednoznacznie stwierdzam, iż głosem twórcy piosenki śpiewa Hektor. Wszystko wskazuje na to, że słowa tekstu to pożegnanie się Hektora z jego żoną Andromachą oraz prośba o to, by pamięć o nim i jego historii była nieśmiertelna. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż podmiot liryczny zwraca się do osoby, którą darzy silnym uczuciem jakim jest miłość.Hektor zdaje sobie sprawę z nieuchronności przed śmiercią z ręki Achillesa, ale nie boi się starcia z nim, gdyż wie, że odda życie za ukochaną ojczyznę, która jest dla niego najwyższą wartością, Dla tego greckiego wojownika to właśnie Troja jest najważniejsza i za nią pragnie zginąć, udowodnić, że walczy za honor i ojczyznę.

  • Oliwia Deleszek

    Po przeanalizowaniu tekstu pieśni Jamesa Hornera pt. ,,Remember me”, doszłam do wniosku, że Hektor śpiewa głosem Josha Grobana. Według mnie, słowa pieśni są skierowane do jego żony Andromachy, podczas pożegnania. Oby dwoje wiedzą, że Hektor nie wygra z Achillesem i że czeka go śmierć. ,,Remember, I will still be here, as long as you hold me, in your memory ” – jest to przysięga a zarazem prośba jaką Hektor składa ukochanej przed walką. Książę Troi zasługuje na uwielbienie i wieczną pamięć, ponieważ kocha rodzinę, ale najważniejsza jest dla niego ojczyzna, walka i honor greckiego wojownika.

  • Adrianna Pawlak

    Po wielokrotnym wsłuchaniu się w piosenkę Josha Grobana ,,Remember me” skłaniam się ku wersji, że to Hektor stoi za słowami utworu. Uważam, że tekst pieśni skierowany jest do żony herosa, z którą żegnał się tuż przed walką. Hektor zapewnia, że będzie z nią tak długo, jak tylko ona zachowa go w swojej pamięci. Jednocześnie prosi ukochaną, by nigdy o nim nie zapomniała. Scena pożegnania w filmie ,,Troja” dogłębnie wzrusza. Widzimy tam miłość, jaką książę Troi darzy swoją rodzinę, a mimo to stawia honor na pierwszym miejscu i świadomie decyduje się na pojedynek, który nie zakończy się dla niego wygraną. Z tego powodu, słuchając ,,Remember me”, wyobrażam sobie Hektora, który pragnie zapisać się na kartach historii.

  • Wioletta Nieścior

    Pierwsze słowa piosenki, a szczególnie fragment: „Jestem z Tobą, ilekroć opowiadasz moją historię. Bo jestem wszystkim, czego dokonałem” przywodzą mi na myśl Achillesa, który stając przed trudną decyzją wybrania dalszego scenariusza, według, którego miało przebiegać jego życie oraz jego główne cele, dokonuje wyboru- zdobycie chwały podczas walk i wsławienie swojego imienia, które na wieki zapisze się na kartach historii oraz w pamięci kolejnych pokoleń. Jednakże im dłużej analizowałam tekst piosenki oraz melodie, która w tak dźwięczny, przepełniony emocjami sposób niosła dalsze przesłanie, doszłam do wniosku, że jednak słowa te rozbrzmiewają z ust wojownika trojańskiego. Hektor nie tylko był wzorem wojownika, ale również był wspaniałym, kochającym ojcem i mężem, miał o wiele więcej do stracenia przystępując do walki niż Achilles, a mianowicie utratę możliwości bycia przy swoim dziecku, gdy będzie stawiało pierwsze kroki na pałacowym dziedzińcu, czy też wypowie pierwsze słowo. Właśnie z tą myślą, a być może i chwilowym rozdarciem Hektor stawał do walki, wiedząc, że najważniejszą wartością w jego życiu, życiu wojownika jest ojczyzna, walka i honor. Chciał być zapamiętany, jako ktoś kto mimo,że nie wrócił o własnych siłach, a w jego płucach nie było już oddechu ani błysku w oku, dzielnie walczył, wiedząc o porażce, jaka może go spotkać. Piosenka ta w idealny sposób ukazuje słowa, jakie Hektor chciał przekazać swojej żonie podczas ostatniego spotkania..”.Pamiętaj, nigdy Cię nie opuszczę, jeśli tylko będziesz mnie pamiętać”. Wojownik nigdy nie zostanie zapomniany, nadal słychać jego słowa w szumie wiatru, jego uśmiech i łzy odbijają się w oczach jego najbliższych, a pamięć jego wielkich czynów została wyryta niewidzialnym kamieniem w sercach wszystkich, którzy go znali oraz, którzy dopiero poznają go za 3000 lat na lekcjach języka polskiego…Remember me.

  • Julia Górska

    Analizując zarówno utwór Josha Grobana oraz fragmenty filmu pt. ,,Troja” myślę, że słowa piosenki mogłyby być wypowiedziane przez Hektora, jak i przez Achillesa. Hektor, książę Troi, zdecydował się stoczyć pojedynek z Achillesem, zdając sobie sprawę z nadchodzącej śmierci. Zgodnie z przepowiednią wybrał życie krótkie, ale pamięć po śmierci.
    Achilles natomiast był wielkim wojownikiem greckim, również pragnął pozostać w pamięci Greków jako honorowy i oddany ojczyźnie wojownik.
    Dlatego też moim zdaniem słów utworu Josha Grobana nie można kojarzyć tylko i wyłącznie z Achillesem lub Hektorem.

  • Julia Chmiel

    Według mnie Hektor śpiewa głosem Josha Grobana. Słowa piosenki w dużym stopniu odwołują się do ostatnich chwil bohatera. Najważniejsze wartości w życiu według mężczyzny to honor oraz rodzina. „For I am all I’ve done” – nie potrafiłabym znaleźć takiego samego wojownika, który dokonał tak wiele, co Hektor. Bohater godzi się z nadchodzącą śmiercią i żegna z ukochaną żoną i dzieckiem. Wiedział, że wybiera się na pewną śmierć. Mimo to, zachował postawę godnego wojownika, który zasłużył na miano zapamiętanego. Dzięki piosence potrafimy zrozumieć, co bohater chciałby przekazać swoim bliskim oraz poddanym, gdyby miał wystarczająco dużo czasu.

  • Laura Gazda

    Jak tylko usłyszałam tytuł piosenki już wiedziałam, ze te piosenkę „śpiewa” Hektor. Uważam tak ponieważ bezbłędnie tekst opisuje uczucia Hektora gdy żegnał się z żona i swoim synkiem. Przepowiednia wyraźnie powiedziała, ze będzie żył długo i szczęśliwe ale w zapomnieniu lub będzie żył krótko ale zostanie zapamiętany. Można wiec stwierdzić, ze ta piosenka pasuje do Hektora, który szedł na pojedynek z Achillesem i zginął młodo, ale na pewno zostanie zapamiętany za swój honor, dobroć i oddanie.

  • Wiktoria Gołębiewska

    Analizując treść utworu Josha Grobana „Remember me” wraz z fragmentem filmu pt. „Troja ”, przedstawiającym walkę pomiędzy Hektorem a Achillesem, można wywnioskować, że tekst piosenki wypowiada Hektor. Jest tak, ponieważ żegnał się przed bitwą ze swoją żoną, słowami mającymi podobne znaczenie do tych w utworze. Już wtedy wiedział też, że zmierza na śmierć. Jednak nie biorąc pod uwagę dzieła Wolfganga Petersena, uważam, że są to zdania wypowiadane przez każdego greckiego wojownika, dla którego honor był ważny, bo zapewne bez wyjątku oni wszyscy chcieli być pamiętani i okryć się sławą po śmierci.

  • Ola Katryńska

    Po wysłuchaniu utworu, śpiewanego przez Josha Grobana, doszłam do wniosku, że to Achilles „śpiewa” głosem piosenkarza.
    Jako prawdziwy wojownik, Achilles pragnął, by jego imię było znane przez wieki, chciał pozostać w pamięci ludu na zawsze, tak aby często o nim wspominano. Przepowiednia głosiła, że albo będzie żył długo i szczęśliwie, ale w zapomnieniu, albo umrze młodo, lecz inni nigdy nie zapomną jego czynów. Słowa „ Remember me” mogą być również kierowane do jego ukochanej- Bryzeidy, która rozpaczała po jego śmierci, aby dodać jej otuchy i pokazać, że Achilles będzie żył tak długo, jak długo ona będzie o nim pamiętać.

  • Oliwia Pawlikowska

    Gdy zobaczyłam tytuł tego utworu, niemal natychmiast przed moimi oczami pojawil się Hektor. Jednak po przeanalizowaniu tekstu, doszłam do wniosku, że głosem Josha Grobana może śpiewać zarówno książe Troi jak i Achilles.
    Pierwszy fragment piosenki mówi „Pamiętaj, wciąż będę tutaj, tak długo, jak długo zachowasz mnie w swojej pamięci” i moim zdaniem, może to być przysięga, którą Hektor składa swojej żonie, ale również zapewnienie ludu o swojej nieśmiertelności przez Achillesa.
    Zarówno Hektor jak i Achilles pragnęli sławy i chwały dla swoich państw. Obaj bardzo poświęcili się swoim ojczyznom, dlatego uważam, że utworu śpiewanego przez Grobana nie można przypisać tylko jednemu z nich.

  • Natasza Miszkurka

    Po wielokrotnym przesłuchaniu utworu „Remember me” w wykonaniu Josha Grobana wydaje mi się, że to Hektor „śpiewa” głosem artysty. Wypowiadane wielokrotnie tytułowe słowa przypominają o tym aby pamiętano o nim, o jego osiągnięciach a także o odwadze jaką się wykazał. Stawiając się na pojedynek z Achillesem, Hektor wiedział jaki będzie efekt tego starcia. Świadoma była tego również cała jego rodzina, chociaż starali się nie dawać tego po sobie poznać aby dodać mu otuchy. Piosenka zatem mogłaby być pewnego rodzaju hołdem dla jego kochającej żony, którą musiał tak wcześnie opuścić. Utwór ma charakter podniosły a głos Tanji Tzarovskiej w tle jeszcze bardziej przenosi nas w grecki świat.

  • Anonymous

    Josh Groban w piosence Remember me do filmu Troja Wolfganga Petersena w niezwykły sposób opiewa cechy greckiego herosa. Wymowa pieśni jest bardzo przejmująca, jest doskonałym dopełnieniem filmu. Ale od początku utworu słuchacza nurtuje pytanie: czy jest to bardziej głos Hektora czy Achillesa? Moim zdaniem odpowiedź nie może być jednoznaczna. Porównując tych dwóch bohaterów widać , że cechuje ich waleczność, odwaga oraz męstwo. Obydwoje pragnęli również sławy pośmiertnej, są typowymi mitologicznymi bohaterami. Na pewno odbiorca słyszy bardziej głos tego bohatera , którego darzy większą sympatią. Moje serce należy do obydwu, podoba mi się nie tylko honor i uczciwość Hektora, ale także porywczość i siła Achillesa. Dlatego słuchając po raz kolejny Josha Grobana przed oczami mam obydwu bohaterów.Krystian Zukierski 1e

  • Martyna Hajdas

    Ja również przychylam sie bardziej, do wersji, która opowiada się za tym, że to Achilles „śpiewa” tę piosenkę. Jednak słuchając jej uważnie oraz dogłębnie śledząc jej tekst, doszłam do wniosku, że cała magia tego utworu polega na jego dwuznaczności. A interpretacja zależy wyłącznie od słuchacza. Oglądając film „Troja” lub czytając „Iliadę” skupiamy się przede wszystkim nad różnicami, które dzielą dwójkę głownych bohaterów – Achillesa i Hektora.Natomist ta piosenka ukazuje podobieństwa między nimi oraz zmusza słuchacza do głębszej analizy tekstu. Oczywiście „oprawa” muzyczna jest zachwycająca, a nastrój utworu bardzo podniosły.

  • Michał Zieliński

    Trudno jest określić, który z bohaterów „śpiewa” ten utwór. Wydaje mi się jednak, że jest to Achilles, ponieważ przepowiednia go dotycząca mówiła, że będzie on żył długo i szczęśliwie, ale zostanie zapomniany lub zginie młodo, ale pozostanie w pamięci potomnych. Achilles wybrał sławę. Utwór ten brzmi jak wołanie kogoś, kto pragnie żyć wiecznie w postaci wspomnienia. Jeżeli któremuś z tych bohaterów miałoby bardziej zależeć na sławie niż na spokojnym życiu, to byłby to właśnie Achilles.
    Hektor także mógłby być wykonawcą tej pieśni. Można sobie wyobrazić, że śpiewał ją na pocieszenie swojej żonie. Wskazuje na to nastrój utworu. Hektor był skazany na klęskę. Obawiał się starcia z Achillesem. Wolne tempo oraz tonacja pieśni sprawiają wrażenie smutku. Uważam jednak, że ze względu na sens wypowiedź tę należałoby przypisać Achillesowi.

  • Daria Bożejewicz

    Po zapoznaniu się z historią wojny trojańskiej można doszukać się podobieństw między dwoma głównymi bohaterami mitu- Achillesem i Hektorem. Łączyła ich siła, zawziętość, odwaga. Różniło ich to, w jakim celu walczyli. Motywacją dla Achillesa była zemsta, natomiast dla Hektora honor.
    Niestety po tekście utworu nie można stwierdzić, kto śpiewa w pieśni Jamesa Hornera. Ten utwór muzyczny przyprawia mnie o dreszcze. Częste zmiany tonacji z molowej i durowej powodują, że pieśń „Remember me” jest taka uroczysta. Josh Groban posiada niesamowity głos. Uważam, że reżyser idealnie dopasował ten kawałek do filmu „Troja” Wolfganga Petersena.

  • aurena77

    Myślę, że nie ma co roztrzygać 😉 Jak dla mnie utwór Remember me jest jak dopełnienie fascynującej historii. Ciekawy artykuł. Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *