FESTIWALE,  Tofifest

Andrzej Seweryn ze Złotym Aniołem Tofifest za całokształt twórczości

andrzej-sewerynAktor Wajdy w ostatnich miesiącach potwierdził swoją wielkość nagrodą dla najlepszego aktora na 69. MFF w Locarno i Złotym Lwem dla najlepszego aktora pierwszoplanowego na FF w Gdyni. Wielki Mistrz sztuki aktorskiej, mag sceny i ekranu, Andrzej Seweryn odbierze na Tofifest 2016 Złotego Anioła za całokształt twórczości.

O roli Zdzisława Beksińskiego mówi się, że to aktorska kreacja dekady. Rola w Ostatniej rodzinie Jana P. Matuszewskiego po raz kolejny udowadnia, że Seweryn to wielki aktor nie tylko polskiego, ale i europejskiego kina. Gwiazdor Seweryn (…) zdołał uchwycić zewnętrzny geniusz Zdzisława, bez słów ukazując jednak także czający się wewnątrz mrok, który sam Beksiński starał się ukrywać wszędzie poza swoją sztuką — pisało „Variety”.

Andrzej Seweryn nie zagrał Zdzisława. On przeistoczył się w swoją postać, jak zwykł to robić Robert de Niro w swoich największych kreacjach aktorskich w latach 70. Seweryn tworzy najwybitniejszą rolę w karierze. Jego aktorstwo jest totalne — pisał Łukasz Adamski (w „Polityce”, 5.09.2016).

Andrzej Seweryn jest aktorem teatralnym i filmowym. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i został zaangażowany do Teatru Ateneum. W 1980 roku wyjechał do Paryża. Był członkiem najważniejszej sceny awangardowej świata, zespołu teatralnego Petera Brooka. Jako trzeci w historii obcokrajowiec otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Na narodowej scenie Francji zadebiutował tytułową rolą w Don Juanie Molière’a.

W Polsce zadebiutował na scenie w Teatrze Ateneum epizodem w Niemcach Leona Kruczkowskiego w reżyserii Janusza Warmińskiego. Prawie pół wieku spędził na scenie, grając m.in. w Głupim Jakubie Rittnera, Ślubach panieńskich Fredry, Mieszczaninie szlachcicem Moliera, Wiśniowym sadzie Czechowa, Hamlecie Szekspira, Intrydze i miłości Schillera czy Kupcu weneckim Szekspira.

Jedną z ważniejszych ról filmowych była kreacja Maksa Bauma w ekranizacji powieści Władysława Reymonta Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy. U mistrza polskiego kina zagrał jeszcze m.in. w Bez znieczulenia, Dantonie, Panu Tadeuszu czy Zemście. O postaci Sędziego z Pana Tadeusza napisano, że z nieciekawego, Mickiewiczowskiego bohatera drugoplanowego Seweryn stworzył doskonały, porywający wieloznacznością portret Polaka.

W swoim dorobku ma także kreacje w takich filmach, jak: Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego, Noce i dnie Jerzego Antczaka, Lista Schindlera Stevena Spielberga, Prymas — Trzy lata z tysiąca Teresy Kotlarczyk czy Różyczka Jana Kidawy-Błońskiego. Jego największym sukcesem jak dotychczas był Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora na Berlinale w 1980 r. za rolę w Dyrygencie Andrzeja Wajdy.

W kinie francuskim najważniejszymi osiągnięciami Seweryna są role w Amoku Joel Farges (1992, główna nagroda aktorska na MFF w Kairze), w nagrodzonych Oscarem Indochinach Regisa Wargniera (1992) oraz rola Robespierre’a w Rewolucji francuskiej (1989).

W 2006 roku debiutował jako reżyser filmowy. Zrealizował Kto nigdy nie żył…, opowieść o charyzmatycznym księdzu Janie (w tej roli Michał Żebrowski), który dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Film realizowano w dużej części w mieście rodzinnym Tofifest — Toruniu.

Od kilku lat Andrzej Seweryn jest dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie. Aktor odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz francuską Legią Honorową.

(Informacja prasowa)

Klub Filmowy Obraz i Dźwięk jest patronem medialnym Tofifest Film Festival 2016.

_____________________________________

Instagram: @klubfilmowy
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *