FESTIWALE,  Wydarzenia

BENEDICT CUMBERBATCH W ALEI GWIAZD W KRAKOWIE

W sobotni poranek 27 września 2014 roku całkiem przypadkowo natknęłam się na informację, że właśnie tego dnia w Alei Gwiazd u stóp Wawelu zostanie odsłonięta tablica z odciskiem dłoni Benedicta Cumberbatcha, który był gościem tegorocznego festiwalu Off Plus Camera w Krakowie. A że kilka dni wcześniej przyjechałam na Festiwal Muzyki Filmowej, nie mogłam odmówić sobie udziału w tym wydarzeniu!

W maju aktor – tym razem w roli reżysera – zaprezentował swój krótkometrażowy film A Little Favour. Przybycie Brytyjczyka do Polski wywołało ogromne poruszenie wśród jego wielbicieli/elek. Sama śledziłam uważnie kolejne wydarzenia z jego udziałem, niestety tylko wirtualnie. Benedict Cumberbatch odebrał nagrodę specjalną Pod Prąd, przyznawaną wybitnym artystom za ich wkład w rozwój filmu i kultury niezależnej.

Po pięciu miesiącach tablica z odciskiem dłoni została wmurowana na Bulwarze Czerwieńskim obok tablic z nazwiskami takich artystów, jak Jerzy Stuhr, Luc Besson, Tim Roth, Andrzej Wajda czy Peter Weir. Uroczystość miała charakter kameralny. Stacja TVN przeprowadziła krótką relację na żywo, pokazując moment odsłonięcia tablicy oraz krótką rozmowę z Anną Trzebiatowską, dyrektor artystyczną festiwalu Off Plus Camera i z Krzysztofem Rakiem, zdobywcą nagrody na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni za scenariusz do filmu Bogowie. Warto wspomnieć, że festiwal Off Plus Camera jest tegorocznym laureatem nagrody PiSF.

Niespełna dziesięciominutowa uroczystość odsłonięcia gwiazdy odbyła się w skromnym gronie, choć na profilu festiwalowym na Facebooku pojawiło się zdjęcie sugerujące, iż na Bulwarze zebrała się spora grupa fanów. W rzeczywistości była to grupa turystów, całkowicie niezainteresowana tym, co się dzieje w Alei…

Cóż, niezależnie od okoliczności, mogę z satysfakcją powiedzieć: BYŁAM TAM! Mam nadzieję, że będę mogła kiedyś dodać: „i widziałam Bena na własne oczy!”…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *