FESTIWALE,  Tofifest

Bunt kobiet tematem 14. edycji festiwalu Tofifest

tofifest_2016_600pxZ wielką radością mogę ogłosić, że Klub Filmowy Obraz i Dźwięk jest patronem medialnym tegorocznej edycji festiwalu Tofifest w Toruniu! Oto pierwsze zapowiedzi 14. spotkania „niepokornych”:

Właśnie mija 25 lat od premiery filmu Ridley’a Scotta Thelma i Louise. Filmu, który dla wielu kobiet stał się manifestem wolności. Zresztą nie tylko kobiet. „Niepokorny festiwal” Tofifest podczas 14. edycji zadawać będzie pytanie o aktualność przekazu tego filmu, o to, co zostało z tamtego buntu sprzed ćwierćwiecza.

Film Ridley’a Scotta był dla wielu zaskoczeniem, bo role buntowników, walczących o swoje ideały do samego końca, zarezerwowane były dotąd tylko dla mężczyzn. Wielki wpływ na kształt tego filmu miał nagrodzony Oscarem scenariusz autorstwa Callie Khouri, a sam film stał się dla wielu kobiet manifestem wolności.

„Dla mnie jest to jednak manifest dużo bardziej uniwersalny – mówi Kafka Jaworska, Dyrektorka Tofifest – bo Thelma i Louise to manifest wolności człowieka. I tak właśnie brzmi nazwa tegorocznego Zjawiska, tematu wiodącego 14. edycji mojego festiwalu.”

Rozmowa na temat walki o wolność i godność człowieka jest zawsze trudna. Dziś łatwo zepchnąć każdy temat na manowce politycznych awantur. „To nie nasza droga. Ale wiemy, że kino istnieje po to, by wzbudzać emocje. Czasem łączyć, a czasem dzielić” – dodaje Kafka.

Tofifest od lat przekonuje, że kino istnieje nie tylko po to, by kształtować wrażliwość artystyczną (co oczywiście jest ważne), ale także po to, by inicjować dyskusję na ważne tematy społeczne. Taka jest misja Tofifest, „festiwalu niepokornego”.

W ramach 14. Edycji Tofifest odbędzie się specjalny pokaz filmu Thelma i Louise w zrekonstruowanej cyfrowo wersji. Po filmie zaprosimy na debatę pt. Thelma i Louise jako manifest wolności człowieka”, której gośćmi będą najgorętsze nazwiska „obu stron” pro/anty-feminizmu i ruchów wolnościowych. Zapraszamy Was wszystkich do tej rozmowy.

14. MFF Tofifest odbędzie się w dniach 15-23 października w Toruniu.

Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie na stronie www.tofifest.pl.

_____________________________________

Instagram: @klubfilmowy
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *