Camerimage,  FESTIWALE

CATE BLANCHETT NA EnergaCAMERIMAGE 2024

Cate Blanchett w Toruniu

Istnieją w filmowym świecie artyści, których nie trzeba nikomu przedstawiać, a cokolwiek by się o nich nie napisało, zawsze wydaje się to jedynie wierzchołkiem góry lodowej ich talentu i zawodowych osiągnięć. Jedną z nich z całą pewnością jest Cate Blanchett, jedna z najwybitniejszych aktorek w historii kina i prawdziwa ikona naszych czasów. Jej wszechstronne umiejętności, zaangażowanie w szeroko pojętą aktywność artystyczną, producencka intuicja, jak i działalność dobroczynna są cenione na równi z jej trwającą już ponad 30 lat karierą aktorską. W tym roku ta wyjątkowa w świecie filmu postać przyjedzie do Polski, by uczestniczyć w trzydziestej drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

Filmy są jak błyskawice zamknięte w butelce, a ja miałam ogromny przywilej współpracować z niektórymi z ich największych pogromców – autorami zdjęć, którzy na zawsze zmienili nie tylko mój styl pracy, ale także sposób, w jaki patrzę na świat. Znaleźć się w ich otoczeniu na EnergaCAMERIMAGE to prawdziwe spełnienie marzeń – napisała do organizatorów toruńskiego wydarzenia Cate Blanchett, przyjmując rolę szefowej jury konkursu głównego Festiwalu. Radości z tego faktu, nie kryje Dyrektor EnergaCAMERIMAGE Marek Żydowicz:

Cate jest wybitną artystką wymykającą się wszelkim definicjom. Inspiruje wielu ludzi na całym świecie, w tym największych, współczesnych twórców. Jest osobą wrażliwą na problemy innych, gotową nieść pomoc. Jej przyjazd i spotkanie z gośćmi Festiwalu będą bez wątpienia niezwykle motywujące. Jestem dumny i szczęśliwy, że przyjęła zaproszenie i zgodziła się zostać Przewodniczącą Jury Konkursu Głównego.

Informacja o tym, że Cate Blanchett przyjedzie do Torunia, oficjalnie ogłoszona została dziś podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w siedzibie Fundacji Tumult, która od ponad trzydziestu lat jest głównym organizatorem Festiwalu. Poza gospodarzem – Dyrektorem EnergaCAMERIMAGE, w wydarzeniu udział wziął także Dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE Kazimierz Suwała, który przypomniał niedawną wizytę organizatorów festiwalu w Stanach Zjednoczonych gdzie widzieli się z aktorką – Spotkaliśmy się z Cate w Los Angeles, podczas rozdania nagród Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów. Film, który wyprodukowała Cate zdobył tam nagrodę, u nas także wygrał. Mieliśmy wtedy szansę przekonać się jaką estymą cieszy się ta artystka w środowisku filmowym. Swoimi wspomnieniami na temat Festiwalu i nadziejami dotyczącymi kolejnej edycji podzielił się z zebranymi dziennikarzami także Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki – Cate to niesamowita postać, będzie cudownie ja zobaczyć na żywo. Dziękuję organizatorom i Fundacji za to, że udało się tak wspaniałą postać przekonać do przyjazdu. Do dziś pamiętam spotkanie z Keanu Reevesem jeszcze w Bydgoszczy […] Keanu zgodził się promować nasz region jako region kultury, region, w którym kulturę się ceni i po prostu nas lubi. Mam nadzieję, że Cate też opowie o naszym województwie. Również Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Adam Szponka podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat ogłoszonej przez organizatorów Festiwalu informacji: Znana aktorka bardzo często nagradzana, przewodnicząca jury wielu festiwali trafia do naszego skromnego miasta  jest to dla nas wielkie wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że festiwal narodził się w Toruniu, to jest jego miejsce.

Choć sama Cate Blanchett do tej pory nie odwiedziła Torunia, to filmy z jej udziałem można było wielokrotnie oglądać podczas Festiwalu. Przełomowy film w zawodowym dorobku Cate Blanchett, który przyniósł jej międzynarodowe uznanie, to Elizabeth (1998, reż. Shekar Kapur), gdzie wcieliła się w postać królowej Elżbiety I. Rola ta przyniosła jej pierwszą w karierze nominację do Oscara®, natomiast autor zdjęć, Remi Adefarasin, odebrał Złotą Żabę podczas CAMERIMAGE 1999. Kolejne nominacje do Nagród Akademii® w głównej oraz drugoplanowej kategorii aktorskiej przyszły w 2008 roku, za kreacje w kontynuacji filmu Shekhara Kapura sprzed 10 lat, pt. Elizabeth: Złoty wiek oraz obrazie I’m Not There. Gdzie indziej jestem w reżyserii Todda Haynesa, którego wizualna strona autorstwa Eda Lachmana została uhonorowana Brązową Żabą podczas CAMERIMAGE 2007. Cate Blanchett oscarowe nominacje zdobyła również za filmy Carol (2015, reż. Todd Haynes) oraz Tár (2022, reż. Todd Field), w których nie tylko zagrała, ale i pełniła rolę producentki wykonawczej. Obie produkcje zyskały ogromne uznanie, a ich autorzy zdjęć wywalczyli na EnergaCAMERIMAGE Złote Żaby, Ed Lachman –tegoroczny laureat Nagrody za Całokształt Twórczości – za Carol oraz Florian Hoffmeister za Tár.

Wraz z Andrew Uptonem oraz Coco Francini, Blanchett założyła także studio Dirty Films, w którym pełni obecnie rolę jednego z dyrektorów zarządzających. Na producenckim koncie firmy znajduje się między innymi obraz The New Boy w reżyserii i ze znakomitymi zdjęciami Warwicka Thorntona, zdobywcy Złotej Żaby podczas zeszłorocznego EnergaCAMERIMAGE. Jest to pierwszy przypadek w historii festiwalu, kiedy główna nagroda przypada twórcy odpowiedzialnemu zarówno za reżyserię, jak i wizualną oprawę filmu.

W latach 2018 oraz 2020 Cate Blanchett pełniła funkcję Przewodniczącej Jury kolejno podczas Festiwali Filmowych w Cannes oraz w Wenecji.

Tegoroczna edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE potrwa od 16 do 23 listopada.

[Inf. pras., zdj. Sławomir Kowalski]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *