FESTIWALE,  Transatlantyk

Co w tym roku na Transatlantyku?

Jan A.P. Kaczmarek, Rosław Szybo i Justin Chatwin podczas konferencji prasowej

W tym roku po raz trzeci przeżywam wielką przygodę na poznańskim festiwalu. Po raz pierwszy odwiedzam go w charakterze dziennikarza (tak, plakietka z napisem „press” zawieszona na szyi sprawia mi to ogromną frajdę!!). Przeglądając ofertę przygotowaną na czwartą edycję nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ten przecież młody festiwal już stał się ogromnym przedsięwzięciem, łączącym zdawać by się mogło tak odległe i niepasujące do siebie dziedziny, jak film, sport, kuchnia czy działalność społeczna. Przyznam, że nie jestem w stanie ogarnąć wszystkich wydarzeń, a już na pewno nikt nie da rady uczestniczyć we wszystkich imprezach – na szczęście to jest wpisane w charakter każdego festiwalu. Aby choć trochę zarysować charakter i bogactwo programu, przytoczę informację prasową, jaką rozsyła biuro festiwalowe:

„Festiwal Jana A.P. Kaczmarka otwiera się na nowych widzów. TRANSATLANTYK Festival Poznań 2014 propaguje kulturę pozbawioną podziałów. Program prezentuje zarówno Film (ponad 120 filmów w 15 sekcjach tematycznych), Muzykę (m. in. Talking Piano i międzynarodowe konkursy kompozytorskie Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest), jak i Edukację & Inspiracje (Master Classes, warsztaty, panele dyskusyjne, warsztaty dla osób z niepełnosprawnością, a także dla dzieci i młodzieży, innowacyjny program Coffee with…, spotkania otwarte). Na widownię czwartej edycji Festiwalu czekają filmy wyselekcjonowane spośród najciekawszych prezentacji na międzynarodowych festiwalach, premiery polskie i zagraniczne, a także obrazy, które odbiły się na świecie szerokim echem. Galę Otwarcia Festiwalu uświetni prapremiera dzieła Jana A.P. Kaczmarka „Universa – Remix 1”. Prestiżowa nagroda TRANSATLANTYK Glocal Hero Award trafi w tym roku w ręce profesor Gayatri Chakravorty Spivak. Przyznana zostanie także filmowa nagroda Transatlantyk Audience Award. Festiwalem partnerskim TRANSATLANTYK Festival Poznań 2014 jest Berlinale. Festiwal współpracuje także z Programem Muzyki Filmowej w Instytucie Sundance, którego dyrektorem jest doskonale znany poznańskiej publiczności amerykański kompozytor Peter Golub. Większość wydarzeń w ramach Festiwalu jest bezpłatna!

Gala Otwarcia Festiwalu

Podczas Gali Otwarcia Festiwalu 8 sierpnia o godz. 20.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek odbędzie się prapremiera dzieła „Universa – Remix 1” Jana A.P. Kaczmarka. Twórcze wykorzystanie różnych gatunków muzycznych sytuuje to dzieło ponad sztywnymi podziałami kultury wysokiej i popularnej oraz poza utartymi konwencjami. Kompozycja zostanie wykonana przez Transatlantyk Symphony Orchestra i Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego pod dyrekcją Moniki Wolińskiej (relacja).

Bezpłatne wydarzenia na TRANSATLANTYK Festival Poznań 2014

Transatlantyk zapewnia publiczności festiwalowej szeroki dostęp do wysokiej kultury. Publiczność ma zapewniony bezpłatny wstęp na seanse w Multikinie 51 w ramach sekcji Transatlantyk Docs, Eko inspired by Aquanet, Konfrontacje, a także wspieranego przez NIVEA cyklu Transatlantyk Dla Dzieci. Do bezpłatnych pokazów należą też projekcje filmów w cyklu Kino Dla Mam z NIVEA, który pozwoli na udział w imprezie rodzicom z dziećmi w wieku od 0 do 2 lat. Będą oni mogli skorzystać z przygotowanej przez markę NIVEA strefy malucha, a same pokazy odbędą się z przyciszonym dźwiękiem, przytłumionym światłem i przy nieco podwyższonej temperaturze, odpowiedniej dla małych dzieci. Z kolei sekcji Kino Trzeciego Wieku, której program został przygotowany z myślą o seniorach, będą towarzyszyły prelekcje i dyskusje.

Program filmowy TRANSATLANTYK Festival Poznań 2014

Program filmowy, złożony z ponad 120 tytułów, ujętych w 15 sekcji tematycznych, to wyjątkowa okazja, by zobaczyć filmy nagrodzone na zagranicznych festiwalach, wziąć udział w pokazach premierowych, a także obejrzeć najważniejsze filmy sezonu. W tym roku zostanie pokazany słynny chiński thriller „Czarny węgiel, cienki lód” Diao Yinana – zdobywca Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, który pokazuje rosnące znaczenie kinematografii z Państwa Środka, a także inny film prezentowany w konkursie głównym Berlinale „Między Światami” w reż. Feo Aladag (premiera polska tego obrazu). Gościem Festiwalu będzie także reżyser Lech Majewski, który w czasach PRL-u rozpoczął błysktoliwą karierę w Hollywood, lecz wciąż powraca do Polski. Zostanie pokazany jego najnowszy film – „Psie pole”, w którym opowiada o Polsce roku katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Ważnym punktem programu jest sekcja Sundance na Transatlantyku – okazja na poznanie współczesnego niezależnego kina amerykańskiego. W tym roku, poza m.in. filmami nominowanymi do Oscara, Panoramą – przeglądem kina światowego, sekcją Konfrontacje czy przeglądem kina czeskiego, odbędzie się także wyjątkowa retrospektywa twórczości Charlesa Chaplina. Pokazy filmowe odbędą w dniach 8-14 sierpnia w Multikinie 51, Kinie Muza, Nowym Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek i Kinie Raj (najmniejszym kinie w Poznaniu). Sekcje bezpłatne to: Transatlantyk Docs, Transatlantyk Eko Inspired by Aquanet, Transatlantyk Konfrontacje, Transatlantyk dla Dzieci, Kino dla Mam z Nivea, Kino Trzeciego Wieku, Mobilne Kino Škody. Sekcje biletowane: Transatlantyk Panorama, Sundance na Transatlantyku, Oscary 2014, Kino Kulinarne, Retrospektywa: Charles Chaplin, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, Transatlantyk Sport, Sezon oraz Kino Łóżkowe.

Program Edukacja & Inspiracje na TRANSATLANTYK Festival Poznań 2014

Bogaty program Edukacja & Inspiracje jest skierowany do tych, którym nie wystarczają jedynie koncerty i pokazy filmowe. Organizatorzy wiedzą, jak bardzo wymagająca jest festiwalowa widownia. W ofercie znalazły się warsztaty prowadzone przez tak wybitnych artystów, jak reżyser Lech Majewski, scenograf Allan Starski czy fotografka Lidia Popiel, a także Master Classes, spotkania i panele dyskusyjne. W tym roku program został uzupełniony o pierwsze w Polsce warsztaty filmowe dla niewidomych i niesłyszących, a także warsztaty dla dzieci (z animacji poklatkowej) i młodzieży (fabularne). Podczas Festiwalu odbędą się również Talking Piano – spotkania ze sławnymi kompozytorami (John Ottman, Bruce Broughton, Michael Price), połączone z muzyką wykonywaną przez nich samych na żywo, które poprowadzi legendarny już ziennikarz muzyczny Tim Burden.

Goście TRANSATLANTYK Festival Poznań 2014

Gośćmi Festiwalu będą m.in.: reżyserzy filmowi Sanjay Rawal, Callum Macrae, Feo Aladag, Sydney Freeland, kompozytorzy Bruce Broughton, John Ottman, Michale Price, Jóhann Jóhannson, producenci filmowi Amelia Green-Dove, Richard N. Gladstein, Michał Kwieciński, Piotr Śliwowski, producenci muzyczni Michael P. Aust i Rafał Paczkowski, plakacista Rosław Szaybo, aktorzy Justin Chatwin, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, pisarz i wybitny intelektualista Wiktor Osiatyński, animatorzy Marlena Jopyk-Misiak i January Misiak, krytyk Janusz Wróblewski, kostiumografki Katarzyna Lewińska i Barbara Sikorska-Bouffał, a także znani dziennikarze i publicyści związani z filmem i muzyką, jak Ray Costa, Melinda Newman, Tim Burden, Janusz Wróblewski i wielu innych.

TRANSATLANTYK Glocal Hero Award 2014

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Gayatri Chakravorty Spivak – profesor na Uniwersytecie Columbia. Autorka licznych publikacji poświęconych m.in. antykolonializmowi i globalizacji. Jej najnowsza publikacja – Other Asias and An Aesthetic Education in An Era of Globalization – jest zbiorem 25 wybitnych esejów o tematyce edukacyjnej. Laureatka Nagrody Kioto 2012 w kategorii sztuki i filozofii oraz Nagrody Padma Bhushan 2013. Szkoli nauczycieli i kieruje rolnictwem ekologicznym w zachodnim okręgu Birbhum, w Zachodnim Bengalu, w Indiach. Aktualnie zajmuje się tematyką inicjatyw konsorcjalnych, kontynentalnej Afryki, himalajskich inicjatyw badawczych Katmandu-Kalkuta-Kunming, zagadnieniem wspólnej globalności myślenia na przykładzie Indii Francuskich i Senegambii. Praca całego jej życia łączy się z tematem poruszanym w obrazie “Rozważania o przemocy”, który zaprezentujemy podczas Festiwalu. Film porusza problem niszczycielskiego wpływu zachodniej polityki postkolonialnej na kulturę i lokalne społeczności Afryki. Pani profesor otrzyma także z rąk Jana A.P. Kaczmarka nagrodę TRANSATLANTYK Glocal Hero Award – wyróżnienie dla wyjątkowych osobowości, których lokalna aktywność staje się wzorem dla innych i ma wpływ na zmiany w skali globalnej.

Międzynarodowe konkursy kompozytorskie na TRANSATLANTYK Festival Poznań 2014

W czasie Festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata wezmą udział w dwóch międzynarodowych konkursach muzyki filmowej, oferujących wysokie nagrody pieniężne (pula nagród to 100 tys. zł) i zapewniających start w karierze obiecującym talentom. Transatlantyk Instant Composition Contest jest skierowany do improwizatorów, którzy podejmą wyzwanie i skomponują ad hoc na oczach publiczności muzykę do wyświetlanego filmu. W Transatlantyk Film Music Competition biorą udział kompozytorzy, którzy wolą wcześniej opracować swoje dzieło. Spośród uczestników tegorocznej edycji konkursu wybrana została już grupa 11 finalistów: Chad Cannon (USA), Antonio Di Iorio (Włochy), Maciej Dobrowolski (Polska), Paweł Górniak (Polska), Kamil Hamulczyk (Polska), Marcin Maślanka (Polska), Marcin Partyka (Polska), Marcin Sadowski (Polska), Moritz Schmittat (Niemcy), Joep Sporck (Dania) oraz Soojo Yoon (Korea Południowa/USA). W jury obu konkursów zasiądą wybitne osobowości artystyczne: John Ottman, Michael Price, Andy Hill, Michael P. Aust, Jóhann Jóhannsson, Matthias Hornschuh, Robert Piaskowski, Rafał Paczkowski oraz Monika Wolińska. Przesłuchania – otwarte dla publiczności – odbędą się w dniach 12 i 13 sierpnia. Laureatów konkursów poznamy 14 sierpnia podczas Gali Zamknięcia Festiwalu.

Sportowe emocje na Transatlantyk Festival Poznań 2014: Kino Sportowe i Rodzinny Przejazd Rowerowy “NIVEA na 2 kółkach”

Temperaturę przed Festiwalem rozgrzał Transatlantyk Sport Warm Up!, który odbył się w weekend 2-3 sierpnia na poznańskim Placu Wolności. Uczestnicy wydarzenia mogli zagrać w piłkę nożną, wspiąć się na ściankę czy wziąć udział w konkursach. Warto podkreślić, że tegoroczna sekcja Transatlantyk Sport, której zapowiedzią były weekendowe rozgrywki i zabawy, jest rozszerzeniem formuły Kina Rowerowego z poprzednich edycji festiwalu. Na miłośników letniej rekreacji czeka także Rodzinny Przejazd Rowerowy “NIVEA na 2 kółkach”. Trasa przejazdu, który odbędzie się 9 sierpnia o g. 16.00, prowadzi w malowniczych okolicach Jeziora Maltańskiego, a dla wygody i bezpieczeństwa uczestników składa się wyłącznie ze ścieżek rowerowych, co pozwala na udział także małych dzieci. Na starcie uczestnicy otrzymają sportowe koszulki oraz inne rowerowe gadżety. Na zmęczonych przejazdem będą czekały leżaki i wiele atrakcji sprzyjających wypoczynkowi w Rodzinnej Strefie Zabaw na Plaży Miejskiej nad Wartą. Finałem pełnego atrakcji dnia będzie plenerowy pokaz filmu “Lorax”.

Transatlantyk: Mobilne Kino Škody

Jedna z najpopularniejszych sekcji Festiwalu – Transatlantyk: Mobilne Kino Škody – rozpoczęła się już w lipcu i podbiła wielkopolską widownię. Dotarła m.in. do Piły, Chodzieży, Gniezna, Wągrowca czy Szamotuł. W Poznaniu Transatlantyk: Mobilne Kino Škody pojawi się w dniach 9-13 sierpnia, w pięciu lokalizacjach wybranych w internetowym głosowaniu. Cykl potrwa do końca wakacji i zagości łącznie w 21 miastach Wielkopolski. Wszystkie seanse w ramach sekcji Transatlantyk: Mobilne Kino Škody są bezpłatne.

Kino Łóżkowe na TRANSATLANTYK Festival Poznań 2014 TRANSATLANTYK

Festival Poznań ponownie zaprasza na pokazy Kina Łóżkowego, których zaplanowano aż 21. W przestrzeni zlokalizowanej na Placu Wolności od 8 do 14 sierpnia zostanie wyświetlonych dwanaście filmów, pochodzących z różnych stron świata i reprezentujących skrajnie odległe od siebie gatunki – od kina fantastycznonaukowego po komedie. Kino Łóżkowe jest odpowiedzią na dwie, pozornie sprzeczne ze sobą potrzeby – marzeniu o intymności i wygodzie łóżka oraz przyjemności zbiorowego seansu w festiwalowej atmosferze. Podobnie jak w ubiegłym roku, bilety na Kino Łóżkowe rozeszły się jak ciepłe bułeczki – zostały wyprzedane w ciągu zaledwie kilku godzin!

Kino Kulinarne na TRANSATLANTYK Festival Poznań 2014

Cykl Kino Kulinarne, przygotowany we współpracy z twórcami Berlinale i partnerem sekcji Supermarketem Piotr i Paweł, to uczta zarówno dla ducha, jak i dla podniebienia. Ta wyjątkowa i bardzo popularna sekcja Festiwalu łączy kino i kuchnię. Formuła zakłada seans filmowy zakończony powiązaną z nim 4-daniową wykwintną kolacją, serwowaną w Transatlantyk Restaurant na Błoniach Wildeckich. O menu tegorocznego Kina Kulinarnego zadbało sześciu wybitnych szefów kuchni, w tym po raz pierwszy dwie szefowe kuchni. Kuratorem sekcji jest ponownie Thomas Struck z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.”

Niezwykłe bogactwo wydarzeń i spotkań, prawda? Najbliższy tydzień zapowiada się bardzo ciekawie!

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *