FILMY

CO WŁĄCZYĆ DZIECKU? CZ. 2 | NINATEKA

W bajkowych wyborach naszych dzieci – tak jak w każdej innej sytuacji – trzeba maluchom towarzyszyć.

Z jednej strony warto wspólnie zachwycać się wizualnym rozmachem filmów Disneya czy Dreamworks, można też tolerować najnowsze trendy szalonych animacji prezentowanych na telewizyjnych kanałach dziecięcych (oczywiście do granic, jakie wyznacza nam wewnętrzne poczucie etyki i estetyki). Z drugiej strony – warto przemycać bajki, które dziś może nie są aż tak popularne, a może wręcz trącą myszką, ale ze względu na swoją wartość artystyczną i dydaktyczną powinny być naszym dzieciom znane.

Do takiej grupy zaliczam krótkometrażowe animacje i animowane seriale, które my – rodzice – pamiętamy z własnego dzieciństwa i do których powrót będzie miłą podróżą sentymentalną. Znajdują się tu również takie bajeczki, które są całkiem nowe, ale ze względu na sposób realizacji przypominają stare, dobre wieczorynki, za którymi czasem tęsknimy, a które nasze maluchy rzadko mają szansę poznać. W dotarciu do takich bajek na pomoc spieszy nam Ninateka.

Serwis Ninateka.pl udostępnia bezpłatnie ok. 7000 polskich filmów, spektakli i programów, wśród których znajduje się wiele tytułów przeznaczonych dla najmłodszych odbiorców. Ogromnym skarbem są na przykład bajki ze Studia Małych Form Filmowych „SE-MA-FOR” czy ze Studia Miniatur Filmowych. Poniżej zamieszczam garść linków do wybranych przeze mnie tytułów, które są odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przyznam jednak, że choć sama już dawno wyszłam z tego zakresu wiekowego, to oglądanie tych bajek sprawiło mi ogromną przyjemność, a i niejeden raz łezka zakręciła mi się w oku, kiedy wspominałam bohaterów lub historie oglądane w dzieciństwie.

Bawcie się dobrze!

(Opisy pochodzą ze strony Ninateki.)

  • Parauszek i przyjaciele /2013/ reż. Krzysztof Brzozowski / Przygody małego zajączka, który wraz ze swoimi przyjaciółmi mieszka w krainie zwanej Naszym Lasem. Losy Parauszka i przyjaciół obserwowane są przez wszechwiedzącą, mądrą sowę Uhu, komentującą wydarzenia z dorosłego punktu widzenia. Dzięki perypetiom zwierzątek dziecięcy widzowie uczą się dobrego wychowania, zasad, działania w grupie, odpowiedzialności i wiary we własne siły.
  • Nowe przygody Misia Uszatka /1980/ reż. Eugeniusz Ignaciuk / Czteroodcinkowa seria to kontynuacja przygód sympatycznego niedźwiadka znanego dzieciom z dobranocek. Każdy z odcinków niesie inne, edukacyjne przesłanie i rozpoczyna się nową piosenką, wszystkie jednak pozostają wierne „uszatkowej” tradycji: poważnego, partnerskiego traktowania problemów dzieci oraz dbałości o wizualne szczegóły bajki.
  • Dziwny świat kota Filemona /1972/ Młody, niezwykle ciekawy świata Filemon dorasta u boku starego, doświadczonego kota Bonifacego. Obaj mieszkają w przytulnym domku na wsi wraz z Babcią i Dziadkiem. Z Filemonem dziecięcy widzowie poznają wiejski i miejski świat, szukają z nim przyjaciół, stawiają czoła niebezpieczeństwom i uczą się odpowiedzialności.
  • Przygody Gapiszona /1964/ reż. Jerzy Kotowski / Gapiszon to postać, która zajmuje ważne miejsce w kanonie postaci literatury i filmu dla dzieci i – co wyjątkowe – nie jest misiem.  Jest za to uśmiechniętym chłopcem ubranym w charakterystyczną czapkę. Twórcą Gapiszona był Bohdan Butenko.
  • W krainie dinozaurów /1966/ reż. Stefan Szwakopf / Magiczna podróż w czasie do krainy dinozaurów. Klasyka polskiej animacji w  reżyserii Stefana Szwakopfa.
  • W samolocie /1976/ reż. Stefan Szwakopf / „Miała babcia kurkę, kurkę-złotopiórkę, wesołą kokoszkę, zwariowaną troszkę…” Przygoda babci i jej kurki opisana przez Juliana Tuwima w zabawnym wierszyku „W aeroplanie” została tu opowiedziana prostymi kreskami i wyrazistymi kolorami. 
  • Królewna i osiołek /1959/ reż. Teresa Badzian / Młody królewicz wybiera się w odwiedziny do królewny. Kiedy po drodze bierze łyk wody z zaczarowanej studni zamienia się w osiołka. Tylko magiczne jabłko może zdjąć czar z królewicza, królewna musi pokonać nie lada trudności, aby je zdobyć…
  • O pięknej Parysadzie /1978/ reż. Edward Sturlis / Baśń o pięknej Parysadzie, która odczarowała swoich braci, zaklętych i zamienionych w posągi
  • Dwa Michały /1958/ reż. Janina Hartwig / Tytułowe Michały w drodze do kina przeżywają wiele emocjonujących przygód. O czym będzie film w kinie?
  • Król Midas /1963/ reż. Lucjan Dembiński / Historia króla, którego dotyk zamieniał wszystko w złoto…

W dalsze poszukiwania wyruszycie zapewne sami. Strona Ninateka.pl jest bardzo przyjazna dla odwiedzających i sugeruje przeglądanie wielu innych bajek, które kuszą obrazem – prostym, kolorowym lub czarno-białym, realistycznym lub odchodzącym od realizmu na rzecz baśniowości lub abstrakcji. UWAGA!!! Przeglądanie katalogu wciąga!

→ Co włączyć dziecku? cz. 1 – Netflix

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *