Camerimage,  FESTIWALE

EnergaCAMERIMAGE 2020 ONLINE

Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE rusza zgodnie z planem, choć w nieco zmienionej formule

Oczywiście zmiana związana jest z pogorszeniem się sytuacji epidemicznej oraz z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń, które dotknęły również sektor kulturalny. Mimo to w dniach 14-21 listopada w Toruniu odbędzie się 28. edycja festiwalu.

Seanse online

Niemal cały program festiwalu został przeniesiony do sieci (wyjątkiem są filmy, które ze względu na ograniczenia nie mogą być pokazywane w Internecie). Dotyczy to nie tylko projekcji filmowych, ale też spotkań z twórcami oraz innego ważnego elementu toruńskiej imprezy – marketu, na którym co roku prezentowane są najnowsze rozwiązania dla branży filmowej. Tym razem będzie to market wirtualny, opracowany w technologii 3D (warto zobaczyć! sposób opracowania trójwymiarowego obrazu wnętrza CKK Jordanki robi wrażenie!).

Dyrektor Festiwalu Marek Żydowicz w liście opublikowanym tuż po ogłoszeniu zamknięcia kin i innych instytucji kulturalnych napisał:

Mieliśmy nadzieję i przygotowaliśmy wszystko, co niezbędne, by Festiwal EnergaCAMERIMAGE mógł się odbyć stacjonarnie. Mimo pandemii wielu wybitnych artystów już w ubiegłym miesiącu potwierdziło gotowość przyjazdu do Torunia na EnergaCAMERIMAGE. Oczekiwaliśmy na przybycie Philippe’a Rousselota, Viggo Mortensena, Johnny’ego Deppa, Juliana Sandsa i Vittoria Storaro. Zaprosiliśmy też Ridley’a Scotta, Davida Lyncha, Volkera Schlöndorffa, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego, Carlosa Saurę, Toma Cruise’a, Kate Winslet, Keanu Reevesa, Woody’ego Allena, Agnieszkę Holland, Małgorzatę Szumowską, Lecha Majewskiego, RZA i wielu innych. Spodziewaliśmy się przyjazdu około tysiąca autorów zdjęć filmowych i studentów szkół filmowych z całego świata, wielu przedstawicieli firm produkujących sprzęt i technologie filmowe oraz miłośników X muzy.

Wielka szkoda, że nie uda się nam na żywo zobaczyć tego skrawka Holllywood, który miał pojawić się w Toruniu. Spotkania online nie mają już tego klimatu i nie budzą takich emocji. A o projekcjach na ekranie laptopa szkoda mówić… Mimo wszystko mam wielki szacunek do organizatorów za to, że przygotowując tegoroczną edycję EnergaCAMERIMAGE zabezpieczyli się na wypadek zamknięcia kin i w zdalnej formie zaprezentują tegoroczne produkcje, które startować będą w kilku konkursach.

W najważniejszym z nich, czyli w Konkursie Głównym, o nagrodę Złotej Żaby konkurować będzie 12 filmów
 • AMONIT, reż. Francis Lee, zdj. Stéphane Fontaine
 • THE BANKER, reż. George Nolfi, zdj. Charlotte Bruus Christensen
 • CAGED BIRDS, reż. Oliver Rihs, zdj. Felix Von Muralt
 • THE GLORIAS, reż. Julie Taymor, zdj. Rodrigo Prieto
 • HELENE, reż. Antti J. Jokinen, zdj. Rauno Ronkainen
 • JESZCZE JEST CZAS, reż. Viggo Mortensen, zdj. Marcel Zyskind
 • NOMADLAND, reż. Chloé Zhao, zdj. Joshua James Richards
 • PINOKIO, reż. Matteo Garrone, zdj. Nicolaj Brüel
 • RIFKIN’S FESTIVAL, reż. Woody Allen, zdj. Vittorio Storaro
 • SZARLATAN, reż. Agnieszka Holland, zdj. Martin Štrba
 • ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE, reż. Małgorzata Szumowska, zdj. Michał Englert
 • WHILE AT WAR, reż. Alejandro Amenábar, zdj. Álex Catalán

Program, zawierający liczne Q&A oraz seminaria, dostępny jest na stronie internetowej:
https://camerimage.pl/camerimage-2020/program-2020/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *