FESTIWALE,  NAGRODY,  Tofifest

GALA OTWARCIA 20. EDYCJI TOFIFEST FILM FESTIVAL

Ruszyła jubileuszowa edycja Tofifest Film Festiwal w Toruniu

We wtorek, 28 czerwca, podczas Gali w CKK Jordanki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski uroczyście zainaugurował festiwal. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo jubileuszowa – MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbywa się w naszym mieście już po raz 20! Złote Anioły pofrunęły do Anny Seniuk i Emilii Krakowskiej. Przyznano też nowe nagrody festiwalu.

Złoty Anioł za całokształt twórczości powędrował do wybitnej aktorki filmowej i teatralnej, na rolach której wychowały się całe pokolenia – Anny Seniuk. Artystka ma w swoim dorobku niezwykłe kreacje w spektaklach Teatru Telewizji, filmach i serialach. Publiczność pokochała ją za niezapomnianą Magdę Karwowską w CzterdziestolatkuFilm zawsze był dla mnie tajemnicąTen dzień mogę zaliczyć do najpiękniejszych w życiu – zapamiętam go na długo – mówiła po otrzymaniu od widzów owacji na stojąco.

Flisaka, czyli nagrodę dla twórców z regionu, odebrał Krystian Pesta, pochodzący z Torunia aktor młodego pokolenia. Tu się urodziłem i jestem z tego bardzo dumny – podkreślał. Artysta dodał, że 12 lat temu był wolontariuszem na MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Powiedziałem wtedy Kafce, dyrektorce festiwalu: „zobaczysz, w przyszłości będę aktorem i pojawię się tutaj jako profesjonalny twórca”. To się właśnie stało – jestem bardzo wzruszony – dodał. Artysta zakończył wystąpienie gestem solidarności z objętą rosyjską inwazją Ukrainą.

Specjalny Złoty Anioł dla Damy Polskiego Kina to nowa nagroda na MFF Tofifest. Z okazji jubileuszu festiwalu został wręczony po raz pierwszy. Otrzymała go Emilia Krakowska, ceniona aktorka estradowa, filmowa, teatralna. Cieszę się, że jestem z państwem przy okazji 20-lecia festiwalu. Wspaniale, że ten region ma tylu wspaniałych pedagogów i przewodników kultury – mówiła podczas gali. Wesele, Chłopi, Ziemia obiecana to tylko niektóre filmy, w których aktorka stworzyła temperamentne kreacje, zapisując się na kartach historii polskiego kina.

Nowością na Tofifest jest również Nagroda Filmowa Marszałka Województwa za debiut aktorski. W tym roku powędrowała do Julii Szczepańskiej, która niedawno debiutowała w niezwykłym filmie Wiarołom Piotra Złotorowicza, zachwycając krytyków i widzów. Aktorka gościnnie pojawia się również w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy.

Prezydent Michał Zaleski podziękował ze sceny Kafce Jaworskiej – dyrektorce Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze, która 20 lat temu zorganizowała go po raz pierwszy. Wtedy rozpoczęła się wędrówka festiwalu po Toruniu. On cały czas rozwija się, kwitnie, wciąga i zachęca nas do kina. Dziękujemy za to – mówił prezydent. Prezydent uhonorował Kafkę Jaworską toruńskim Aniołem.

Tradycją na Tofifest jest koncert towarzyszący Gali Otwarcia. W tym roku został poświęcony pamięci Poli Negri – jednej z najsłynniejszych artystek kina niemego pochodzącej z Lipna koło Torunia. Wszystko w związku z przypadającą w 2022 roku 125. rocznicą urodzin przedwojennej gwiazdy Hollywood. Na scenie pojawiły się doskonałe wokalistki – Joanna Czajkowska oraz Małgorzata Chruściel. Wybrzmiały nie tylko piosenki Poli Negri, ale także aranżacje utworów innych artystek, m.in. urodzonej w Toruniu Heleny Grossówny. Jak co roku, kierownictwo artystyczne nad koncertem objął toruński kompozytor i producent Bartek Staszkiewicz.

[Informacja prasowa]

[Zdj. Maciej Wasilewski, materiały prasowe Tofifest]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *