Camerimage,  FESTIWALE,  Wydarzenia

GALA OTWARCIA EnergaCAMERIMAGE 2019 W TORUNIU

Festiwal operatorów wraca do korzeni.

9 listopada 2019 r. to szczególny dzień zarówno dla twórców Międzynarodowego Festiwalu Filmowego poświęconego sztuce operatorskiej, jak i dla mieszkańców Torunia, którzy kochają kino. Po dwudziestu latach nieobecności Camerimage powrócił do grodu Kopernika.

Ponowna obecność festiwalu w Toruniu wiąże się z umową zawartą przez Fundację Tumult z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydentem Miasta Torunia. Wszystkie strony zapewniają o tym, że festiwal Camerimage będzie organizowany w obecnej lokalizacji przez następne 20 lat, zaś do życia zostanie powołane Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, w którego siedzibie – zbudowanej specjalnie na potrzeby centrum – festiwal będzie miał stałe miejsce.

Powrót do Torunia oraz fakt ustanowienia nowej instytucji to główne wątki obecne w wypowiedziach osób, które pojawiły się na scenie podczas gali otwarcia 27. edycji EnergaCAMERIMAGE Festival. Radością z zaistniałej sytuacji dzielił się z widzami Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult i dyrektor festiwalu, podkreślając znaczenie przyjętego porozumienia i wyrażając nadzieję na stabilną przyszłość przedsięwzięcia. Podobny entuzjazm prezentowali wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.

Co się działo dalej podczas Gali, co powiedział David Lynch do publiczności i dlaczego wręczenie nagrody dla Danny’ego DeVito rozbawiło widzów, przeczytacie w pełnej relacji z wieczoru na stronie www.prestoportal.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *