POWIDOKI #6 – Kalejdoskop barw i dźwięków

Jesteśmy w amazońskiej puszczy. Na tle soczystej zieleni przemykają papugi błękitne – najpierw jest ich kilka, później całe gromady. Jedne mają żółte, inne czerwone czubki. Kolory mienią się w różnych odcieniach. Blask słońca odbija się od liści i od tafli wody. Ptaki wirują w tańcu. Rozkładają skrzydła, robią obrót i lecą raz w dół, raz w górę. Tworzą pary, kręgi i kształty przypominające wielobarwny kalejdoskop lub rozkwitające kwiaty. Patrzymy na tę radosną gromadę z różnych perspektyw kamery – ale najpiękniejsze ujęcie to takie, które pozwala nam spojrzeć na roztańczone ptactwo z góry! Co za widok!

Układ choreograficzny tej sceny jest zachwycający. Kontrast i jaskrawość użytych kolorów, dynamika tanecznych form, a do tego rytmiczna piosenka wykonywana przez chór, wykrzykujący pochwałę piękna – te wszystkie elementy uchwycone w jednej scenie sprawiają, że już po krótkiej chwili zaczynamy współodczuwać w bohaterami pozytywne emocje, jakie rozpierają małe serca przeuroczych ptaków.

Ta bajkowa scena pochodzi z filmu Rio 2 (2014). I choć mamy tu do czynienia z animacją dla dzieci, to trzeba stwierdzić bez wątpienia, że realizacja tej sekwencji wymagała od rysowników nie lada wysiłku. Wizualna uczta, jaką zgotowali nam twórcy tej opowieści, jest dopracowana w każdym szczególe. Zaś połączenie ruchu z rytmem wybrzmiewającym w piosence Beautiful Creatures sprawia, że oglądamy jedną z najpiękniejszych scen minionego roku.

_______________________________________________

Instagram: @anna_jozefiak_klub_filmowy
Twitter: @klubfilmowy
_______________________________________________

Dodaj komentarz