IMPRESJE

IMPRESJE #6

Kalejdoskop barw i dźwięków

Jesteśmy w amazońskiej puszczy. Na tle soczystej zieleni przemykają papugi błękitne – najpierw jest ich kilka, później całe gromady. Jedne mają żółte, inne czerwone czubki. Kolory mienią się w różnych odcieniach. Blask słońca odbija się od liści i od tafli wody. Ptaki wirują w tańcu. Rozkładają skrzydła, robią obrót i lecą raz w dół, raz w górę. Tworzą pary, kręgi i kształty przypominające wielobarwny kalejdoskop lub rozkwitające kwiaty. Patrzymy na tę radosną gromadę z różnych perspektyw kamery – ale najpiękniejsze ujęcie to takie, które pozwala nam spojrzeć na roztańczone ptactwo z góry! Co za widok!

Układ choreograficzny tej sceny jest zachwycający. Kontrast i jaskrawość użytych kolorów, dynamika tanecznych form, a do tego rytmiczna piosenka wykonywana przez chór, wykrzykujący pochwałę piękna – te wszystkie elementy uchwycone w jednej scenie sprawiają, że już po krótkiej chwili zaczynamy współodczuwać w bohaterami pozytywne emocje, jakie rozpierają małe serca przeuroczych ptaków.

Ta bajkowa scena pochodzi z filmu Rio 2 (2014). I choć mamy tu do czynienia z animacją dla dzieci, to trzeba przyznać, że realizacja tej sekwencji wymagała od rysowników nie lada wysiłku. Wizualna uczta, jaką zgotowali nam twórcy tej opowieści, jest dopracowana co do szczegółu. Zaś połączenie ruchu z rytmem wybrzmiewającym w piosence Beautiful Creatures sprawia, że oglądamy jedną z najpiękniejszych scen minionego roku.

Link do sceny: Beautiful Creatures – Rio 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *