FESTIWALE,  Piosenka i Ballada Filmowa

IV Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu

Niewiele osób łączy postacie genialnego jazzmana i kompozytora Krzysztofa Komedy oraz autorki niezapomnianych tekstów piosenek Agnieszki Osieckiej z Toruniem. A jednak! To właśnie napisana przez ten duet piosenka Nim wstanie dzień do polskiego westernu Prawo i Pięść (1964), do którego część zdjęć była kręcona w grodzie Kopernika, stała się inspiracją do stworzenia Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. W tym roku, w dniach od 1 do 3 sierpnia, odbędzie się już czwarta odsłona tego wydarzenia, które już na stałe wpisało się w toruński kalendarz imprez kulturalnych.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy spektakl muzyczny Teatru RAMPA z Warszawy pt. Być jak Frank SinatraSłynne piosenki Sinatry w przedstawieniu tym zyskują nowe brzmienie i stają się bardziej aktualne. W takiej właśnie formie zostaną zaprezentowane podczas Gali Otwarcia (więcej o spektaklu i jego twórcach można przeczytać na stronie Teatru Rampa.

Po tym wydarzeniu festiwal przeniesie się w okolice Fontanny Cosmopolis, gdzie zabrzmi muzyka Wojciecha Kilara. Usłyszymy utwory z filmów Dracula oraz Dziewiąte wrota. Kompozycjom towarzyszyć będzie aranżacja świetlna Bogumiła Palewicza.

Drugiego dnia festiwalu odbywać się będą przesłuchania konkursowe. Występy wykonawców oceni jury w składzie: Krzesimir Dębski – przewodniczący, Jan Wołek, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Wojewoda (RMF Classic), Andrzej Kuryło, Roman Nowacki, Andrzej Szmak – sekretarz Jury. Wieczorem zaś wysłuchamy koncertu piosenek filmowych Klisze muzyczne w wykonaniu Mai Kleszcz i zespołu Piotra Dziubka. Po nim ogłoszone zostaną wyniki Przeglądu Konkursowego.

Koncert Galowy na scenie plenerowej Rynku Nowomiejskiego będzie okazją do wysłuchania niezapomnianych ballad i piosenek filmowych w wykonaniu m. in. Ady Fijał, Magdaleny Kumorek, Joanny Jabłczyńskiej, Krzysztofa Respondka, Bartosza Porczyka, Natalii Sikory, Jacka Lenartowicza, Jolanty Litwin-Sarzyńskiej oraz Laureatów Przeglądu Konkursowego. Artystom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego i zespół instrumentalny pod kierownictwemPiotra Dąbrowskiego. Koncert Galowy poprowadzą Joanna Trzepiecińska oraz Marcin Mroziński.

Pełny program imprezy oraz informacje na temat biletów znajdują się na stronie festiwalu. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

Artykuł pojawił się również w serwisie www.soundtracks.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *