FESTIWALE,  FILMY,  MUZYKA FILMOWA,  Transatlantyk

Jak młodzi kompozytorzy słyszą świat?

Kilka pytań o słyszenie świata to pełnometrażowy film dokumentalny Mai Baczyńskiej, który przedstawia portrety czterech młodych polskich kompozytorów u progu kariery. Wszyscy bowiem – mimo wielu sukcesów, które już osiągnęli jako młodzi artyści – stoją przed wielką szansą wybicia się i zaznaczenia swojej twórczej obecności w świecie współczesnej muzyki. Patrząc na dotychczasowe ich dokonania, nie mam wątpliwości, że z tej szansy skorzystają.

Tomasz Opałka, Paweł Przezwański, Paweł Pudło i Kamil Staszowski są muzykami, którzy podążają własnymi ścieżkami, świadomie odrzucając lub przyjmując twórcze rozwiązania. Nie zawsze potrafią o tym mówić w sposób interesujący czy przekonujący, jednak nie mówienie powinno być ich talentem, a komponowanie muzyki. I tak też się dzieje. Poza wypowiedziami, w których opowiadają oni o początkach swojej drogi i tłumaczą źródła swoich inspiracji, film prezentuje obszerne fragmenty kompozycji artystów. I to jest najmocniejszy punkt dokumentu Mai Baczyńskiej. Powiem wprost: nie miałam pojęcia, jak wspaniałe utwory powstają dziś we współczesnej muzyce „niepopularnej”. Na co dzień skupiamy się na piosenkach, które proponują nam media – i nie przeczę, że wiele z nich to dzieła godne uznania. Niewiele jednak wiemy o muzyce poważnej tworzonej obecnie. Wydaje się, że utwory na orkiestrę powstawały dawno temu i że dziś – poza muzyką filmową – już ich się nie pisze. Nic bardziej mylnego! Autorzy takich właśnie dzieł zdobywają nagrody, przyjmują zamówienia z Polski i spoza kraju, planują i realizują nowe projekty muzyczne – i zdobywają popularność i uznanie – oraz wiernych odbiorców.

Drobne braki w spójności niektórych wypowiedzi oraz nieco chaotyczna kompozycja całości odchodzą na plan dalszy w momencie, gdy głos zabiera… muzyka – zaskakująco oryginalna, przejmująca, głęboka i przede wszystkim stworzona przed młodych artystów, którzy ze świata czerpią materiał na swoje nowe dzieła.

Przykład tych muzyków daje nadzieję na to, że takich jak oni jest jeszcze wielu – i że energia i upór, z jakimi chcą realizować swoje „sny o potędze”, przyniosą efekty: kompozytorów zainspirują do tworzenia, a odbiorcom dadzą wielką przyjemność słuchania. Dobrze, że takie filmy, jak Kilka pytań o słyszenie świata, powstają.

Film miałam okazję obejrzeć podczas IV edycji festiwalu Transatlantyk w sekcji Dokumenty.

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *