Animocje,  FESTIWALE

Joanna Jabłczyńska nagrodzona w Bydgoszczy za dubbing

jabłczyńska_do kalatoguBydgoskie ANIMOCJE jako jedyny festiwal w Polsce przyznają nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dubbingu filmowego. Jako pierwszy nagrodę odebrał słynny Król Julian, czyli Jarosław Boberek. W tym roku otrzyma ją autorka blisko 100 ról dubbingowych – Joanna Jabłczyńska.

Jabłczyńska karierę filmową rozpoczęła właśnie od dubbingu. Już jako 5-latka (!) podkładała głos do „Tajemnicy zaginionej skarbonki” (1990). Na jej dubbingowym koncie znajduje się blisko 100 tytułów, a wśród nich „Dawno temu w trawie”, „Król Lew II: Czas Simby”, „Grinch: Świąt nie będzie”, „Spirited Away: W krainie bogów”, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd”, „Kurczak Mały”, „Franklin i skarb jeziora” (jako tytułowy Franklin), „Garfield: Koty górą, „Scooby doo: Pierwsze strachy”, „Ostatni Władca Wiatru”. Wystąpiła też w ścieżkach dźwiękowych gier komputerowych Diablo III i Battlefield 4.

Jako aktorka filmowa i telewizyjna znana jest głównie z roli w serialu „Na Wspólnej”, ale jej pierwszą rolą kinową był występ u Andrzeja Wajdy w „Wyroku na Franciszka Kłosa” (2000). Zagrała też w debiucie reżyserskim Andrzeja Seweryna „Kto nigdy nie żył…” (2006). Jest niezwykle aktywna „pozaekranowo”. Bierze udział w maratonach w kolarstwie górskim, jako członkinią zawodowej drużyny sportowej. Wspiera też Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Ostatnio… zdała egzamin radcowski i jest oficjalnie prawnikiem.

Piąta edycja odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 13-19 kwietnia. Festiwal koncentruje się na ambitnym, poszukującym swego wyrazu artystycznego kinie animowanym. Hasło przewodnie brzmi: „Tego się po animacji nie spodziewacie!”, zaś oficjalną maskotką festiwalu jest od tego roku urocza Ośmiornica Barbara. W konkursie o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany powalczy ponad 30 animacji, z kilkunastu krajów świata. Nagrody zostaną rozdane też w konkursie młodzieżowym i publiczności. Do konkursów zgłoszono ponad 200 filmów m. in. z Hiszpanii, Rosji, Niemiec, Estonii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, USA, Kanady, Brazylii, Egiptu, Pakistanu, Japonii oraz Singapuru. W programie ANIMOCJI znajdą się przeglądy specjalne: „Seks w PRL”, „Animacje Anormalne” oraz pokaz filmu genialnego eksperymentatora „Opowieść o lisie” Władysława Starewicza – w 50. rocznicę  jego śmierci.

Pokazom towarzyszyć będą spotkania z gośćmi festiwalowymi, w tym z Łukaszem Bukowieckim, autorem efektów specjalnych m.in. do „Avatara”, „Grawitacji” oraz „Paddingtona” oraz z najbardziej rozpoznawalną postacią światowej sceny gier niezależnych Sosem Sosowskim. Festiwal uzupełnią warsztaty, koncerty wystawy oraz blok o grach komputerowych. Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek.

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *