FESTIWALE,  Tofifest

KINO POLSKIE NA FESTIWALU TOFIFEST 2024

Renesans polskiego kina

Jedną z najważniejszych sekcji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze od lat pozostaje konkurs From Poland skupiający najciekawsze dokonania polskiego kina wybrane przez wybitnego krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego.

Kino polskie ponownie udowadnia swój renesans – mówi Kafka Jaworska, dyrektorka festiwalu. – Kurator sekcji, krytyk filmowy, dziennikarz i autor książek, Łukasz Maciejewski, wybrał tytuły niebanalne i poruszające ważne tematy. Konkurs polski to też wyjątkowa okazja dla naszej publiczności, której to głosami zostanie wyłoniony najlepszy tegoroczny tytuł, który zdobędzie nagrodę Złotego Anioła – dodaje.

W tym roku naszym widzom zaprezentujemy 14 tytułów, wśród których znalazły się doceniane przez krytykę hity: Kobieta na dachu, Niebezpieczni dżentelmeni, Prawdziwe życie aniołów, Filip i Tata; gorące nowości: Braty, Jezioro słone, Skołowani, Tonia, Zadra; jak i wyczekiwane przedpremiery, które toruńska
publiczność zobaczy, na długo zanim wejdą do kin: Hela, Nie zgubiliśmy drogi, Miało cię nie być, Strzępy.

Spotkania

Tradycją festiwalu są także spotkania po seansach, na których pojawiają się największe gwiazdy polskiego kina. Niezmiennie są one darmowe dla naszej publiczności. W tym roku do Torunia przyjadą m.in.:
Katarzyna Rosłaniec, Dorota Kolak, Jacek Poniedziałek, Krzysztof Stelmaszyk, czyli ekipa filmu Jezioro słone, której towarzyszyć będzie Katarzyna Butowtt, odtwórczyni roli głównej, która po latach ekranowej nieobecności powraca do kina w wielkim stylu; Krzysztof Globisz, który w 2019 roku na Tofifest odebrał Złotego Anioła za całokształt twórczości, tym razem spotka się z widzami po seansie inspirowanego
jego biografią filmu Prawdziwe życie aniołów, a towarzyszyć będzie mu reżyser Artur „Baron” Więcek;
Marcin Bortkiewicz, Marianna Ame i Małgorzata Zajączkowska, czyli reżyser i aktorki filmu Tonia; Grzegorz Przybył i Michał Żurawski, aktorzy filmu Strzępy Beaty Dzianowicz, którzy za swoje kreacje, znacząco odbiegające od ich znanego emploi, zostali docenieni przez krytykę; Anna Jadowska i Dorota Pomykała, reżyserka Kobiety na dachu i odtwórczyni głównej roli, która stworzyła w filmie wybitną kreację. Aktorka spotka się z widzami festiwalu dwukrotnie, gdyż pojawi się również po pokazie filmu Moje Stare, gdzie
towarzyszyć jej będą aktorka Dorota Stalińska i reżyserka Natasza Parzymies; Marta Stalmierska, która spotka się z publicznością po dwóch filmach – Braty Marcina Filipowicza i Hela Anny Kasperskiej; Michał Czarnecki, Marianna Zydek, Jan Macierewicz, czyli aktorzy i reżyser filmu Skołowani.

Konkurs From Poland – lista filmów

Braty, reż. Marcin Filipowicz, 2022
Filip, reż. Michał Kwieciński, 2022
Hela, reż. Anna Kasperska, 2022
Jezioro słone, reż. Katarzyna Rosłaniec, 2022
Kobieta na dachu, reż. Anna Jadowska, 2022
Miało cię nie być, reż. Jakub Michalczuk, 2023
Nie zgubiliśmy drogi, reż. Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal, 2022
Niebezpieczni dżentelmeni, reż. Maciej Kawalski, 2022
Prawdziwe życie aniołów, reż. Artur „Baron” Więcek, 2022
Skołowani, reż. Jan Macierewicz, 2023
Strzępy, reż. Beata Dzianowicz, 2022
Tata, reż. Anna Maliszewska, 2022
Tonia, reż. Marcin Bortkiewicz, 2022
Zadra, reż. Grzegorz Mołda, 2022

MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbędzie się od 27 czerwca do 2 lipca 2023 roku, jak zawsze – w Toruniu. Widzów zapraszamy na projekcje do Centrum Festiwalowego w CKK Jordanki, Cinema City oraz do kina plenerowego na Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego i Ruiny Zamku Krzyżackiego.

[Informacja prasowa Tofifest.]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *