Festiwal Muzyki Filmowej,  FILMY,  MUZYKA FILMOWA

Klubowy Maraton Filmowy #1 – Dario Marianelli

Za trzy tygodnie rozpocznie się 7. Festiwal Muzyki Filmowej. Z tego powodu nowy cykl pod nazwą Klubowy Maraton Filmowy otworzę kilkoma artykułami, w których zaproponuję zestawy filmów wybrane ze względu na autorów muzyki. Wszyscy kompozytorzy, będący bohaterami naszych maratonów, przyjadą do Krakowa, aby wziąć udział w wydarzeniach festiwalowych. Lista gości jest w tym roku imponująca!

Jednym z artystów, który przyjął zaproszenie na FMF, jest Dario Marianelli. Pierwszy Klubowy Maraton Filmowy proponuję więc spędzić z muzyką włoskiego kompozytora, który ujął mnie swoją wrażliwością między innymi w filmach: Duma i uprzedzenie (2005), Pokuta (2007) i Anna Karenina (2012).

Laureat Oscara i Złotego Globu za niezwykłą ścieżkę do filmu Pokuta, wprowadził do świata współczesnej muzyki filmowej wyjątkową jakość, opartą na delikatnym brzmieniu fortepianu i instrumentów smyczkowych. Jego kompozycje cechuje intensywna emocjonalność, wynikająca z opowiadanych obrazem i dźwiękiem historii. Melodyjne tematy, powracające w kluczowych momentach filmów, mają w subtelny sposób zaangażować widza w losy bohaterów. Muzyka w Dumie i uprzedzeniu, przejmujące tło w Pokucie czy rozkołysana w rytm walca ścieżka dźwiękowa w Annie Kareninie – te muzyczne ilustracje w szczególny sposób wydobywają i podkreślają przeżycia bohaterek, które zmagają się z przeciwnościami losu. Marianelli posiada niecodzienną umiejętność wyostrzania kobiecych charakterów za pomocą dźwięków. Robi to z właściwą sobie wrażliwością i wyczuciem, dzięki czemu jego muzyka doskonale oddaje nastrój panujący na ekranie i płynnie wprowadza widza w świat kobiecej psychiki i uczuciowości.

Proponuję zatem, aby pierwszy Klubowy Maraton Filmowy spędzić z filmami ilustrowanymi muzyką Dario Marianellego:

Duma i uprzedzenie, reż. Joe Wright, Francja, USA, Wielka Brytania 2005 (ścieżka nominowana do Oscara)

Pokuta, reż. Joe Wright, Francja, USA, Wielka Brytania 2007 (ścieżka nagrodzona Oscarem)

Anna Karenina, reż. Joe Wright, Wielka Brytania 2012 (ścieżka nominowana do Oscara)

Włoski kompozytor nie jest jednak jedyną osobą łączącą wspomniane przeze mnie filmy. Każdy z nich wyreżyserował Brytyjczyk Joe Wright, który do zagrania głównej roli trzykrotnie zaangażował Keirę Knightley – za każdym razem wydobywając z aktorki inną postać kobiety. Za wizualną stronę tych produkcji odpowiada Sarah Greenwood (scenografia) oraz Jacqueline Durran (kostiumy).

Co sądzicie o doborze tytułów i o jakości tego maratonu? Czy potraficie stworzyć inny zestaw filmów, które łączy muzyka Dario Marianellego? Podajcie swoje propozycje! A gdy już zorganizujecie seans, napiszcie o swoich wrażeniach.

Do zobaczenia w następną środę na Klubowym Maratonie Filmowym #2!

 

Powiązane artykuły:

Klubowy Maraton Filmowy #2 – Gustavo Santaolalla

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *