Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE,  FILMY,  MUZYKA FILMOWA

Klubowy Maraton Filmowy #3 – Patrick Doyle

Patrick Doyle

Kompozytor, który jest bohaterem trzeciego Klubowego Maratonu Filmowego, to artysta, którego nie ograniczają gatunki filmowe. Jego obecność podczas 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie będzie świetną okazją do tego, aby przypomnieć sobie wspaniałe tematy muzyczne – i wspaniałe filmy.

Patrick Doyle, bo o nim mowa, potrafi w swojej muzyce oddać mroczny klimat historii gangsterskiej (Życie Carlita), lekką atmosferę romantycznej komedii (Dziennik Bridget Jones) czy fantastyczny charakter opowieści o czarodziejach (Harry Potter i Czara Ognia). Komponuje muzykę do filmów akcji (Jack Ryan: Teoria chaosu), do adaptacji komiksowych (Thor) i do produkcji animowanych (Merida Waleczna).

Kompozytor ma szczęście do filmów, które zachwycają scenografią, doborem obsady i błyskotliwymi dialogami. Wybrane przeze mnie tytuły łączy kilka cech: przygotowana z dbałością o każdy szczegół dekoracja, koncertowa gra aktorska i scenariusze dopracowane w najmniejszym detalu. Muzyka Doyle’a zaś ilustruje te na wskroś brytyjskie historie, subtelnie podkreślając ich odrębny charakter. W doskonałej adaptacji powieści Jane Austen pt. Rozważna i romantyczna w reżyserii Anga Lee dominują melodyjne kompozycje wykonywane przez orkiestrę, wzbogacane łagodnymi partiami fletów, skrzypiec i harfy. Stanowią one tło dla malowniczych krajobrazów angielskiej prowincji i dla emocji bohaterek – tych ukrywanych i tych wyrażanych bezpośrednio. W Hamlecie Kennetha Branagha muzyka tworzy napięcie, które budowane jest za pomocą dialogów od samego początku historii. Jednocześnie Doyle w umiejętny sposób łagodzi wizualny rozmach filmu, dzięki czemu na pierwszym planie pozostaje dramat głównego bohatera i jego wewnętrzne rozterki. Muzyka pełni tu nie tylko funkcję ilustracyjną, ale pozwala ukazać tragizm postaci duńskiego księcia, co jest przecież najważniejszym elementem w tej ponadczasowej sztuce Szekspira. Soundtrack do filmu Roberta Altmana ma zupełnie inny klimat. Gosford Park to tylko pozornie opowieść o zbrodni. Jest to przede wszystkim gorzka analiza napiętych relacji społecznych, jakie panowały w przedwojennej Anglii. Stosunki te ukazane zostały w mikroskali – na przykładzie towarzystwa zebranego w jednej posiadłości. Muzyka jest tu bardziej kameralna. Doyle w większości utworów zrezygnował z pełnego składu orkiestry na rzecz fortepianu, gitary, akordeonu i jazzujących kompozycji. Do ścieżki dźwiękowej wprowadził również utwory wokalne, których charakter odpowiada czasowi akcji.

Trzy różne historie, trzy różne ilustracje muzyczne. Oto moje propozycje na spędzenie Klubowego Maratonu Filmowego #3 z muzyką Patricka Doyle’a:

Rozważna i romantyczna, reż. Ang Lee, USA/Wielka Brytania 1995 (nominacja do Oscara, Złotego Globu i BAFTY)

Hamlet, Kenneth Branagh, USA/Wielka Brytania 1996 (nominacja do Oscara i do Satelity)

Gosford Park, reż. Robert Altman, USA/Wielka Brytania 2001 (nagroda Światowej Akademii Muzyki Filmowej WSA, nominacja do nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego AFI)

Wyjątkowo przy tym zestawieniu chcę jeszcze raz powrócić do obsady. W ciągu ponad ośmiu godzin (obejrzenie Hamleta zajmie nam połowę tego czasu!) spotkamy się z artystami, których nazwiska są gwarancją aktorskich kreacji na najwyższym poziomie. Oto oni: Emma Thompson, Hugh Grant, Kate Winslet, Alan Rickman | Kenneth Branagh, Kate Winslet, Richard Attenborough, Jack Lemmon, Julie Christie, Billy Crystal, Judi Dench, Gérard Depardieu, Derek Jacobi, Charlton Heston, Robin Williams | Maggie Smith, Michael Gambon, Emily Watson, Kristin Scott Thomas, Tom Hollander, Ryan Phillippe, Stephen Fry, Clive Owen, Helen Mirren, Derek Jacobi (po raz drugi). Lista zapiera dech!

Zapraszam więc na trzeci Klubowy Maraton Filmowy!

Jeśli macie inne propozycje, np. zestawiające bardziej mroczne produkcje, do których Patrick Doyle również stworzył muzykę, zaproponujcie swoje tytuły!

___________________________________

Powiązane artykuły:

Klubowy Maraton Filmowy #1 – Dario Marianelli

Klubowy Maraton Filmowy #2 – Gustavo Santaolalla

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *