FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Transatlantyk

Konkurs kompozytorski i kolejne szczegóły 5. edycji festiwalu Transatlantyk

unnamedOrganizatorzy TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015 ujawniają kolejne szczegóły jubileuszowej edycji. Po raz piąty w konkursie Transatlantyk Film Music Competition w szranki staną najlepsi młodzi kompozytorzy z całego świata. Oryginalne ścieżki dźwiękowe do filmów zamieszczonych na stronie internetowej festiwalu można nadsyłać do 31 lipca. Nazwiska 10 finalistów walczących o tytuł Transatlantyk Young Composer 2015 oraz nagrodę w wysokości 20 tys. zł zostaną ogłoszone 3 sierpnia.

Obraz Slow West to hit nowej sekcji NIEZALEŻNI i jednocześnie Film Zamknięcia tegorocznego festiwalu. Nagrodzony w Sundance western z Michaelem Fassbenderem w roli głównej będzie miał polską premierę w Poznaniu 13 sierpnia. Bezcenną wiedzę o światowym fenomenie crowdfundingu oraz mechanizmach polskich budżetów obywatelskich zdobędą w tym roku uczestnicy festiwalowych warsztatów i paneli edukacyjnych. Natomiast 4 sierpnia poznamy 7 lokalizacji Mobilnego Kina ŠKODY w Poznaniu. Miejsca, do których podczas Transatlantyku zawita z pokazami filmowa ŠKODA Yeti, wybierze po raz kolejny festiwalowa publiczność.

Na pokazy 11 wybitnych tytułów w nowej sekcji NIEZALEŻNI, konkurs muzyki filmowej dla młodych kompozytorów z całego świata oraz kolejne interesujące warsztaty i panele edukacyjne zapraszają organizatorzy tegorocznego Transatlantyku. Mimo iż do festiwalu pozostał jeszcze miesiąc, jego przedsmak można już poczuć na pokazach plenerowych Mobilnego Kina ŠKODY. W ostatni piątek, sobotę i niedzielę filmowa ŠKODA Yeti odwiedziła mieszkańców Leszna, Gostynia i Rawicza, a najbliższy weekend zawita z seansami do Chodzieży, Piły i Złotowa. Natomiast do 4 sierpnia br. na stronie internetowej festiwalu można zagłosować na jedną z 21 lokalizacji Mobilnego Kina ŠKODY w Poznaniu. O tym, czy obejrzymy wybitne światowe kino m.in. na Moście Jordana, Dziedzińcu Różanym CK Zamek bądź na Cytadeli, zadecydują po raz kolejny głosy internautów. Od 7 do 13 sierpnia podczas pokazów plenerowych w Poznaniu, zaplanowanych na g. 21.30, zostaną wyświetlone tak wyjątkowe filmy jak: Marzyciel, Gdzie jesteś, Amando, Krzyk, Życie jest piękne, Jackie Brown, Wbrew regułom oraz Angielski pacjent.

MUZYKA – młode talenty z całego świata w Transatlantyk Film Music Competition!

Jubileuszowa edycja festiwalu to kolejna wyjątkowa okazja do trafienia na podium Transatlantyk Film Music Competition, międzynarodowego konkursu dla młodych kompozytorów. Jego znaczenie na muzycznej mapie świata potwierdzają błyskotliwe międzynarodowe kariery laureatów poprzednich edycji: Matthijsa Kiebooma, Mikołaja Stroińskiego, Krzysztofa A. Janczaka, Gartha Neustadtera, Pawła Pudło czy Xiaotiana Shi.

Zmagania finałowej dziesiątki utalentowanych kompozytorów z całego świata już po raz piąty będzie można zobaczyć w poznańskim CK Zamek w czwartek 13 sierpnia. Do 31 lipca organizatorzy czekają na oryginalne ścieżki dźwiękowe, stworzone do filmów umieszczonych na stronie internetowej Transatlantyku. Nadesłane prace zostaną ocenione przez międzynarodową komisję złożoną z wybitnych specjalistów (kompozytorów, muzykologów, osób związanych z przemysłem filmowym). Nazwiska finalistów poznamy 3 sierpnia, a laureatów już tradycyjnie podczas Gali Zamknięcia festiwalu, która odbędzie się w tym roku 14 sierpnia.

Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2015 oraz Transatlantyk Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 tys. zł. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają natomiast nagrody w wysokości odpowiednio 7,5 tys. zł oraz 2,5 tys. zł.

FILM – SLOW WEST oraz wyjątkowe tytuły sekcji NIEZALEŻNI!

Podczas tegorocznej edycji festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć aż 11 filmów w ramach nowej sekcji NIEZALEŻNI. To kontynuacja bardzo lubianego przez widzów cyklu Sundance na TRANSATLANTYKU. Tym razem obok premier prosto z festiwalu Sundance, w Poznaniu zostaną pokazane także najciekawsze tytuły współczesnego kina niezależnego z innych uznanych festiwali filmowych na całym świecie. Większość z nich będzie miała na TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015 swoją polską premierę.

Po raz pierwszy w historii organizatorzy Transatlantyku zapraszają festiwalową publiczność na… western! Film Slow West był jedną z sensacji tegorocznego festiwalu Sundance. Obraz, który zdobył nagrodę jury dla najlepszego zagranicznego dramatu, opowiada o podróży młodego szkockiego arystokraty w poszukiwaniu zaginionej ukochanej. W wyprawie towarzyszy mu wyjęty spod prawa kowboj, w którego postać wciela się Michael Fassbender. Slow West będzie filmem zamknięcia jubileuszowej edycji TRANSATLANTYK FESTIVAL. Jego polską premierę zaplanowano na 13 sierpnia.

W nowej sekcji zostanie zaprezentowany także klimatyczny thriller Zaproszenie, którego bohaterowie spotykają się na wielkim przyjęciu w Hollywood – przy stole na jaw wychodzą ich głęboko skrywane tajemnice. Wyniki są z kolei komedią romantyczną o poszukującym miłości rozwodniku. W rolach głównych występują Guy Pearce (Tajemnice Los Angeles) oraz Cobie Smulders (Jak poznałem waszą matkę). Gwiazdy zobaczymy także w Umrice, gdzie młody Hindus wybierze się w podróż do Ameryki, czyli ziemi obiecanej. Na ekranie pojawią się Suraj Sharma (Życie Pi) i Tony Revolori (Grand Budapest Hotel). Brazylijska Prawie jak matka (nagroda publiczności na tegorocznym Berlinale) pokaże losy pomocy domowej, która wychowuje chłopca bogatej rodziny, u której pracuje. Thriller Primrose Lane zabierze natomiast widzów do alternatywnej rzeczywistości, a O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu jest utrzymaną w komiksowym stylu historią irackiego miasteczka, które prześladuje wampir.

NIEZALEŻNI to także znakomite dokumenty. Głośna Wizyta zada widzom pytanie: czy ludzkość jest gotowa na spotkanie z istotami pozaziemskimi. Fresh Dressed przybliży rozwój kultury hip-hopowej, widziany przez pryzmat mody. How To Dance In Ohio to dokument o pracy z ludźmi chorymi na autyzm. Natomiast podczas projekcji Meru widzowie zobaczą, jak trójka himalaistów jako pierwsza na świecie zdobyła szczyt Mount Meru.

EDUKACJA & INSPIRACJE – dyskusje o fenomenie crowdfunding oraz budżetach obywatelskich!

Na kolejne interesujące warsztaty i panele dyskusyjne organizatorzy Transatlantyku zapraszają wszystkich złaknionych wiedzy o przemyśle filmowo-muzycznym oraz zainteresowanych mechanizmami i problemami współczesnego świata. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre warsztaty będzie jedynie w najbliższych tygodniach ogłoszona rejestracja online.

W ramach tegorocznego programu edukacyjnego festiwalu będzie można uczestniczyć m.in. w panelu „Budżety obywatelskie – rzecz o podziale tortu”. Budżet obywatelski stał się na przestrzeni zaledwie 4 lat jednym z najbardziej popularnych mechanizmów partycypacyjnych w Polsce. Korzystają z niego setki tysięcy obywateli, zarówno w dużych, jak i małych miastach w całym kraju. Budżety obywatelskie niewątpliwie już teraz zmieniają relacje na linii mieszkańcy – urzędnicy w dziesiątkach polskich gmin. Budżet obywatelski to jednak nie europejski wymysł. Pierwszy budżet partycypacyjny powstał w brazylijskim Porto Alegre pod koniec lat 80. Wraz z jego sukcesem idea rozlała się po całym kontynencie, a potem świecie, trafiając do tysięcy miast.

Podczas Transatlantyku punktem wyjścia do dyskusji o budżecie obywatelskim w Poznaniu i w Polsce będzie projekcja filmu La Comuna 9. Odzyskując miasto Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz. Obraz pokazuje w soczewce dobre i złe strony budżetów obywatelskich na przykładzie drugiego największego miasta Kolumbii – Medellin. Autorki z jednej strony pokazują istotę całego procesu, z drugiej natomiast wskazują na problemy i trudności związane z jego organizacją. Po seansie na pytania m.in. o to, co sprawiło, iż budżety partycypacyjne w tak krótkim czasie opanowały nasz kraj i na ile rzeczywiście zmieniają one lokalne oblicze Polski odpowiedzą zaproszeni paneliści. Moderatorem dyskusji będzie Paweł Głogowski (Stowarzyszenie Ulepsz Poznań), a gośćmi – obok reżyserek La Comuna 9 – także Krzysztof Mączka (Projekt:Polska) oraz przedstawiciel władz miasta.

Interesującą pozycją tegorocznej Edukacji będzie także warsztat „Crowdfunding Mistrzów – Największa Rewolucja Społeczna Naszych Czasów”. Crowdfunding idzie w parze z projektami filmowymi. Finansowanie społecznościowe daje nadzieje na powiew świeżości także w polskim kinie. Zagraniczni twórcy śmiało sięgają po pieniądze i wsparcie tłumu. Polscy filmowcy także nabierają rozpędu i zaprzyjaźniają się z tą ideą. Podczas spotkania na Transatlantyku uczestnicy dowiedzą się, jak profesjonalnie przygotować kampanię crowdfundingową oraz jak stworzyć i utrzymać wokół siebie oddaną społeczność. Wykład poprowadzą specjaliści z PolakPotrafi.pl – jedni z najbardziej doświadczonych crowdfunderów w Polsce. Jakub Sobczak i Michał Połetek poruszą m.in. tematy budowania społeczności oraz wartości, jaką niesie ze sobą oddany i szanowany tłum, jak również obalą mit kickstartera.

Kolejne informacje o programie TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015 będą pojawiać się sukcesywnie na stronie www.transatlantyk.org oraz na profilu www.facebook.com/Transatlantyk.

(Informacja prasowa)

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *