FESTIWALE,  Kino Dzieci

LAUREACI FESTIWALU KINO DZIECI 2022

Stacjonarna odsłona 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci dobiegła końca

Podczas uroczystej gali w Kinie Muranów, która odbyła się 2 października, najlepsze tytuły otrzymały nagrody Kwiatu Paproci we wszystkich kategoriach, w tym dla najlepszego polskiego filmu dla młodej widowni od jury Stowarzyszenia Artystów ZAIKS. 

Nagroda w plebiscycie publiczności

W 20 miastach i 29 kinach w całej Polsce w plebiscycie publiczności zostało oddanych ponad 12 tysięcy głosów. Decyzją widzów i widzek najlepszym filmem Konkursu głównego 9. MFF Kino Dzieci został film: Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona (tyt. oryg. Lasse-Majas detektivbyrå – Skorpionens gåta, 6+, reż. Tina Mackic, Szwecja 2022).

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy w historii została przyznana Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego pełnometrażowego filmu dla młodej widowni 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Jury w składzie: Alicja Grawon-Jaksik, Anna Tatarska, Maciej Wojtyszko przyznało nagrodę filmowi Za duży na bajki (9+; reż. Kristoffer Rus; Polska 2021) za czułość w opowiedzeniu ważnej historii. Za umiejętne połączenie walorów komercyjnych i satysfakcjonującej formy artystycznej. Jury doceniło również kreacje zarówno aktorów profesjonalnych, jak i pojawiających się po raz pierwszy na ekranie twórców. 

Nagrody i wyróżnienia w sekcjach konkursowych

Jury Konkursu głównego w składzie: Beata Jewiarz, Jakub Karwowski, Julita Olszewska przyznało nagrodę filmowi Za duży na bajki (9+; reż. Kristoffer Rus; Polska 2021) za oryginalny scenariusz, poczucie humoru, lekkość opowiadania przy jednoczesnej trudnej drodze, którą bohater musiał pokonać. Za bycie Waldim Mocarnym u boku nietuzinkowej ciotki i za to, że chcielibyśmy pójść z nimi na lody.

Z kolei wyróżnienie otrzymał tytuł Mecz o wszystko (tyt. oryg. Strijder; 9+; reż. Camiel Schouwenaar; Niderlandy, Niemcy 2022) za pasję bohatera do sportu pomimo niepełnosprawności i za moc przyjaźni. 

Jury ECFA (European Children’s Film Association), oceniające filmy z Konkursu głównego, w składzie: Rose-Marie Strand, Marion Heimlund, Anna Stadnik-Wójtowicz postanowiło docenić film Za duży na bajki (9+; reż. Kristoffer Rus; Polska 2021). Uzasadnienie brzmi następująco: Ta chwytająca za serce historia coming-of-age mogłaby się wydarzyć na każdym podwórku, może nawet na Twoim. Poznajemy Waldiego, w niezwykłym i trudnym do uchwycenia momencie, gdzieś pomiędzy byciem dzieckiem a nastolatkiem. Kokon dzieciństwa powoli pęka, a Waldi staje przed wyborem, czy czy schować się z powrotem, czy stanąć za sobą i wziąć odpowiedzialność za własne szczęście. Kristoffer Rus prowadzi Waldiego lekko i z sympatią przez ten niełatwy czas i otacza go dorosłymi, którzy choć nie są bez wad, są dla bohatera wspierającymi partnerami.  Nie da się ukryć, że każdy z nas chciałby mieć taką ciotkę, jak ciotka Mariola. Dodatkowo, film jest wyjątkowym głosem w dyskusji o ciałopozytwności.

Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych obradujące w składzie: Agnieszka Balicka, Joanna Piotrowiak, Michał Surówka nad tytułami z Konkursu głównego, nagrodziło animację Yuku i magiczny kwiat (tyt. oryg. Yuku et la fleur de l’Himalaya; 5+; reż. Rémi Durin, Arnaud Demuynck; Belgia, Francja 2022). Uzasadnienie: Piękna, skrząca feerią barw baśń, gdzie muzyka jest jej integralną częścią, staje się najlepszym lekarstwem i płynie przez kolejne niezwykłe przygody małej myszki, nadając rytm filmowej opowieści. Animacja czerpiąca z najlepszych wzorców graficznych francuskiego komiksu tworzy swój odrębny świat i zaskakuje rozwiązaniami również na poziomie fabularnym.

Jury Zespołu Edukatorów Filmowych obradujące w składzie: Artur Lecybil, Joanna Zabłocka-Skorek, Emilia Żuber, nagrodziło film Lato, kiedy nauczyłam się latać (tyt. oryg. Leto kada sam naučila da letim; 9+; reż. Radivoje Andrić; Serbia, Chorwacja, Bułgaria, Słowacja 2022). W uzasadnieniu czytamy: Nagroda Zespołu Edukatorów Filmowych dla filmu „Lato, kiedy nauczyłam się latać” za wyjątkową lekkość w ukazywaniu świata współczesnych młodszych nastolatków i trafną diagnozę umiejętności radzenia sobie dzieci w trudnych sytuacjach, związanych z relacjami (przyjaźni i miłości), oswajaniem choroby oraz przepracowywaniem traum (również wojennych) starszych pokoleń.

Wyróżnienie zaś przypadło animacji Yuku i magiczny kwiat (tyt. oryg. Yuku et la fleur de l’Himalaya; 5+; reż. Rémi Durin, Arnaud Demuynck; Belgia, Francja 2022). A uzasadnienie werdyktu brzmi następująco: Wyróżnienie Zespołu Edukatorów Filmowych dla filmu „Yuku i magiczny kwiat” za subtelne ukazanie przemijania życia, niesłabnącej motywacji w dążeniu do celu i nieprzerwanej gotowości do rozwoju.

Jury Konkursu filmowych odkryć w składzie: Maria Wojtyszko, Szymon Holcman, Katarzyna Kazimierowska nagrodziło film Comedy Queen (12+; reż. Sanna Lenken; Szwecja 2022). W uzasadnieniu czytamy: Dziecko w żałobie, po stracie rodzica, to trudny temat, którego często nie chcemy poruszać i nie potrafimy o nim mówić. Tym trudniejszy, gdy emocje, jakich doświadcza dziecko – jak gniew, złość, wściekłość – stoją w sprzeczności z tym, czego my dorośli, oczekiwalibyśmy od dzieci, od ich smutku. Dlatego tak bardzo urzekł nas film “Comedy Queen”, ponieważ w centrum stawia emocje dorastającej dziewczynki, która próbuje na nowo ułożyć sobie świat po śmierci mamy. Za prawdę emocjonalną i za udaną próbę pokazania, w jaki sposób może doświadczać żałoby dorastające dziecko wręczamy główną nagrodę filmowi “Comedy Queen”.

Wyróżnienie w tej sekcji otrzymała animacja Ikar (tyt. oryg. Icare; 10+; reż. Carlo Vogele, Luksemburg, Francja, Belgia 2022). Wyróżnienie w tegorocznej edycji należy się także pięknemu wizualnie filmowi “Ikar”. Jury doceniło pomysł, by powszechnie znany mit o Minotaurze, a także o Dedalu i Ikarze opowiedzieć zgodnie z regułami klasycznej animacji, ale odczytać go na nowo, przesuwając akcenty na te elementy opowieści, których wcześniej nie docenialiśmy.

Jury Konkursu krótkich dokumentów w składzie: Katarzyna Stoparczyk, Maciej Cuske, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska za najlepszy tytuł uznało Nasz dom dziecka (tyt. oryg. Vores børnehjem; 10+; reż. Ulla Søe; Dania 2022) za wspólnie pieczonego w cieście kurczaka, za czytanie wieczorową porą baśni i za przytulasy, którymi każdego dnia obdarowywali ich opiekunowie. Znakomicie skonstruowany, poruszający, dający do myślenia film, który pokazuje kim jest dziecko i kim powinien być dorosły, który ma obowiązek wziąć za nie odpowiedzialność.

W tej sekcji dokumentalnej wyróżniono także film Wolna jak ptak (tyt. oryg. Free as a Bird; 9+; reż. Annelies Kruk; Niderlandy 2021). W uzasadnieniu czytamy: Kiedy pojawia się autentyczna, urokliwa, zagarniająca całą uwagę, empatię i sympatię widza bohaterka, to człowiek przy niej pozostaje. Jeśli mówi swoim mocnym, mądrym głosem, ale też waha się, by w końcu dokonać aktu odwagi, to człowiek wyrywa się, aby oddać jej swój głos. 

Hybrydowa forma festiwalu

Większość nagrodzonych tytułów dostępnych będzie na platformie nowehoryzonty.pl/kinodziecionline, dlatego zapraszamy do oglądania 9. MFF Kino Dzieci w wersji online od 6 do 23 października.

Hybrydowa formuła festiwalu Kino Dzieci daje też możliwość szerokiego dostępu do dodatkowych, bezpłatnych materiałów wideo, m. in. do rozmów z twórcami, warsztatów plastycznych czy kreatywnych materiałów od Kina Dzieci, które z pewnością świetnie sprawdzą się przy okazji domowej zabawy. Znaleźć je można na kinodzieci.pl oraz po zalogowaniu na festiwalowej platformie.

[Inf. pras.]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *