FESTIWALE,  Tofifest

LAUREACI TOFIFEST 2024

Znamy laureatów 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest 2024

Jury międzynarodowego konkursu filmów pierwszych i drugich On Air nagrodziło Emiliję Gašić za film 78 days. W konkursie From Poland, gdzie jurorami są widzowie, triumfowali Chłopi w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

Po długich obradach jury w składzie: Kinga Dębska, Katarzyna Figura, Damian Kocur, Wojciech Urbański i Zbigniew Zamachowski zdecydowało, że główną nagrodę w konkursie On Air otrzyma film 78 days w reżyserii Emiliji Gašić. Twórczyni odebrała nagrodę osobiście.

Byliśmy jednomyślni – stwierdziła Kinga Dębska, członkini jury On Air.  Wybraliśmy posklejany ze skrawków dziecięcych wspomnień obraz, mający formę nagrania z archiwum domowego, w którym reżyserka powraca do dziecięcych lat i wojny w byłej Jugosławii. Ten osobisty dziennik poraża bolesną prawdą, ale też radością życia mimo wojny w tle. Ten film szczególnie silnie wybrzmiewa właśnie dziś, sprawiając, że myślimy o ludziach w Ukrainie i w Palestynie.

Jestem wzruszona i bardzo szczęśliwa, bo to właśnie nagroda z Polski, skąd pochodzą filmy, które kocham i twórcy, których zawsze ceniłam – dodała reżyserka podczas odbioru nagrody.

Werdykt publiczności nie był zaskoczeniem. Nagrodę w konkursie From Poland odebrali na scenie twórcy filmu Chłopi – Kamila Urzędowska, Dorota Stalińska i Piotr Dominiak.

Wiem, że Dorotka i Hugh będą bardzo szczęśliwi, dlatego pozwolę sobie podziękować w ich imieniu – powiedziała Dorota Stalińska. Szanowni Państwodokonaliście wyboru, według mnie, absolutnie słusznego!

Podczas finałowej gali nagrody odebrali także: Martyna Wojciechowska, Jerzy Skolimowski, Zbigniew Zamachowski – Złoty Anioł za niepokorność twórczą; Julian Świeżewski – Nagroda Prezydenta Miasta Torunia FLISAK, Kamila Urzędowska – Złoty Anioł dla Europejskiej Aktorki Bella Woman.

[Materiały prasowe Tofifest]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *