Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE,  Koncerty,  MUZYKA FILMOWA

Mój FMF 2016

9fmfJuż czwarty rok z niecierpliwością śledzę kolejne zapowiedzi programowe ogłaszane przez Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. O tym, że do tego wydarzenia mam ogromny sentyment, nie muszę Was przekonywać. Niepowtarzalny klimat miasta, niesamowite spotkania i koncerty to coś, na co czekam od zakończenia każdej mijającej edycji.

Na niecały tydzień przed rozpoczęciem festiwalu wydawało nam się, że znamy już cały plan spotkań i koncertów, i że lista gości, z Harrym Gregsonem-Williamsem na czele, jest już zamknięta. FMF przyzwyczaił nas jednak do tego, że w ostatniej chwili odsłania najmocniejsze karty. Wczoraj na antenie RMF Classic ogłoszono laureata tegorocznej Nagrody Kilara. Został nim Alexandre Desplat, który podczas katowickiego koncertu Scoring4Polański osobiście odbierze to wyróżnienie!

Niestety nie mogę wziąć udziału we wszystkich wydarzeniach. Nie wszystkie spotkania też mnie interesują. To jednak jest piękne w festiwalowej formule, że szeroka tematyka wykładów, warsztatów czy typy koncertów wychodzą na przeciw różnym oczekiwaniom. Z programu ogłoszonego na stronie www.fmf.fm wybrałam te propozycje, w które wydają mi się najciekawsze. Te zaznaczone serduszkiem prawdopodobnie uda mi się Wam zrelacjonować 🙂 

Dzień 1. Wtorek – 24 maja

18.00 – Gala Muzyki Polskiej – Scoring4Polański (Katowice) – wręczenie Nagrody Kilara (laureat – Alexandre Desplat!)

Dzień 2. Środa – 25 maja

14.00 – Zobaczyć i usłyszeć. O krytyce muzyki filmowej (prowadzenie – Mariusz Gradowski – i już żałuję, że nie będę mogła posłuchać tego wykładu)

Dzień 3. Czwartek – 26 maja

11.30 – Master Classess sesja #15 – Kompozytor muzyki filmowej – artysta, rzemieślnik czy maszyna? (Prowadzący, Richard Bellis, był gościem festiwalu Transatlantyk w 2012 roku. Bardzo ciekawie, z punktu widzenia praktyka, ale i wykładowcy, opowiadał właśnie o zawodzie kompozytora. Warto posłuchać!)

♥14.00 – Presto przedstawia: sztuka – pisać o filmie, sztuka – pisać do filmu (Prowadząca, Kinga Wojciechowska, jest redaktorką naczelną pisma Presto, w którym od dwóch numerów pojawiają się moje skromne teksty na temat muzyki filmowej. )

♥17.00 – Cinematic Piano – koncert muzyki Aleksandra Dębicza, kompozytora, który zachwycił nas w minionym roku płytą pod tym samym tytułem (recenzja TUTAJ). Miałam okazję uczestniczyć w toruńskim koncercie i przeprowadzić wywiad z artystą. Naprawdę warto usłyszeć tę muzykę na żywo!

Dzień 4. Piątek – 27 maja

♥10.30 – Master Classess sesja #19 – West One prezentuje: Komponowanie do trailerów

♥17.00 – Master Classess sesja #21 – Dźwięki i muzyka w animacji 

♥20.00 – Gala alterFMF: Drone Sounds – koncert muzyki filmowej z udziałem gości specjalnych (Jóhann Jóhannsson, Cliff Martinez, Joseph Trapanese, Łukasz Targosz)

Dzień 5. Sobota – 28 maja

♥11.00 – Komponowanie do animacji: Harry Gregson-Williams (Prowadzenie: Harry Gregson-Williams, Jean Michel-Bernard)

♥17.00 – Gala Muzyki Filmowej: Animacje (goście specjalni: John Powell, Harry Gregson-Williams, Heitor Pereira, Diego Navarro)

Dzień 6. – Niedziela – 29 maja

♥12.00 – Młodzi na poważnie: Animacje

♥19.00 – Indiana Jones: Poszukiwacze zaginionej Arki – projekcja filmu z muzyką na żywo

Dzień 7. Poniedziałek – 30 maja

19.00 – Video Game Show: Wiedźmin 3 Dziki Gon – koncert muzyki do gry, z udziałem kompozytorów – Marcina Przybyłowicza i Mikołaja Stroińskiego

Do programu trzeba jeszcze dodać spotkanie z Alexandrem Desplat, którego termin jeszcze nie został podany (oby spotkanie odbyło się w weekend, bo nie przeżyję, jeśli mielibyśmy się rozminąć…) Mam cichą nadzieję, że również John Powell będzie chciał się z nami zobaczyć…

Wszystko wskazuje na to, że ostatni majowy weekend będzie bardzo intensywny i bogaty w emocje filmowo-muzyczne. A przecież właśnie po te emocje przyjeżdżamy do Krakowa, prawda?

No i jeszcze po to, żeby ponownie znaleźć się na Starym Rynku, na Błoniach, w wąskich uliczkach, po których spacerowali moi ulubieni poeci młodopolscy… Mam nadzieję, że tym razem znajdę trochę czasu na poszukiwania ich śladów… I na obiad z bratem, którego namówiłam na wizytę na FMF. Będzie pięknie. I wszystko Wam opiszę!

I już nie mogę się doczekać!

#ilovefmf 

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *