Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE

Mój (niespełniony) 10. FMF w Krakowie

O 10. jubileuszowej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie powinnam napisać już dawno temu. Nie robiłam tego z dwóch przyczyn. Po pierwsze: o ważnych sprawach trzeba mówić z uwagą, skupieniem i z dużą starannością. A na to nie pozwalał mi brak czasu. Po drugie: każda kolejna informacja związana z festiwalem – czy to zapowiedź kolejnego koncertu, czy ogłoszenie nazwisk kompozytorów, którzy odwiedzą w tym roku Kraków – budziła ogromny smutek w mojej filmowej duszy. Miał to być bowiem również mój jubileuszowy, piąty FMF. Niestety, nie będzie… Nie da się pogodzić niektórych terminów i wydarzeń. Czasem tak już bywa…

Wydarzenia festiwalowe będę mimo wszystko śledzić bardzo uważnie, by choć w maleńkim stopniu poczuć tę niezwykłą atmosferę, jaka co roku towarzyszy krakowskiemu świętu muzyki. Zaczynam zaś od przeglądu tych punktów programu, które z wielką radością zapisałabym w swoim planie, gdybym tylko mogła dotrzeć do mojego kochanego Krakowa…

17 maja 2017 (środa)

  • Koncert muzyki Abla Korzeniowskiego

Abel Korzeniowski to jeden z kilku polskich kompozytorów, którzy z powodzeniem kontynuują swoją karierę na Zachodzie. Laureat nagrody BAFTA, nominowany do Złotego Globu i nagrody Emmy – najbardziej zachwycił mnie muzyką do filmu Samotny mężczyzna. Słuchanie jego kompozycji na żywo będzie ogromnym przeżyciem.

18 maja 2017 (czwartek)

  • NEVERENDING STORY Live in Concert

Każda projekcja filmu, której towarzyszy muzyka wykonywana na żywo, to niesamowita przygoda. Możliwość obserwowania muzyków podczas ich pracy i jednocześnie przeżywanie emocji, jakie budzą wydarzenia dziejące się na wielkim ekranie – to obcowanie z największa tajemnicą związku między dźwiękiem a obrazem.

  • Q&A: Brian Tyler

FMF co roku zaprasza wielkich kompozytorów, a sale, w których odbywają się spotkania, zawsze wypełnia publiczność głodna opowieści o pracy i codziennym życiu artystów. Brian Tyler, choć ma jeszcze przed sobą długą drogę do przebycia jako artysta, już dziś cieszy się popularnością i sympatią wielu miłośników muzyki filmowej. Nie wszystkie jego ścieżki uznać można za odkrywcze, ale na pewno dozgonnie będę mu wdzięczna za muzykę do filmu Thor. Mroczny świat, której słuchałam już chyba kilkadziesiąt razy… Bardzo jestem ciekawa jego charakteru i tego, co będzie miał do powiedzenia podczas spotkania. Mam nadzieję, że ktoś zrelacjonuje tę konferencję i choć w kilku zdaniach przekaże nieszczęśnikom nieobecnym w Krakowie, czego dotyczyły wypowiedzi kompozytora.

19 maja 2017 (piątek)

  • MASTERCLASS: Abel Korzeniowski

Każde spotkania prowadzone przez kompozytorów są niezwykłą okazją do poznania metod ich pracy i do odkrywania tajników ich warsztatu. W zależności od temperamentu i koncepcji prowadzącego, spotkania te przyjmują charakter wykładu, prezentacji lub wypełnione są anegdotami i opowieściami na temat zawodowej „kuchni”. Zawsze jednak odsłaniają nowe oblicze festiwalowego gościa, znanego nam dotąd wyłącznie z okładki płyty i z dźwięków, jakie zapisane są w filmowych melodiach. Dla mnie zaś są skarbnicą wiedzy o muzyce, o procesie twórczym i o artyście jako człowieku. A ta wiedza jest dla mnie szczególnie cenna…

20 maja 2017 (sobota)

  • ALL IS FILM MUSIC: 10. FMF Gala Jubileuszowa

Dobrze, że tego dnia czeka mnie inne wyjątkowe i (przyznaję) dużo ważniejsze wydarzenie, bo inaczej przepłakałabym całą sobotę. Gala Jubileuszowa z okazji dziesięciolecia Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie pełna będzie najpiękniejszych filmowych melodii wykonywanych przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Chór Pro Musica Mundi, a nad wszystkim czuwać będzie wieloletni przyjaciel festiwalu, przesympatyczny dyrygent Diego Navarro. Przebogaty program koncertu znajdziecie TUTAJ.

  • Q&A: Abel Korzeniowski

Jak pisałam wyżej, każde spotkanie z kompozytorem to wielka przygoda. A usłyszeć z ust Abla Korzeniowskiego historię powstania muzyki do Samotnego mężczyzny lub do Zwierząt nocy – to byłaby bajka!

  • Q&A: Howard Shore

Trudne zadanie postawili przed publicznością twórcy sobotniego programu festiwalu. Spotkanie z Ablem Korzeniowskim w Akademii Muzycznej zaczyna się o godz. 11.00, zaś zaledwie półtorej godziny później, w miejscu oddalonym od uczelni o 7 minut drogi pokonywanej piechotą (według mapy google) z widzami spotka się Howard Shore. Bardzo zależałoby mi na udziale w obu spotkaniach. Domyślam się jednak, że wielu wybierze rozmowę z laureatem Oscara (nagroda przyznana została artyście za arcydzieło stworzone do pierwszej i trzeciej części trylogii Władca pierścieni Petera Jacksona). Kompozycje napisane do Drużyny pierścienia są dla mnie jak dotąd największym muzycznym osiągnięciem ww współczesnej muzyce filmowej, więc tym bardziej możliwość spotkania się z tym kompozytorem byłaby dla mnie spełnieniem kolejnego marzenia…

  • MASTER CLASS: Music – The Invisible Actor

Richard Bellis prowadzący te warsztaty jest nie tylko kompozytorem, ale również profesorem i osobą zajmująca się problematyką muzyki filmowej w jej warstwie teoretycznej. Miałam przyjemność uczestniczyć w kilku prelekcjach z jego udziałem (m.in. na festiwalu Transatlantyk w Poznaniu) i bardzo chętnie posłuchałabym go jeszcze raz. Tym bardziej, że temat warsztatów jest intrygujący – „Muzyka – niewidzialny aktor”.

21 maja 2017 (niedziela)

  • MŁODZI NA POWAŻNIE – Star Wars

Już od trzech lat stworzona specjalnie na potrzeby festiwalu orkiestra, złożona z młodych muzyków, przygotowuje repertuar koncertu z cyklu „Młodzi na poważnie”. Tym razem artyści sięgnęli po kompozycje z najwyższej półki. Nie zawsze muzyka Johna Williamsa z Gwiezdnych wojen jest wykonywana w sposób zadowalający. Kilkakrotnie słyszałam już główny temat czy Marsz Imperium. Nie raz serce pękało mi z bólu z powodu niedoskonałości wykonania. Tym razem jednak nie mam najmniejszych wątpliwości, że młodzi wykonawcy poradzą sobie z repertuarem. To przecież w końcu FMF!!

  • TITANIC Live in Concert

James Horner miał przyjechać do Krakowa. Nie zdążył. Zginął 22 czerwca 2015 roku w wypadku samolotu, który sam pilotował. Chcąc uczcić pamięć kompozytora, a jednocześnie zaznaczyć 20. rocznicę premiery superprodukcji Jamesa Camerona, podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zaprezentowany zostanie film Titanic z muzyką na żywo. Uwielbiam tę ścieżkę, bardzo lubię ten film, a publiczności ogromnie, ogromnie zazdroszczę możliwości doświadczenia tego obrazu i tego dźwięku w Krakowie! To będzie piękne wydarzenie i godne pożegnanie tego wielkiego kompozytora.

Tak wyglądałby mój piąty FMF. Przebogaty i intensywny, prawda? Życzę Wam niezapomnianych filmowo-muzycznych przeżyć, emocjonujących koncertów i pełnych pasji spotkań ze wspaniałymi gośćmi. I jeszcze pięknej pogody, byście mogli podziwiać cudny Kraków skąpany w słońcu.

A Festiwalowi Muzyki Filmowej życzę jeszcze wielu lat zachwytów i artystycznych uniesień, wspaniałej publiczności i kolejnych wielkich gości (z Johnem Williamsem na czele!).

Mam nadzieję, że zobaczymy się za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *