Muzyczna podróż po świecie Victora Younga
Muzyka legendarnego hollywoodzkiego kompozytora Victora Younga już 13 kwietnia zabrzmi w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pianiście Kubie Stankiewiczowi towarzyszyć będzie Wojciech Pulcyn na kontrabasie oraz Sebastian Frankiewicz na perkusji. Koncert poprzedzi uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum POLIN dyplomu Younga – świadectwa ukończenia warszawskiego konserwatorium muzycznego z 1918 roku, a także spotkanie z Kubą Stankiewiczem poświęcone jego fascynacji twórczością tego kompozytora.
Jak to jest, że Polacy nie potrafią pisać takich standardów jazzowych jak Amerykanie? – pytali przez lata młodzi adepci swingu i bebopu, studiując solówki Milesa Davisa w utworze Stella by Starlight. Okazuje się, że autor tego niezwykle popularnego tematu, Victor Young, swego rzemiosła nie uczył się na ulicach Nowego Orleanu, lecz w szkole muzycznej na warszawskim Okólniku. Po latach muzyką Younga rozbrzmiewały dziesiątki hollywoodzkich produkcji lat 40. i 50. Wielkimi osiągnięciami jego kariery były 22 nominacje do Oscara, a jej ukoronowaniem statuetka za muzykę do filmu W 80 dni dookoła świata.
Podczas koncertu w Muzeum POLIN Kuba Stankiewicz przedstawi swój nowy (po ubiegłorocznym albumie z solowymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara) projekt wiążący światy jazzu i kina. Płyta The Music of Victor Young to zestaw kompozycji Younga, którą wrocławski pianista nagrał z Darkiem Oleszkiewiczem i Peterem Erskinem w Los Angeles. W Audytorium Muzeum POLIN zabrzmią tak nieśmiertelne hity jak Stella by Starlight, When I fall in love czy Beautiful love.
Jako młody człowiek pasjami oglądałem amerykańskie filmy takie jak Rio Grande, Komu bije dzwon, W 80 dni dookoła świata. Pamiętam z napisów nazwisko Victora Younga jako kompozytora muzyki do tych filmów. Muzyka ta zawsze robiła na mnie ogromne wrażenie i była takim synonimem Ameryki – mówi Kuba Stankiewicz.
Koncertowi Kuby Stankiewicza towarzyszyć będą projekcje czterech filmów z muzyką legendarnego kompozytora. 11 i 12 kwietnia w Muzeum POLIN będzie można zobaczyć takie filmowe klasyki jak W 80 dni dookoła świata czy Rio Grande.
Program wieczoru:
• uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum POLIN dyplomu Victora Younga z 1918 roku
• spotkanie i rozmowa z Kubą Stankiewiczem
• koncert
Wykonawcy:
• Kuba Stankiewicz – fortepian
• Wojciech Pulcyn – kontrabas
• Sebastian Frankiewicz – perkusja
13 kwietnia, godz. 19.00 (poniedziałek), bilety: 40 zł (rzędy AK), 30 zł (rzędy LW), bilety są dostępne w sprzedaży internetowej oraz w kasach muzeum.
Blok filmowy:
• 11 kwietnia, godz. 17.00 – Komu bije dzwon, reż. Sam Wood, 1943
• 11 kwietnia, godz. 20.00 – Jeździec znikąd, reż. George Stevens, 1953
• 12 kwietnia, godz. 17.00 – W 80 dni dookoła świata, reż. Michael Anderson, 1956
• 12 kwietnia, godz. 20.00 – Rio Grande, reż. John Ford, 1950
Na wszystkie projekcje wstęp wolny.
____________________________________
Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
Twitter: @klubfilmowy
____________________________________

