FESTIWALE,  NAGRODY

Nagrody Off Plus Camera 2014

W tym roku po raz pierwszy dość dokładnie śledziłam przebieg krakowskiego festiwalu. Na pewno przyczyną tego faktu była wizyta Benedicta Cumberbatcha, który przyjechał do Polski jako producent i niezależnego krótkometrażowego filmu „Little favour”. Przy okazji udało mi się jednak przeczytać i posłuchać o produkcjach, wydarzeniach i gościach, do których na pewno wrócę. Wyjazd do Krakowa w czasie trwania imprezy jest raczej wykluczony, ale zauważyłam, że część filmów krąży po różnych festiwalach przez cały rok. Może więc niektóre z obrazów zawitają na przykład do Poznania lub do Torunia. A te miejsca są już dla mnie bardziej dostępne.

Wracając do zakończonego niedawno festiwalu Off Plus Camera, warto zwrócić uwagę na laureatów.

Międzynarodowe jury w składzie Jerzy Stuhr (przewodniczący), Juliet Taylor, Joan Allen, Parker Posey, Mike Newell uznało, że Krakowska Nagroda Filmowa (Konkurs Główny „Wytyczanie drogi”) powinna powędrować do dzieła „Eastern Boys” w reżyserii Robina Campillo.

Polski Noble Filmowy (w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych) zdobyła „Ida” Pawła Pawlikowskiego, a specjalne wyróżnienie „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

Nagroda FIPRESCI (przyznawana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Filmowych) trafiła do filmu „Blind” w reżyserii  Eskila Vogta.

Nagrodę Publiczności otrzymał film „Wilgotne miejsca” autorstwa Davida Wnendta.

Specjalną nagrodę „Pod prąd”, przyznawaną wybitnym artystom za ich wkład w rozwój filmu i kultury niezależnej, otrzymał Benedict Cumberbatch. W Krakowskiej Alei Gwiazd pojawi się wkrótce płyta z odciskiem dłoni aktora. We wrześniu będę w Krakowie – zgadnijcie, gdzie na pewno zrobię sobie zdjęcie 🙂

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *