FESTIWALE,  Transatlantyk

MOTYWY PRZEWODNIE | TRANSATLANTYK FESTIVAL 2018

Transatlantyk Festival to moje pierwsze festiwalowe odkrycie, dlatego mam do niego ogromny sentyment. Najpierw był Poznań. Tam przeżyłam pierwsze koncerty muzyki filmowej, spotkania z kompozytorami, konkursy kompozytorskie, wywiady i zielony dywan. Później była Łódź i – działo się dalej to samo, ale towarzyszyła mi już większa pewność siebie i swoboda w rozmowach i poruszaniu się w festiwalowej przestrzeni.

W tym roku po raz siódmy wybieram się na festiwal Jana A.P. Kaczmarka i podobnie jak podczas poprzednich edycji czekam na wyjątkowe seanse, spotkania i muzyczno-filmowe przeżycia. To wielkie święto kina trwać będzie w Łodzi w dniach 13-20 lipca 2018. Nie mogę się doczekać!

Tymczasem oddaję głos Organizatorom, którzy zapowiadają główne tematy 8. edycji festiwalu:

„Transatlantyk to festiwal, który opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki. Przygotowując program kolejnych edycji, staramy się uważnie przyglądać najbardziej aktualnym zagadnieniom społecznym na świecie. Arabska Wiosna Ludów, Chaos, Uchodźcy, Siła kobiety – na te tematy rozmawialiśmy podczas festiwalu w poprzednich latach. W 2018 roku na Transatlantyku chcemy przyjrzeć się temu, czym dzisiaj jest niepodległość czy suwerenność państwa. W kinie też nie ma chyba ważniejszej wartości niż „Niepodległość” oraz jej siostry: niezależność i wolność artystyczna. Gdy filmowiec bierze kamerę do ręki, musi mieć pewność, że jedyne ograniczenia, jakie ma przed sobą, to ograniczenia własnej wyobraźni. I że to z nimi ma walczyć. Niepodległość intelektualna i artystyczna dała kinu jego najpiękniejsze filmy, od niepokojących wizji Fritza Langa czy Stanleya Kubricka, prowokacje intelektualne Grzegorza Królikiewicza, Larsa von Triera i Luisa Buñuela, po eksperymenty twórców francuskiej Nowej Fali. Bycie wolnym od wielkich budżetów dało początek ruchowi kina niezależnego, a reżyserzy tacy jak Jim Jarmusch, Steven Soderbergh czy Paul Thomas Anderson do dziś są wzorem dla początkujących twórców.

W programie filmowym 8. edycji festiwalu Transatlantyk przyjrzymy się elementom związanym z niepodległością, trzy pierwsze z nich opisaliśmy hasłami: „Ja”, „Bunt” i „Ojczyzna”. W sekcji „Historie Kina: Ja” pokażemy takie filmy jak Tureckie owoce Paula Verhoevena, Orlando Sally Potter czy Konformista Bernardo Bertolucciego. Tematem, który łączy tytuły w tej sekcji, jest wolność w wymiarze indywidualnym, intymnym i prawo do życia na własnych zasadach – czyli „Ja”. Reżyserzy przy okazji zadają pytanie, jaką cenę trzeba za taką niezależność zapłacić. Jednym z najważniejszych elementów tegorocznego programu będzie retrospektywa Andrzeja Barańskiego. Jego niezwykłe, skromne i poetyckie filmy zadają jedno z najważniejszych pytań mobilnej współczesności: pytanie o dom. Miejsce, które kształtuje charakter i wpaja wartości; miejsce, o które warto walczyć i które na zawsze pozostanie punktem odniesienia. Innymi słowy: „Ojczyzna”, będąca kolejnym hasłem przewodnim tegorocznego programu filmowego.

We współpracy z Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Transatlantyk przygotuje sekcję kina plenerowego, w której pokażemy tytuły związane z hasłem „Bunt”. Będą to najbardziej zbuntowane, prowokujące intelektualną debatę tytuły. Dzięki nim zastanowimy się, co dają nam ramy państwa, struktury i konwencje, oraz jakie konsekwencje niesie za sobą wyzwolenie się z nich.

Kamera spojrzy też tam, skąd zwykle odwracamy wzrok. Poczuj wolność okiem kamery – patrz w przyszłość – pod takim hasłem Instytut Adama Mickiewicza/Culture.pl oraz Transatlantyk Festival ogłaszają II edycję międzynarodowego konkursu na film krótkometrażowy. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i inne kraje europejskie, organizatorzy proponują młodym twórcom filmowe spojrzenie do przodu. Wolność może stać się pomostem między tradycją, teraźniejszością a przyszłością; drogą do kreowania i realizacji marzeń. Chcemy, aby o tym właśnie opowiedzieli w tym roku młodzi filmowcy z całego świata.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *