NAGRODY

Nominacje do nagród BAFTA 2014

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych ogłosiła dziś nominacje do nagród filmowych za rok 2013. Filmy Grawitacja i Zniewolony, zauważone już przez członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (Złote Globy), zdobyły 11 i 10 nominacji. Oba obrazy, choć różnią się zasadniczo treścią i konwencją, poruszają podobne kwestie – opowiadają bowiem o wartości ludzkiego życia i o niezłomnej woli istnienia. Prezentują losy jednostki, która musi zmierzyć się z samotnością, zwątpieniem, własnymi słabościami, by ostatecznie odnaleźć w sobie siłę godną Człowieka.

Poziom realizacyjny obu filmów zachwyca. Emmanuel Lubezki stworzył niezwykłe kadry, w których otchłań kosmosu jednocześnie fascynuje i przeraża (warto obejrzeć ten film w technologii 3D). Sean Bobbitt (obecny na zeszłorocznym festiwalu Camerimage – relacja ze spotkania wkrótce) tworzy przed oczami widzów urokliwe pejzaże, zestawiając je z naturalistycznymi scenami z udziałem niewolników i ich oprawców. W obu obrazach istotną rolę odgrywa muzyka, choć tu – mimo mojej miłości do kompozycji Hansa Zimmera – palmę pierwszeństwa wręczam Stevenowi Price’owi, autorowi muzyki do Grawitacji. I choć wszyscy zachwycają się rolą Sandry Bullock, ja bardziej cenię aktorstwo, jakie prezentują grający w Zniewolonym Michael Fassbender (czysta postać zła, zatwardziałego i świadomego) oraz Chiwetel Ejiofor. Biorąc pod uwagę pozytywne recenzje, jakie zebrały pozostałe tytuły nominowane w kilku kategoriach (American Hustle, Kapitan Phillips, Ratując Pana Banksa czy Wilk z Wall Street), wybór zwycięzców w najważniejszych kategoriach będzie trudny.

Dodam jeszcze, że niezmiernie cieszy mnie fakt, iż w kategoriach „estetycznych” zauważono film Wielki Gatsby – dzieło Baza Luhrmanna otrzymało nominację za scenografię i kostiumy. Leonardo Di Caprio zaś – choć niedoceniony za rolę w tym filmie – ma szansę na brytyjską statuetkę za Wilka z Wall Street.

Nagrody BAFTA zostaną wręczone 16 lutego. Zanim jednak to się stanie, 12 stycznia dowiemy się, kto zdobędzie Złote Globy, a 16 stycznia ogłoszone zostaną nominacje do Oscarów. Czy już wspominałam, że uwielbiam tę niezwykłą, filmową porę roku?

———
O filmie Grawitacja  pisałam w artykule: Przypowieść o odzyskaniu woli życia.
O muzyce do filmu Wielki Gatsby pisałam w serwisie soundtracks.pl.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *