FESTIWALE,  Tofifest

PAWLIKOWSKI, HOLLAND I SENCOW NA TOFIFEST FESTIWAL 2019

Podczas konferencji prasowej Kafka Jaworska, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu, zaprezentowała nazwiska laureatów nagród oraz najważniejsze pasma i tytuły, jakie pojawią się podczas 17. edycji wydarzenia.

Złotego Anioła za niepokorność twórczą otrzymają: Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski, Oleg Sencow oraz Maja Ostaszewska i Dawid Ogrodnik. Krzysztof Globisz odbierze nagrodę za całokształt twórczość. Złote Flisaki trafią zaś do Joanny Koroniewskiej-Dowbor i Roberta Wichrowskiego.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych On Air znalazło się 13 filmów, których tytuły wyłonione zostały drogą regularnego naboru i selekcji na najważniejszych światowych festiwalach. Wśród nich zobaczymy takie obrazy, jak Wysoka dziewczyna, Papicha, Oleg czy Diapason. Filmy oceniać będzie jury w składzie: Joanna Kos-Krauze (przewodnicząca jury), Olga Chajdas, Jakub Gierszał, Marija Kavtaradzė, Łukasz Orbitowski oraz Łukasz Simlat.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych Shortcut to z kolei zestaw najlepszych krótkich metraży, wśród których szczególnym zainteresowaniem będzie się cieszył zapewne najnowszy film Macieja Stuhra. W jury konkursu zasiądą: Katarzyna Figura, Anna Próchniak, Matylda Damięcka, Robert Wichrowski i Bartosz Kruhlik.

Trzecią sekcją konkursową jest pasmo From Poland, w którym rywalizują rodzime produkcje. Na ekranach Tofifest zobaczymy m.in. Boże Ciało, Ukrytą grę, Mowę ptaków, Ikara, Czarnego mercedesa, Powrót, Monument, a także Obywatela Jonesa. Jurorami w tym konkursie jest publiczność, a kuratorem sekcji – Łukasz Maciejewski.

Warta wspomnienia jest też obecność nowego pasma Polonica, którego pomysłodawcą i kuratorem jest Łukasz Maciejewski. Założeniem tej sekcji jest podkreślanie ważnej roli polskich twórców w europejskiej i światowej kinematografii. Obejrzymy tytuły, które zdobyły szczególne uznanie w ostatnim sezonie: Malowany ptak, Mam na imię Sara, High Life, Rzeka, Kiedy padają drzewa oraz Żniwa.

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu Tofifest zgłoszono ponad 3 tysiące filmów z całego świata. Program zawiera 150 tytułów, które będziemy mogli oglądać już niedługo, bo od 19 do 27 października 2019. Warto zajrzeć do Torunia tym bardziej, że – jak zauważył Łukasz Maciejewski – Tofifest wyróżnia się wśród festiwali tym, że zdobywa i prezentuje takie filmy, które trudno obejrzeć gdzie indziej – czy to w regularnej dystrybucji, czy na innych festiwalach.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie www.tofifest.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *