Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  NAGRODY

POLSKA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA ROKU 2020

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie po raz trzeci przyzna nagrodę za najlepszą muzykę do polskiego filmu, serialu lub gry

W zamyśle organizatorów nagroda ma zwrócić uwagę na ważny problem istniejący od lat w polskim przemyśle filmowo-muzycznym:

Nagroda powstała jako wyraz niezgody na niepokojącą praktykę polskiego rynku muzycznego i filmowego – soundtracki do wielu popularnych produkcji nie są przygotowywane ani nawet planowane z przeznaczeniem wydawniczym. Wyjątek stanowią ścieżki zawierające piosenki wykorzystane w filmie (oczywiście najczęściej dotyczy to komedii romantycznych). Trudno mówić o promocji muzyki filmowej czy nazwisk twórców piszących dla polskiego kina, gdy niełatwo jest zdobyć materiał do przedstawienia na krajowych i międzynarodowych konkursach.

Brakuje płyt z polską muzyką filmową

Zaniedbywanie twórców muzyki do polskich filmów, seriali czy gier (a tym samym zaniedbywanie widzów) jest aż nazbyt widoczne. Wystarczy porównać listę premier kinowych i telewizyjnych oraz gier – i zestawić ją z listą wydanych płyt z muzyką. Dokonałam takiego porównania na podstawie roku 2018, przy okazji debaty organizowanej podczas 12. edycji FMF w 2019 roku:

→ W SPRAWIE (NIE)WYDAWANIA MUZYKI Z POLSKICH FILMÓW I SERIALI

Wniosek był jednoznaczny – na rynku wydawniczym płyty z polską muzyką filmową są rzadkością. Co więcej – również wydania cyfrowe (do pobrania w formie albumów lub dostępne w serwisach streamingowych) należą do wyjątków. Dla przykładu – z tegorocznej listy nominowanych żaden tytuł nie został wydany na płycie CD, a tylko czterech albumów możemy wysłuchać w formie cyfrowej. Mowa o grach Cyberpunk 77Vampire the Masquerade: Shadows of New York Carrion oraz o serialu Król (z którego muzyka wydana jest też na płycie analogowej). Muzyka z pozostałych nominowanych tytułów rozrzucona jest po sieci w formie pojedynczych utworów, zebrana przez zagorzałych fanów w formie playlist albo możliwa do wysłuchania jedynie podczas oglądania filmu lub  serialu.

Podwójne życie muzyki filmowej

Prawdą jest, że muzyka filmowa pełni służebną rolę wobec obrazu i w związku z tym jej właściwy odbiór powinien następować w relacji z poszczególnymi scenami, dialogami i dźwiękami pochodzącymi z kadrów. Jednak po pierwszym zaistnieniu muzyki na ekranie następuje drugie jej życie, w którym ma ona szansę stać się autonomicznym tworem, dopracowanym na potrzeby albumu, mającym swoją odrębną narrację i będącym niekiedy bardziej ambitnym, popularnym i trwałym dziełem od filmu, w którym występuje. W obecnej chwili wiele naprawdę dobrych kompozycji nie ma szans na dotarcie do szerszej publiczności w kraju – nie mówiąc już o promowaniu polskich kompozytorów i ich twórczości za granicą.

Lista nominowanych za rok 2020

Wśród nominowanych do nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku za rok 2020 znalazło się 5 tytułów filmowych, 3 seriale i 3 gry:

  • Bartosz Chajdecki za serial Chyłka. Rewizja
  • Michał Jacaszek za film Sala samobójców. Hejter
  • Jimek za film W lesie dziś nie zaśnie nikt
  • Antoni Komasa-Łazarkiewicz i Mary Komasa za film Szarlatan
  • Marcin Przybyłowicz, P.T. Adamczyk i Paul-Leonard Morgan za grę Cyberpunk 2077
  • Hania Rani za film xABO: Ksiądz Boniecki
  • Resina za grę Vampire the Masquerade: Shadows of New York
  • Colin Stetson & Sarah Neufeld za film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
  • Łukasz Targosz za serial W głębi lasu
  • Atanas Valkov za serial Król
  • Cris Velasco za grę Carrion

Po raz drugi mam zaszczyt znaleźć się w gronie 50 osób, których głosy zadecydują o nazwisku laureata. Dziękuję organizatorom za zaufanie, a twórcom muzyki za przyjemność słuchania ich kompozycji. Wyniki głosowania jury oraz publiczności zostaną ogłoszone podczas 14. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w trakcie koncertu zaplanowanego na 28 sierpnia 2021.

Szczegóły znajdziecie na stronie www.fmf.fm.

→ POLSKA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA ROKU 2019
→ POLSKA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA ROKU 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *