Festiwal Muzyki Filmowej,  FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  NAGRODY

POLSKA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA ROKU 2019

13. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie przyjęła nietypowy charakter. Z powodu pandemii wydarzenia zaplanowane na rok 2020 zostały przeniesione na rok następny.

W pierwotnym terminie (26 maja – 1 czerwca) na swoich kanałach internetowych festiwal prezentuje retransmisje koncertów z poprzednich lat, rozmowy online z kompozytorami oraz koncerty nagrywane przez muzyków… z ich domów (Life From Studio).

Idea konkursu

Mimo trudnej sytuacji organizatorzy postanowili utrzymać młodą tradycję i przyznać nagrodę za najlepszą Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku. Tak o idei nagrody mówią pomysłodawcy:

Nagroda za najlepszą autorską muzykę powstałą w ubiegłym roku do polskiej produkcji – filmu, serialu lub animacji – ma przede wszystkim krajowe znaczenie. Powstała jako wyraz niezgody na niepokojącą praktykę polskiego rynku muzycznego i filmowego – soundtracki do wielu popularnych produkcji nie są przygotowywane ani nawet planowane z przeznaczeniem wydawniczym. Wyjątek stanowią ścieżki zawierające piosenki wykorzystane w filmie (oczywiście najczęściej dotyczy to komedii romantycznych). Trudno mówić o promocji muzyki filmowej czy nazwisk twórców piszących dla polskiego kina, gdy niełatwo jest zdobyć materiał do przedstawienia na krajowych i międzynarodowych konkursach.

Nominowani

Spośród kilkudziesięciu soundtracków powstałych w 2019 roku wybranych zostało 10 tytułów. To właśnie spośród nich grono dziennikarzy, krytyków i blogerów związanych z branżą filmową i muzyczną wyłoniło najlepszą propozycję. Oto tegoroczne nominacje:

  • Daniel Bloom – Słodki koniec dnia
  • Antoni Komasa-Łazarkiewicz – Obywatel Jones
  • Leszek Możdżer – Ikar. Historia Mietka Kosza
  • Łukasz Pieprzyk – Legiony
  • Jan Sanejko – Interior
  • Marcin Stańczyk – Ciemno, prawie noc
  • Łukasz Targosz – Wataha
  • Michał Woźniak – Pan T.
  • Hubert Zemler – Eastern
  • Maciej Zieliński – Sługi wojny

Nie ulega wątpliwości, że ubiegły rok w muzyce filmowej i serialowej był niezwykle różnorodny. Poczynając od klasycznych interpretacji symfonicznych, przez wykorzystanie muzyki etnicznej, wpływów jazzowych, aż po soundtracki mieszające wszystkie style. Towarzyszyła nam muzyka elektroniczna, nowe ciekawe instrumentarium, interesujące dźwiękowe tekstury i ambientowe pejzaże. Sporo propozycji miało także ciekawy minimalistyczny wymiar. Wśród finalistów znajdziemy zarówno doświadczonych kompozytorów mających na swoim koncie liczne realizacje, jak i młodych, niedawno debiutujących twórców. Kryterium wyboru finalistów była przede wszystkim oryginalność zastosowanych rozwiązań, jak i sposób opowiadania historii w filmie poprzez muzykę – tak miniony rok w polskiej muzyce filmowej charakteryzuje dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski.

Laureaci

Laureatem drugiej w historii festiwalu nagrody na najlepszą Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku został Leszek Możdżer, autor muzyki do filmu Macieja Pieprzycy Ikar. Legenda Mietka Kosza.

Kosz jest dosyć zagadkową postacią, więc wejście w jego świat to była podroż przez bardzo wiele rzeczywistości, związanych też z jakąś czernią, która go spowijała i jego światem dźwiękowym, który on na przestrzeni swojego życia wytworzył. To nie była łatwa podróż. Ale przyznaję – mogłem sobie pograć trochę jazzu – mówi Leszek Możdżer, który za swoją pracę przy filmie Macieja Pieprzycy otrzymał już wcześniej nagrodę na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz MocArta RMF Classic.

Nagroda publiczności

Nową kategorią tej nagrody jest w tym roku Nagroda publiczności, która w efekcie głosowania trafiła do rąk Łukasza Targosza za muzykę do serialu HBO Wataha.

To dla mnie nagroda najwyższego uznania, macie niesamowitą moc i zawsze jesteście dla mnie inspiracją… To w końcu dla Was tworzę! Dziękuję i w wielkim wzruszeniu kłaniam się nisko – tak napisał kompozytor na swoim profilu tuż po ogłoszeniu werdyktu.

Podobnie jak Robert Piaskowski, mam nadzieję, że nagroda przyznawana przez jeden z największych festiwali muzyki filmowej na świecie „będzie ważnym narzędziem budowania szacunku i uznania dla kompozytorów tworzących muzykę na potrzeby rodzimej kinematografii”. I że w końcu producenci wpiszą na listę swoich działań wydawanie muzyki z polskich filmów i seriali na płytach.

Dziękuję organizatorom FMF za możliwość udziału w zespole jury!

[Zdj. – materiały prasowe]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *