FESTIWALE

Rusza 8. edycja festiwalu PKO OFF Camera

plakat_72Już tradycyjnie, maj w Krakowie upłynie pod znakiem kina. Od 1 do 10 maja odbywać się będzie długo wyczekiwane święto kina niezależnego. Festiwal PKO OFF CAMERA to stały punkt na mapie wszystkich kinomaniaków nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Podczas 10 festiwalowych dni do Krakowa zawita 500 gości z całego świata, a publiczność obejrzy blisko 100 filmów. 100 000 dolarów w konkursie Wytyczanie drogi – to nagroda główna dla najlepszej produkcji. Współorganizatorami imprezy są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission.

Wśród gości, którzy zawitają w tym roku do Krakowa, znaleźli się Claudia Cardinale, Stellan Skarsgård, Wentworth Miller i Gabriel Byrne.

Program tegorocznej edycji opiera się na idei przekraczania granic zarówno filmowych, jak i obyczajowych, a nawet tych przestrzennych. Kto powiedział, że projekcje muszą się odbywać tylko w salach kinowych? Pokazy filmowe odbywają się w kinach studyjnych, na dachach krakowskich kamienic i na barce rzecznej. W tym roku organizatorzy stworzą też Kino nad Wisłą, gdzie codziennie od 20:30 wyświetlane będą tytuły, które przeszły do historii kina.

Organizatorzy festiwalu wracają do ulubionych sekcji, takich jak OdkryciaNadrabianie zaległości czy Amerykańscy niezależni. Nie zabraknie również nowości. Sekcja Głośne obrazy opowiada o najciekawszych osobowościach muzycznych i o emocjach, które towarzyszą im w procesie twórczym. Moda na ekranie to zestaw filmów, dzięki którym lepiej poznamy kulisy tego bardzo atrakcyjnego, ale niewątpliwie skomplikowanego świata. Będzie z klasą, ale nie zawsze grzecznie. Wśród festiwalowych nowości znalazły się też Zjednoczone kolory ludzkości swoista oda do różnorodności, dzięki której świat jest ciekawszy, lepszy i bardziej intrygujący. W programie widzowie znajdą filmy, które opowiadają o ludziach z różnych kultur i zakątków świata. Bohaterowie tych obrazów – na przekór stereotypom – udowadniają, że porozumienie ponad podziałami jest możliwe. Kolejne granice filmowcy przekraczają dzięki Wiekowo (nie)adekwatnym. Sekcja kwestionuje konwenanse i stawia pytania, kto decyduje o tym, co wypada, a czego robić nie należy “w pewnym wieku”.

Kolejny punkt festiwalowego programu to OFF SCENA, w ramach której wystąpi ponad 20 zespołów podczas 9 festiwalowych wieczorów. Festiwal PKO OFF CAMERA prezentuje nie tylko uznane projekty, ale przede wszystkim postawi na promocję nowych, świeżych brzmień. Tegoroczną edycję OFF SCENY otworzy Stefan Wesołowski, wielokrotnie nagradzany skrzypek i kompozytor. Zaraz po nim na scenie pojawi się Hatti Vatti. Wszechstronny producent przykuł uwagę projektem HV/NOON. Podczas Gali otwarcia wystąpi Skubas, a koncertem Skalpela zakończymy 8. edycję.

Od 4 do 6 maja 2015 Festiwal już po raz trzeci zaprasza na spotkania przygotowane przez profesjonalistów z myślą o branży. W ramach OFF CAMERA PRO INDUSTRY odbędą się warsztaty dotyczące m.in. koprodukcji, z kolei 1:1 to specyficzny „market” polskich projektów, które poddawane są ocenie za granicznych ekspertów. Szczegółowy program tegorocznego PRO INDUSTRY znajduje się tutaj.

Nowość 8. edycji to również Miasteczko Filmowe na Placu Szczepańskim, gdzie każdego dnia będą odbywać się spotkania z gwiazdami, warsztaty filmowe, zajęcia edukacyjne.

Szczegółowy program tegorocznej edycji PKO OFF CAMERA tutaj.

(Materiały prasowe.)

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

____________________________________ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *