FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Piosenka i Ballada Filmowa

Rusza VI Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu

PLAKAT OSTATECZNYJuż jutro, 23 lipca, rozpoczyna się VI Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu – i potrwa przez 3 dni. Idea wydarzenia silnie zakorzeniona jest w przekonaniu o istotnej roli, jaką pełni ten gatunek w kulturze. Fakt, iż festiwal odbywa się w Toruniu, również ma swoje znaczenie. Odsyłam Was w tym miejscu do artykułu znajdującego się na stronie toruńskiej imprezy, w którym autorzy tłumaczą, jaki związek ma Toruń z piosenką filmową – a nie jest to błaha historia.

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej to wydarzenie o wielkim potencjale. Utwory towarzyszące obrazom kinowym i telewizyjnym bardzo często tworzone lub wykonywane są przez najbardziej popularnych artystów. Amerykańska Akademia Filmowa przyznaje osobną statuetkę najlepszym kompozycjom minionego roku. Wielokrotnie zdarza się, że nikt z widzów nie pamięta już tytułu filmu, jednak utwory muzyczne wciąż są przywoływane, wykonywane lub wspominane jako najpiękniejsze przeboje. Nie raz na listach przebojów w stacjach radiowych pierwsze miejsca zajmują piosenki, które zostały napisane specjalnie do filmowej produkcji.

Na utwory przewodnie do wielu filmów publiczność czeka z niecierpliwością. Dobrym przykładem jest choćby piosenka do najnowszej części przygód Jamesa Bonda pt. Spectre. Kto ją napisze? Kto zaśpiewa? I czy utwór ten osiągnie podobny sukces, co ostatnia, oscarowa kompozycja w wykonaniu Adele pt. Skyfall? Jeżeli pamiętacie, w jaki sposób przeprowadzona została premiera tego utworu w Wielkiej Brytanii (pisałam o tym w artykule Piosenka filmowa – gatunek, który wyginął?, to zgodzicie się ze mną, że nie jest to dla producentów kwestia drugorzędna. Potrafią oni przeznaczyć ogromny budżet na kampanię promocyjną, aby pojawienie się utworu miało charakter wyjątkowy. Niejednokrotnie reżyserzy mają własną wizję funkcjonowania utworu, który pojawia się przy napisach końcowych i który jest utworem wiodącym w filmie. Ciekawą koncepcję prezentował na przykład Peter Jackson, który twierdzi, że piosenka powinna podtrzymywać emocje, które widz odczuwał w ostatniej scenie filmu. Analizując nastrój i treść utworów, pojawiających się w zakończeniach wszystkich części obu trylogii o Śródziemiu – australijski reżyser trafił w sedno znaczenia piosenki filmowej (pisałam o tym w artykule Piosenka do drugiej części historii o hobbicie…).

Gatunek piosenki filmowej – w porównaniu z wiekiem minionym – przeżywa kryzys. Wspominałam o tym we wcześniej przywoływanym tekście Piosenka filmowa – gatunek, który wyginął?). Wciąż jednak wierzę, że jest to chwilowa tendencja, która wkrótce odwróci się na korzyść utworów filmowych. Sam fakt stworzenia kolejnej, szóstej już edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, oraz duże zainteresowanie wykonawców Przeglądem Konkursowym i wysoki poziom interpretacji świadczą o tym, że kultura współczesna wciąż pamięta o filmowej piosence. Zachwyćmy się więc pięknem filmowych brzmień, rozlegających się przez trzy dni wśród gotyckich murów mojego pięknego Torunia. Zapraszam do zapoznania się z programem festiwalu i do śledzenia relacji z koncertów i Przeglądu, które pojawiać się będą na moim blogu. Tym bardziej cieszy mnie udział w tegorocznej edycji, że po raz pierwszy w swojej trzyletniej historii Klub Filmowy Obraz i Dźwięk pełni rolę Patrona Medialnego. Dzielę się z Wami tą radością, bo w końcu to Wy jesteście Odbiorcami moich filmowych przeżyć i zachwytów. I za to Wam dziękuję!

Jeżeli jeszcze nie zagłosowaliście na Listę Przebojów Piosenki Filmowej, serdecznie zapraszam do oddawania głosów na ulubione utwory. Propozycje oraz sposoby głosowania znajdują się w artykule Propozycje do Listy Przebojów Piosenki Filmowej.

Szczegóły toruńskiego wydarzenia znajdziecie na stronie www.piosenkafilmowa.pl.

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *