FESTIWALE,  Tofifest

RUSZYŁ 19. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY TOFIFEST 2021

W Toruniu wystartowała 19. edycja festiwalu „niepokornego”

Ponowna zmiana terminu festiwalu z jesiennego na letni była bardzo dobrym pomysłem. Tofifest stanął tym samym na pierwszej linii festiwalowych wydarzeń w Polsce i na świecie. Nie czeka na premiery, nie ogląda się na innych – realizuje swój program „niepokorności” i robi swoje.

Sztuka mimo wszystko

Tegoroczna edycja ponownie naznaczona jest piętnem pandemii i choć odpoczywamy od radykalnych obostrzeń, to czujemy oddech czwartej fali. Obawiamy się przyszłości, niektórzy z nas cierpią po stracie lub dochodzą do siebie po chorobie – ale podświadomie – a może i świadomie do bólu – dążymy do tego, by w naszej codzienności ponownie pojawiło się piękno wyrażane przez artystów. Tak też dzieje się na festiwalu Tofifest.

Motyw przewodni festiwalu

Gorące kino i muzyczny powiew wolności to przewodni motyw tegorocznej edycji. Wpisuje się on nie tylko w letnią porę, ale też w poczucie odzyskania swobody po trudnych miesiącach izolacji.

Tak o charakterze 19. odsłony Tofifestu piszą organizatorzy:

Sięgamy do klasyki kina, perełki gatunku filmowego, jakim jest musical, którego początki datuje się na rok 1927, gdy premierę miał „Śpiewak z jazzbandu”. Podczas tegorocznej edycji będziemy świętować 60-lecie premiery „West Side Story”, filmu, który radosnym i lekkim muzycznym brzmieniem wprowadzi nas w celebrowanie filmowego święta. Nagrodzony aż dziesięcioma Oscarami film przypomni piękno i niezwykłość filmowego musicalu, kiedy taniec jest drogą do wolności a porywająca muzyka, niesamowita choreografia tej luźnej i swobodnej ekranizacji „Romea i Julii” Williama Szekspira poprowadzi nas w wytęsknioną podróż po świecie filmowym.

Konkursy i pasma specjalne

Jak co roku Tofifest porządkuje prezentowane filmy według pasm, które odzwierciedlają najciekawsze tendencje kina: Wraz z Ritą Moreno i szalonymi filmowymi buntownikami stworzymy festiwal pełen atrakcji. Pozostaniemy wierni naszym najważniejszym pasmom filmowym – będą zatem konkursy na najlepszy filmowy debiut i polski film fabularny, a także specjalne pasmo „Must See Must Be”. Program festiwalu wzbogacą także spotkania z twórczyniami i twórcami, koncerty i wciąż konsekwentnie rozwijane przez nas pasmo warsztatowo-filmowe skierowane do młodego pokolenia.

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2021 potrwa od 30 czerwca do 4 lipca i będzie odbywał się w formie hybrydowej. Program festiwalu znajdziecie TUTAJ.

Do zobaczenia w Toruniu!

[Zdjęcie – materiały prasowe www.tofifest.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *