FESTIWALE,  Kamera Akcja

RUSZYŁ FESTIWAL KAMERA AKCJA W ŁODZI

Razem filmowi – to hasło tegorocznej edycji łódzkiego festiwalu

13. Festiwal Kamera Akcja wystartował. W zapełnionej po brzegi Szkole Filmowej w Łodzi widzowie obejrzeli przedpremierowo film otwarcia – Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej i spotkali się z reżyserką oraz producentką, Ewą Puszczyńską. Prawdziwie krytyczne emocje sięgnęły zenitu podczas ogłoszenia wyników konkursu Krytyk Pisze. Bez żadnych wątpliwości – to dopiero początek wrażeń! Na widzów czekają w kolejnych dniach nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmy, inspirujące warsztaty i pełne kontrowersji dyskusje, zarówno stacjonarnie (do 16 października), jak i online na platformie Think Film (17-20.10).

Mistrzowie pióra nagrodzeni

Festiwal Kamera Akcja od lat poszukuje wirtuozów słowa, którzy z odwagą tworzą pełne erudycji teksty krytyczne. Bitwa o tytuł najlepszego autora była w tym roku wyrównana. Uczestnicy walczyli o wyjątkowe nagrody, m.in. współpracę redakcyjną z Film&TV Kamera, miesięcznikiem „KINO”, indywidualne lekcje kina z Michałem Oleszczykiem i Jackiem Hamelą, roczną subskrypcję do serwisów DAFilms oraz Kinoscope czy nagrody pieniężne. Jurorzy nie znali autorów tekstów – oceniali prace anonimowo w trzech składach. W Jury Krytyków zasiedli: Maja Głogowska, Patrycja Mucha-Smolińska, Rafał Glapiak oraz Michał Walkiewicz.

Nagrodę Główną Uniwersytetu Łódzkiego #uwolnijumysł za tętniącą pod powierzchnią języka miłość do kina, która wyraża się w uważnej lekturze, precyzyjnym doborze słów i głęboko humanistycznej postawie zdobył Jan Brzozowski za tekst Wiersz niewypowiedziany. Jury postanowiło wyróżnić także Franciszka Zatykę, autora Porządku spokoju. O «Hazardziście» Paula Schradera.

Jury Twórczyń natomiast: Katarzyna Dzida-Hamela, Milenia Fiedler, Anna Pachnicka, uhonorowały Nagrodą Główną Łukasza Homziuka za analizę Całe życie za nami. O «Post tenebras lux» dziesięć lat później, w której docenili ujęcie w słowa tego, co nieoczywiste w twórczości Carlosa Reygadasa, świadomość filmowych środków wyrazu oraz dojrzałe odniesienia egzystencjalne.

Wyróżniony został także Maciej Kędziora, autor tekstu o firmie dystrybucyjno-producenckiej A24. Jury Miesięcznika „KINO” – Iwona Cegiełkówna, Adriana Prodeus, Jacek Cegiełka – najlepszym tekstem krytyczno-filmowym uznało: wnikliwy portret dwóch mało w Polsce znanych szwajcarskich twórców, pełen interesujących tropów interpretacyjnych ich dzieł, nakreślony z werwą i erudycją, tekst Samotni w domu. O dwóch filmach Ramona i Silvana Zürcherów Franciszka Drąga. Moja przygoda z Kamerą Akcją zaczęła się 9 lat temu od wolontariatu. To niesamowite uczucie odbierać nagrodę w konkursie, który wtedy jedynie obserwowałem – mówił na scenie laureat. Wyróżnienie trafiło do Adrianny Wójkiewicz, autorki Pod gwiazdą Kaina, czyli «W grocie Lascaux» (1994) Artura Wrotniewkiego. Nagrodzeni mistrzowie słowa przyznali, że choć ich droga krytyczno-filmowa była długa i często wyboista, koniec końców zawsze była niezwykle satysfakcjonująca.

Wstęga przecięta! – huczna gala otwarcia festiwalu

Są trzy filary Festiwalu Kamera Akcja – filmy, goście oraz uczestnicy i przede wszystkim długie rozmowy o kinie: z krytykami, kinofilami, twórcami i dziennikarzami. Dyskutujmy razem, do białego rana, bo jesteśmy RAZEM FILMOWI! – tak 13. Festiwal Kamera Akcja otworzyła dyrektorka, Malwina Czajka. To właśnie wspólnota była głównym punktem czwartkowej gali otwarcia: Cieszę się, że jesteśmy tutaj ramię w ramię. Kamera Akcja to od zawsze fascynująca rozmowa o filmie, pasjonujące chwile i mnóstwo emocji – dodał Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Po zakończeniu gali widzowie mieli okazję obejrzeć przedpremierowo Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej, jeden z największych hitów tegorocznego Cannes i wielki zwycięzca FPFF w Gdyni. Reżyserka powróciła z filmem, którym udowodniła, że perspektywa wewnętrzna i ukryte światy to tropy , w których czuje się doskonale. Po pokazie odbyło się spotkanie zarówno z Agnieszką Smoczyńską, jak i producentką – Ewą Puszczyńską, które zdradziły, jak wyglądał proces twórczy, poszukiwanie koncepcji na dzieło i produkcja samego filmu: Byłam jedną z pierwszych osób, które przeczytały scenariusz. Byłam zafascynowana bliźniactwem – naturą, która zmusza do bycia razem. Jeden duch w dwóch ciałach. Ta chęć wyrwania z bliźniaczej niewoli to największa wartość filmu – zdradziła Ewa Puszczyńska. Agnieszka Smoczyńska, tworząc swoją najnowszą produkcję chciała, by na pierwszym planie były dziewczyny i ich wyobraźnia. To dekonstrukcja filmu biograficznego, w którym twórczość, emocje i wyobraźnia grają pierwsze skrzypce.

Ciąg dalszy festiwalowych wrażeń

Skończył się tzw. czas świecki, który płynął przed festiwalem. Teraz mamy czas Święta Kina, dlatego korzystajmy z niego wspólnie podczas kolejnych czterech dni Kamery Akcji – zachęcał akademicko Piotr Sitarski, Dyrektor Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. W kalendarzach warto znaleźć czas na pełne emocji dyskusje: Klapki na oczach. Promocja w branży filmowej (14 października, godz. 15:00) z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, Wacławem Mikłaszewskim, Pauliną Jaroszewicz i Mateuszem Górą; Trendy w treściach. Jak trafić w gusta widowni (15 października, godz. 15:00), o czym rozmawiać będą Martin Stankiewicz, Michał Broniszewski, Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz oraz Artur Zaborski, a także Krytycznie do szpiku kości (16 października, godz. 15:00), w której udział wezmą Ewa Puszczyńska, Anna Tatarska, Mateusz Demski i Marcin Radomski.

Organizatorzy szczególnie polecają także retromański powrót do czasów świetności magnetowidów, kaset i blasku neonów z zaprzyjaźnionym kolektywnym VHS Hell – seans Zwolnienia warunkowego Patricka G. Donahue’a z 1994 roku z lektorem na żywo (14 października, godz. 22:00). W programie Festiwalu Kamera Akcja znalazły się także wyjątkowe pokazy nagrodzonych międzynarodowo filmów, m.in. Zdarzyło się Audrey Diwan (14 października, godz. 12:45), film na podstawie książki Annie Ernaux, tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla, Blisko Lukasa Dhonta (15 października, godz. 19:15), zdobywcy Grand Prix na festiwalu w Cannes czy najnowszej produkcji ukraińskiego reżysera Valentyna Vasyanovycha Odbicie (15 października, godz. 12:15).W piątek i w sobotę odbędą się także specjalne projekcje i Q&A z twórcami w ramach jubileuszu 15-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego: Głupców (14 października, godz. 19:00) Tomasza Wasilewskiego i Cichej ziemi Agi Woszczyńskiej (15 października, godz. 19:00) – na pokazy i spotkania wstęp wolny.

13. Festiwal Kamera Akcja odbywa się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

[Informacja prasowa]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *