MUZYKA FILMOWA,  Recenzje muzyki filmowej

„Sinfonia Varsovia Brass” – recenzja płyty

Muzycy sekcji dętej, grający na co dzień w orkiestrze Sinfonia Varsovia, sięgnęli po repertuar kinowy, przypominając przeboje znane z ekranu. Tym razem jednak usłyszymy je w aranżacji na trąbki, puzony, waltornię, tubę i instrumenty perkusyjne. Efekt jest fenomenalny!

Płyta Sinfonia Varsovia Brass zaskakuje dynamicznym, lekkim brzmieniem i wewnętrzną energią, która przenika słuchacza od pierwszych taktów Soul Bossa Novy Quincy’ego Jonesa aż po ostatnie nuty podniosłego dzieła Enigma Variations: Nimrod Edwarda Elgara. Zespół wybrał nie tylko klasykę muzyki filmowej (Children Of Sanchez czy temat z Rocky’ego), ale też utwory zaadaptowane przez kino (choćby Libertango Astora Piazzolli). Z pozoru niespójne muzyczne charaktery – klasyczny styl, tradycja big bandów i latynoskie rytmy – doskonale ze sobą harmonizują, rozgrzewając duszę i porywając ciało do tańca.

Podczas słuchania płyty ma się wrażenie, że muzycy nagrywając kolejne utwory świetnie się bawili, a radość ze wspólnej gry w jakiś tajemniczy sposób wpisali w wydobywane z instrumentów dźwięki. Być może takie wrażenie potęguje zdjęcie zamieszczone na wewnętrznej stronie okładki, przedstawiające kilkunastu roześmianych mężczyzn, trzymających błyszczące blaszane instrumenty. Ale właśnie tak sobie wyobrażam ich sesję nagraniową: pełną pozytywnej energii i pasji, którą chcą przekazać odbiorcom.

W swoim komentarzu Paweł Sztompke napisał: Potęga Trąbek, Waltorni, Puzonów jest tu na pierwszym planie. Nikomu nie akompaniuje, niczego nie uzupełnia, dopowiada, koloryzuje. Jest samodzielną formacją, która swoją siłą i energią może poruszyć serca wszystkich słuchaczy, bez względu na ich muzyczne preferencje.

Słowa te potwierdzam! Wykonywane przez zespół utwory nie należą do moich ulubionych, jednak sposób ich zaaranżowania i wykonania na płycie Sinfonia Varsovia Brass sprawił, że krążek ten już kilkanaście razy kręcił się w moim odtwarzaczu, zachwycając mnie i budząc sympatię domowników i gości.

Tekst pojawił się również na stronie www.soundtracks.pl.

_____________________________________

Instagram: @klubfilmowy
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *