FESTIWALE

Sopot Film Festival 2013

Program trwającego właśnie 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sopocie to barwny kalejdoskop kina polskiego i zagranicznego, zawierający najciekawsze produkcje prezentowane na najważniejszych przeglądach filmowych minionego sezonu. Jest to świetna okazja dla tych widzów, których dotychczas omijały festiwalowe emocje – w jednym miejscu zgromadziły się nazwiska i tytuły, rozsypane do tej pory po filmowej mapie polski.

(oto moja odpowiedź na tę wizję miłości); oraz przejmujący obraz Polowanie – o napiętnowaniu i ludzkiej nienawiści, z doskonałą rolą Madsa Mikkelsena. Wyłącznie dla aktorskiego popisu Michelle Williams warto zobaczyć film Take this waltz, a żeby dowiedzieć się, jak doprowadzić widza do frustracji poprzez łudzenie go nadchodzącym (kilkakrotnie) i dłużącym się finałem, można zerknąć na wątpliwe „dzieło” Xaviera Dolana Na zawsze Laurence. Niestety ostatecznie do repertuaru nie wszedł, zapowiadany pierwotnie w magazynie festiwalowym, argentyńsko-brazylijski film Obrazy, które żyją tylko w pamięci. Miałam okazję widzieć go na festiwalu Transatlantyk w minionym roku, dlatego mogę uczciwie powiedzieć, że brak tego tytułu w harmonogramie sopockiej imprezy to duża strata dla widzów. Klimat tego poetyckiego arcydzieła, niezwykle plastyczne zdjęcia i ciekawy sposób narracji poruszył mnie do głębi.

Spośród filmów polskich w sekcji Spectrum 12/13 zdecydowanie polecam Obławę  (o spotkaniu z Arkiem Tomiakiem, autorem świetnych zdjęć do filmu Marcina Krzyształowicza, pisałam już w osobnym artykule) oraz Imagine – subtelny obraz tego, czego nie wszyscy są w stanie zobaczyć, mimo iż wzrok mają doskonały.

Moją uwagę zwróciły również sekcje poświęcone dokumentowi (Spectrum: DOC – tu pozycją obowiązkową jest nagrodzony Oscarem film Sugarman), kinematografii szwedzkiej (Nowe Kino Szwedzkie), retrospektywa Toma Tykwera (z genialnym Atlasem chmur) oraz koncerty muzyki filmowej granej na żywo podczas projekcji filmów niemych (idea muzycznego ilustrowania niemego kina staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularna).
Projekcjom towarzyszą warsztaty Legalnej Kultury, zajęcia muzyczne i plastyczne dla dzieci, koncerty oraz konkursy, które są stałym elementem każdego przeglądu filmowego.
Informacje o sekcjach festiwalu, programie oraz relacje z kolejnych dni imprezy można śledzić na oficjalnej stronie MMF w Sopocie oraz na profilu FB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *