FESTIWALE,  Tofifest

Tofifest 2014 – Agata Kulesza i Jerzy Hoffman w Toruniu

20141018_200514

W moim pięknym Toruniu rozpoczął się 12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Podczas 9 dni trwania festiwalu pokazanych zostanie ponad 150 filmów w 16 pasmach. Wśród konkursów na uwagę zasługuje przede wszystkim Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych ON AIR, FROM POLAND – konkurs filmów polskich oraz SHORTCUT – Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Poza ucztą filmową na publiczność czeka ponad 30 koncertów muzycznych, zagranych w ramach festiwalu Audiowizje, imprezy odbywającej się w tym roku równolegle z Tofi.

20141018_201505

Gala Otwarcia miała miejsce 18 października w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Wśród zaproszonych gości na uroczystości pojawili się laureaci tegorocznych nagród. Nagrodę specjalną Flisak Tofifest odebrał Mirosław Dembiński, związany z Toruniem i Bydgoszczą autor filmów fabularnych i dokumentalnych. Nagrodę Złotego Anioła dla wybitnej aktorki europejskiej otrzymała Agata Kulesza, której kreacja w filmie Ida zachwyciła widzów i krytyków. Nagrodę za całokształt twórczości odebrał Jerzy Hoffman – reżyser, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Warto jednak wspomnieć o fakcie, o którym nie wszyscy wiedzą: otóż w roku 1964 właśnie w Toruniu Jerzy Hoffman zrealizował wraz z Edwardem Skórzewskim film Prawo i pięść (z Gustawem Holoubkiem w roli głównej). W swoim krótkim wystąpieniu laureat wyznał: Trochę się poczułem nostalgicznie, bo ten Anioł jest za całokształt twórczości i wyglądałoby na to, że czas już umierać. Ale zapewniam was, mnie się jeszcze umierać nie chce! I całe szczęście!

Gala Otwarcia mile zaskoczyła mnie elegancją, powściągliwością – i oprawą muzyczną. Mam nadzieję, że to dobry początek jeszcze lepszego filmowego święta w Toruniu. 

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *