FESTIWALE,  Tofifest

Tofifest 2014 – plakat i pierwsze zapowiedzi

tofifest_2014_630_propW dniach 18-26 października 2014 w moim pięknym Toruniu odbędzie się 12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Ideą toruńskiej imprezy jest prezentowanie produkcji oryginalnych i niepokornych. Co roku program wypełniają nie tylko filmy, które znajdują się w głównym nurcie współczesnej kinematografii, ale również obrazy niszowe, ukazujące nowe kierunki rozwoju X Muzy.

Kilka dni temu poznaliśmy projekt plakatu promującego tegoroczną edycję festiwalu. Znalazła się na nim Lisbeth Salander, postać stworzona przez Stiega Larssona w powieści „Millenium”. Kreację tę świetnie zaprezentowała na ekranie Noomi Rapace i to właśnie ona spogląda na nas nieprzyjaźnie z festiwalowego plakatu.

Bohaterka szwedzkiej produkcji pojawiła się tu nie bez powodu. W ramach najważniejszej sekcji festiwalu – „Zjawisk” – zaprezentowany zostanie nowy nurt w kinie światowym – Nordic Noir:

Tegoroczne „Zjawiska” po raz pierwszy spróbują zaprezentować nurt, którego ram funkcjonowania nie można zamknąć jednoznacznie w czasie, bo rozwija się na naszych oczach. Mowa o zjawisku w literaturze i kinie noszącym nazwę „Nordic Noir”. Od czasów Arthura Conana Doyle’a i Agathy Christie przyzwyczailiśmy się do pewnego rodzaju kryminału, nie spodziewając się, że może istnieć inny, równie silny. A jednak kultura skandynawska zaskoczyła i stworzyła na swój sposób nowy wzorzec kryminału — „mroczny, ponury, surowy i intrygujący”, jak pisze o Nordic Noir znawca tematu Barry Forshaw, brytyjski dziennikarz, publicysta i autor książek o tym zjawisku. 

W ramach pasma „Zjawiska” zaprezentowany zostanie autorski wybór filmów pełnometrażowych z nurtu Nordic Noir. Zobaczymy m.in. „Insomnię” w reżyserii Erika Skjoldbjærga ze wspaniałą kreacją Stellana Skarsgårda (amerykański remake filmu wyreżyserował Christopher Nolan z Alem Pacino w roli głównej), „Łowców cz. 1 i cz. 2” w reżyserii Kjella Sundvalla, „Łowców głów” w reżyserii Mortena Tylduma (znanego m.in. z filmu „Kumple”), „Kobietę w klatce” Mikkela Nørgaarda, „Nordvest” Michaela Noera oraz „Obywatela roku” Hansa Pettera Molanda, reżysera takich filmów jak choćby „Aberdeen” czy „Pewien dżentelmen”. (www.tofifest.pl)

To dopiero początek intrygujących informacji na temat programu Tofifestu. Mam nadzieję, że w tym roku będę mogła uważnie przyglądać się poszczególnym wydarzeniom festiwalowym. Na razie czekamy na kolejne doniesienia. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie www.tofifest.pl.

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

Twitter: @klubfilmowy

_____________________________________

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *