Wydarzenia

Torunianin laureatem nagrody dla młodych krytyków!

Fot. pochodzi z serwisu www.mmtorun.pl

Jako rodowita torunianka oraz absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mam ogromną przyjemność poinformować moich Czytelników o wyjątkowym sukcesie mojego krajana. Podczas trwającego właśnie 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty GRAND PRIX XVII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka otrzymał Radosław Osiński. 

wywiadzie dla mmtorun.pl, stara się być „zawsze maksymalnie przygotowanym, także wtedy, gdy tekst jest krótki lub dotyczy wąskiego zagadnienia. Wszystko po to, by konstruując artykuł, czuć się pewnie.” Takie podejście do kwestii tworzenia tekstów krytycznych powinno towarzyszyć każdemu, kto zamierza w sposób wiarygodny i profesjonalny wypowiadać się na temat dzieł filmowych. Nie wystarczy stwierdzić, że film „był fajny” lub że „aktor świetnie odegrał swoją rolę”. Takie określenia są często rzucane bez zastanowienia, bez głębszej analizy, z pominięciem najważniejszej części – odpowiedzi na pytanie: dlaczego uważam, że film jest fajny i że aktor zagrał świetnie; jakie środki filmowego wyrazu sprawiły, że w taki a nie inny sposób odbieram film. A to wymaga szerszej wiedzy filmoznawczej i wielu godzin przygotowań.
W uzasadnieniu Jury Konkursu czytamy, że ta prestiżowa nagroda dla młodych krytyków, przyznana została Radkowi „za nieoczywiste i inspirujące spojrzenie na współczesne kino, doskonałe opanowanie krytyczno-filmowego warsztatu oraz językową i intelektualną dyscyplinę, które zaowocowały zestawem tekstów na najwyższym poziomie”.
Liczę na to, że coraz częściej będziemy mieli okazję spotykać się z artykułami Radka. I że wraz z poprzednimi i następnymi laureatami Nagrody im. Krzysztofa Mętraka stworzy solidny filar polskiej krytyki filmowej, która odznaczać się będzie profesjonalizmem i pasją odczytywania dzieł filmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *