FESTIWALE,  Transatlantyk

Transatlantyk 2013 – Gala Otwarcia

Trzeci Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk 2013 stał się faktem. W tym roku wydarzenie to ma wyjątkowy charakter – jego pomysłodawca i organizator, Jan A.P. Kaczmarek, obchodzi swoje 60. urodziny.

Podczas Gali Otwarcia, która odbyła się 2 sierpnia 2013 roku w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w krótkim filmie prezentującym najważniejsze momenty w karierze kompozytora, mogliśmy usłyszeć zdanie: „Wybrałem muzykę pewnie dlatego, że jest to jedna z ostatnich sfer wolności w świecie, w którym przyszło nam żyć.” Są to słowa istotne, które z jednej strony budzą niepokój, a z drugiej strony cieszą. Rzeczywistość, jaka nas otacza, nakłada na człowieka coraz więcej ograniczeń, coraz bardziej zniewala i krępuje jego niezależność. Dobrze więc, że istnieje przestrzeń, dzięki której możemy poczuć się wolni i niezależni, realizując swoje pasje i marzenia. Tą przestrzenią jest właśnie muzyka, tak ukochana przez Kaczmarka, ale też przez gości i uczestników festiwalu.

Na zaproszenie Jubilata na scenie – bądź na ekranie – pojawili się wybitni muzycy. Yoko Ono, gość specjalny tegorocznej imprezy, w krótkim nagraniu przywitała obecnych na sali, a pianistka Gloria Campaner wykonała II Koncert fortepianowy Siergieja Rachmaninova. Leszek Możdżer, z którym Jan A.P. Kaczmarek współpracował przy tworzeniu muzyki do 10 filmów, wykonał improwizację na tematy z dwóch obrazów: Niewiernej (2002) oraz Marzyciela (2004). Ostatni tytuł – jak wiemy – przyniósł Kaczmarkowi Oscara.

Po krótkim przypomnieniu wydarzeń z zeszłorocznego festiwalu nastąpiła najciekawsza chwila wieczoru. Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Moniki Wolińskiej wykonała utwory Jana A.P. Kaczmarka, będące ilustracją do najnowszej produkcji opartej na motywach powieści Lwa Tołstoja pt. Anna Karenina. Orkiestrze towarzyszył brytyjski wiolonczelista Nick Cooper.

Transatlantyk jest festiwalem idei.

Używając siły filmu i muzyki

chcemy inspirować rozmowę

na ważne tematy.

To założenie dyrektora poznańskiego festiwalu będzie w tym roku realizowane do 9 sierpnia. 

Panu Janowi A.P. Kaczmarkowi składamy najlepsze życzenia urodzinowe, mając nadzieję na to, że tegoroczna edycja Transatlantyku umocni pozycję festiwalu na mapie ważnych filmowych imprez nie tylko w Polsce, ale i w Europie – by sfera wolności dzięki muzyce mogła być udziałem coraz szerszej publiczności.

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *