FESTIWALE,  MUZYKA FILMOWA,  Transatlantyk

Transatlantyk 2015 na morzu atrakcji

Plakat TRANSATLANTYK POZIOM800x566W ostatnich 5 latach TRANSATLANTYK FESTIVAL stał się jednym z najważniejszych i najdynamiczniej rozwijających się festiwali w Europie Środkowej. Kolejne 4 edycje zgromadziły w Poznaniu prawdziwe tłumy. Międzynarodowa publiczność obejrzała do tej pory łącznie 600 filmów na ponad 1000 pokazach kinowych i plenerowych. Przygotowano dla niej prawie 300 godzin warsztatów i prelekcji oraz zaproszono blisko 500 wybitnych twórców z Polski i zagranicy. Od samego początku Transatlantyk jest festiwalem idei – otwartym i glokalnym, artystyczną platformą do rozmów o najważniejszych problemach i wyzwaniach naszej cywilizacji. TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015 ma stać się miejscem łączącym – poprzez ambitne obrazy, najlepszą muzykę i inspirujące wydarzenia edukacyjne – wszystkie pokolenia, ponad podziałami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi. Organizatorzy zapraszają w tym roku do udziału w kilkuset wydarzeniach zaplanowanych w ramach czterech filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji. Sponsorem głównym tegorocznej edycji została ŠKODA.

5 lat temu stworzyliśmy na kulturalnej mapie Polski nową jakość – rozpoznawalny także poza granicami kraju festiwal idei. Używając siły filmu i muzyki inspirujemy Polaków do dyskusji na ważne tematy społeczne i polityczne. Rosnąca z roku na rok popularność naszej imprezy pokazała, że jedno wydarzenie kulturalne może łączyć osoby w różnym wieku. Zderzać w sposób pozytywny młodość z doświadczeniem, potrzebę zmian z zastanym porządkiem, obrazy prezentujące konflikty, dramaty, ale także zwyczajne życie jednostek i całych narodów z wyobrażeniem, jakie o współczesnym świecie mają mieszkańcy naszego kraju. W tym jubileuszowym roku jeszcze silniej chcemy podkreślić, jak ważna jest tolerancja i budowanie porozumienia ponad podziałami, z szacunkiem dla drugiego człowieka i jego poglądów. Poprzez najlepsze na świecie filmy, muzykę, warsztaty, prelekcje i spotkania z wybitnymi umysłami naszej epoki udowodnimy, że konflikty – społeczne, religijne czy polityczne – nastawione jedynie na negację z pewnością nie rozwiążą problemów współczesnego świata – mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor festiwalu.

GOŚCIE FESTIWALU

Od pierwszej edycji festiwal Transatlantyk zapewnia swojej publiczności kontakt nie tylko ze znakomitym światowym kinem i muzyką, ale także legendarnymi i młodymi twórcami z Polski i zagranicy. Dotychczas Poznań odwiedziło wiele osobistości świata filmu i muzyki z legendarną Yoko Ono na czele.

Na jubileuszową 5. edycję festiwalu organizatorzy zaprosili kolejnych wybitnych artystów – aktorów, reżyserów, kompozytorów, scenarzystów i scenografów. Swój udział potwierdził już jeden z najlepszych współczesnych aktorów charakterystycznych – Joe Pantoliano. Znany publiczności na całym świecie z takich filmów i seriali jak Matrix, Rodzina Soprano, Ścigany, Imperium Słońca czy obu części Bad Boys. Zagrał w blisko 170 obrazach kinowych, telewizyjnych oraz sztukach teatralnych. W swojej karierze zawodowej pracował z plejadą reżyserskich sław, w tym z m.in. Stevenem Spielbergiem, Christopherem Nolanem, Richardem Donnerem czy rodzeństwem Wachowskich. W 2003 roku Pantoliano wyreżyserował swój pierwszy film – Just Like Mona, do którego sam napisał scenariusz.

Kolejną wielką gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie najsłynniejsza na świecie kobieta android – Sean Young. Rola w kultowym Łowcy androidów Ridleya Scotta z 1982 r. otworzyła 23-letniej wówczas artystce drogę do wielkiej hollywoodzkiej kariery. Young wystąpiła w takich filmach jak Diuna Davida Lyncha, Wall Street Olivera Stone’a czy Alicja Woody’ego Allena. Była także seksowną porucznik w Ace Venturze. Psim detektywie, gdzie partnerowała Jimowi Carrey’owi. Na pierwszym planie pojawiła się także w dwóch niezwykle popularnych filmach końca lat 80.: obyczajowych Kuzynach Joela Schumachera oraz thrillerze Bez wyjścia Rogera Donaldsona, gdzie zagrała u boku Kevina Costnera i Gene’a Hackmana.

Na festiwalowym zielonym dywanie pojawią się w tym roku także inne niezwykłe kobiety: japońska reżyserka, producentka i scenarzystka Hisako Matsui, amerykańska producentka Mary Jane Skalski oraz dwie Polki – producentka oscarowej Idy Ewa Puszczyńska i znana przed wszystkim ze znakomitych dokumentów reżyserka i scenarzystka Karolina Bielawska. Swój udział w tegorocznej edycji potwierdził także reżyser Disco Polo Maciej Bochniak oraz jeden z najwybitniejszych polskich umysłów – prawnik, pisarz, wykładowca i działacz społeczny Wiktor Osiatyński. W Poznaniu pojawią się również: dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk oraz w kategorii debiutów: amerykańskie reżyserki Kathleen Davison i Ana Davis oraz dokumentalistki Inga Hajdarowicz i Anna Bednarczyk.

FILM – kilkanaście sekcji filmowych, Mobilne Kino Škody oraz plenerowe Kino Łóżkowe

Program filmowy to tradycyjnie już najmocniejsza strona festiwalu, ciesząca się największą popularnością wśród jego uczestników. Tegoroczny TRANSATLANTYK FESTIVAL pojawi się z projekcjami filmowymi w prawie każdej dzielnicy Poznania, a jeden z jego głównych projektów – Mobilne Kino Škody przez cały lipiec i sierpień odwiedzi dodatkowo aż 18 miejscowości w całej Wielkopolsce. Poznańskie kina – Multikino 51, Kino Muza, Nowe Kino Pałacowe, najmniejsze w mieście kino Raj oraz po raz pierwszy w historii imprezy także Kino Rialto – zaproszą widzów na pokazy ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, w tym polskie premiery obrazów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Dla najmłodszych kinomanów przygotowano w tym roku specjalny Dziecięcy Klub Filmowy, dla seniorów znakomite Kino Trzeciego Wieku, a dla pasjonatów niecodziennych gatunków filmowych Kino Klasy B i inne szaleństwa. Nie zabraknie oczywiście także najbardziej cenionych sekcji festiwalu takich jak m.in. PANORAMA, DOCS, NIEZALEŻNI, SACRUM, KONFRONTACJE, SEZON, OSCAR 2015, SPORT czy RETROSPEKTYWA.

Największym hitem jubileuszowej edycji będzie zdobywca Złotej Palmy w Cannes Dheepan – poruszająca historia bojownika Tamilskich Tygrysów, zmuszonego do ucieczki z rodzinnej Sri Lanki i zamieszkania we Francji. Reżyser tego mocnego społecznego dramatu, Jacques Audiard, jest jednym z najważniejszych obecnie europejskich twórców, autorem m.in. głośnego Proroka.

W sekcji Panorama widzowie Transatlantyku obejrzą m.in. węgierski obraz Syn Szawła (Grand Prix – Cannes 2015). Jedną z najpiękniejszych aktorek Hollywood, Jessicę Chastain, zobaczymy w A Most Violent Year, dramacie sensacyjnym w reżyserii J.C. Chandora. 45 lat to podwójnie nagrodzony na festiwalu w Berlinie (Srebrne Niedźwiedzie dla Charlotte Rampling oraz Toma Courtenay’a) film o kryzysie małżeństwa z tytułowym stażem, natomiast polska premiera Kryptonim U.N.C.L.E. jest nową propozycją Guy’a Ritchiego, twórcy Przekrętu i Sherlocka Holmesa.

Sekcja Niezależni to najlepsze filmy prezentowane na tegorocznym festiwalu w Sundance. Po raz pierwszy w Polsce widzowie zobaczą komedię obyczajową Wyniki z gwiazdą serialu Jak poznałem waszą matkę Cobie Smulders oraz znakomity, klaustrofobiczny thriller Zaproszenie z kolejnym doskonale znanym widzom seriali nazwiskiem – Johnem Carrollem Lynchem (American Horror Story). Tytułem, którego nie można przegapić, będzie także Umrika, wyróżnione Nagrodą Publiczności hinduskie kino drogi z Surajem Sharmą (Życie Pi) w roli głównej.

Gwóźdź programu sekcji Sacrum, francuski Apostoł wchodził do kin nad Loarą i Sekwaną w atmosferze skandalu – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nakazało odwołanie uroczystej premiery filmu z obawy przed atakami muzułmańskich ekstremistów. Obraz opowiada bowiem o młodym islamiście, który postanawia zostać chrześcijaninem. Polska premiera – Superworld to śmieszno-straszny obraz znanego z Hiszpanki Karla Markovicsa, a Calvary z Brendanem Gleesonem jest historią księdza, który po otrzymaniu groźby śmierci podczas spowiedzi, w ciągu tygodnia musi uporządkować swoje życie.

W ramach cieszącej się ogromną popularnością sekcji DOCS zostaną pokazane m.in. poetycki, opowiadający historię Chile Perłowy Guzik (Srebrny Niedźwiedź za scenariusz oraz Nagroda Jury Ekumenicznego Berlinale 2015) oraz Pixadores – wstrząsający obraz życia w piekle brazylijskiej faweli.

Na Plac Wolności powróci także hit ostatnich 3 edycji Transatlantyku – jedyne w Polsce Kino Łóżkowe. Bilety na wieczorne pokazy filmowe na bardzo wygodnych łóżkach z własnym ekranem, baldachimem, poduszkami i kocami rozchodzą się dosłownie w ciągu kilku godzin. Szczegóły największego w dotychczasowej historii imprezy kina plenerowego organizatorzy ujawnią już wkrótce.

EDUKACJA & INSPIRACJE – intelektualny ferment, kawa, drony, filmoterapia i audiobooki

Bogaty program części Edukacja & Inspiracje jest skierowany do tych, którym nie wystarczają jedynie pokazy filmowe. W ciągu 8 festiwalowych dni organizatorzy zaproszą do Centrum Kultury Zamek osoby w każdym wieku. Specjalnie dla nich odbędzie się kilkadziesiąt warsztatów, prelekcji i spotkań z wybitnymi aktorami, reżyserami, kompozytorami i scenografami z całego świata. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre warsztaty będzie jedynie ogłoszona rejestracja online.

Poza znanym już z ubiegłego roku, niezwykle popularnym cyklem „Coffee with…”, czyli indywidualnymi spotkaniami „mistrza z uczniem”, prowadzonymi w formie prywatnej rozmowy przy kawie, programerzy Transatlantyku przygotowali szereg interesujących nowości. Jedną z nich będzie warsztat „Drony w produkcji filmowej”. Do współpracy zaproszono dystrybutora dronów, firmę AeroMind z Poznania oraz operatora Waldemara Strażyńskiego. Na przykładzie wykorzystywanych przez siebie maszyn przedstawią genezę zastosowania dronów w produkcji filmowej oraz opowiedzą, jak bardzo przydatne jest to urządzenie w pracy operatora. Warsztat zostanie podzielony na część teoretyczną, prezentację video, zawierają fragmenty poszczególnych produkcji filmowych z użyciem dronów oraz na część praktyczną z wykorzystaniem sprzętu zarówno w przestrzeni CK Zamek, jaki i poza nią. Kolejna z ciekawych pozycji edukacyjnych –warsztat sprzętowy „Druk 3D w filmie” –został przygotowany z myślą o polskich filmowcach, którzy nie odkryli jeszcze jego zalet. Na spotkaniu z osobami, które na co dzień pracują z tą innowacyjną technologią, będzie można poznać jej szczegóły oraz odkryć możliwości, jakie daje ona w produkcji filmowej.

Program edukacyjny to także szereg spotkań i paneli. W tym roku uczestnicy festiwalu otrzymają możliwość posłuchania dyskusji poświęconej zagadnieniom związanym z autyzmem, w której rzeczywistość zostanie skonfrontowana z obrazem filmowym. W panelu „Autyzm w filmie vs rzeczywistość” punktem wyjścia do rozmowy będzie m.in. wielokrotnie nagradzany film Rain Man w reżyserii Barry’ego Levinsona. Do udziału w dyskusji zaproszono pedagogów, rodziców i osoby zaangażowane w pracę z osobami autystycznymi.

Dla osób zainteresowanych terapeutycznym działaniem filmów przygotowano natomiast panel „Filmoterapia”. Zaproszeni goście – medioznawca i filmoznawca, prof. UAM Wojciech Otto, autorka pierwszej w Polsce książki poświęconej filmoterapii Ewa Warmuz-Warmuzińska oraz reżyser Marcin Kondraciuk opowiedzą o możliwościach filmoterapii i angażowaniu ludzi niepełnosprawnych w życie społeczne poprzez pracę na planie filmowym. Podstawą do dyskusji będą wybrane fragmenty filmów.

Podczas spotkania „Audiobooki” Marcin Beme (Audioteka), Błażej Kukla (Fonopolis), Michał Szolc (Sound Tropez) oraz Robert Mirzyński (Radio Merkury) rozmawiać będą m.in. o zmianach na polskim rynku audiobooków, o ewolucji zarówno powstawania, jak i dostępu do słuchowisk oraz o przenoszeniu komiksów w świat dźwięków. W drugiej części spotkania uczestnicy poznają kulisy pracy nad audiobookami: ich postprodukcję, sposoby imitacji dźwięków oraz technikę nagrywania binauralnego, dającą efekt dźwięku 3D. Natomiast podczas wydarzenia, którego szczegóły organizatorzy zdradzą już niebawem, będzie można posłuchać wyjątkowych audiobooków. Na spotkaniu „Nowe modele produkcji filmowej” o efektach rewolucji cyfrowej w przemyśle filmowym opowie w tym roku badacz rynku audiowizualnego i znawca tematu Marcin Adamczak. Kolejne propozycje z programu Edukacja i Inspiracje będą sukcesywnie umieszczane na stronie internetowej festiwalu.

MUZYKA – konkursy kompozytorskie, Klub Festiwalowy oraz uroczyste Gale

W trakcie Festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata po raz piąty wezmą udział w dwóch międzynarodowych konkursach muzyki filmowej, oferujących nagrody pieniężne i zapewniających obiecującym talentom start w karierze. Jedyny w swoim rodzaju konkurs Transatlantyk Instant Composition Contest jest skierowany do improwizatorów, którzy podejmą wyzwanie i skomponują ad hoc na oczach publiczności muzykę do wyświetlanego filmu. Konkursowe zmagania odbędą się w tym roku w Sali Wielkiej CK Zamek w dwóch etapach. Pierwszy stanowią przesłuchania otwarte, do których mogą przystąpić wszyscy zgłoszeni uczestnicy. Do finału, stanowiącego drugi etap, jury wybierze 10 najbardziej kreatywnych muzyków. Zwycięzca konkursu improwizacji otrzyma w tym roku tytuł: Transatlantyk Instant Composer 2015 – First Prize oraz 15000 zł. Międzynarodowe jury przyzna również dwie dodatkowe nagrody: tytuł Transatlantyk Instant Composer – Second Prize i 7500 zł oraz Transatlantyk Instant Composer – Third Prize i 2500 zł.

Już niebawem organizatorzy ogłoszą także szczegóły drugiego konkursu – Transatlantyk Film Music Competition. Jest on skierowany do kompozytorów, którzy cenią sobie możliwość opracowania muzyki w najdrobniejszych szczegółach. TRANSATLANTYK Festival udostępni młodym twórcom materiały video, do których kompozytorzy stworzą następnie oryginalne ścieżki dźwiękowe. Nadesłane prace zostaną ocenione przez międzynarodową komisję złożoną z wybitnych specjalistów (kompozytorów, muzykologów, osób związanych z przemysłem filmowym). Festiwalowa publiczność na finałowym przesłuchaniu pozna jedynie wybraną, elitarną grupę 10 finalistów.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, hitem części muzycznej Transatlantyku będzie z pewnością Klub Festiwalowy, ponownie tworzony dzięki współpracy z Festiwalem Malta. Na Placu Wolności pokryte zielonym dywanem schody codzienne wieczorem zaprowadzą gości na niezapomniane Silent Disco. Wstęp jak zawsze bezpłatny!

Osiem festiwalowych dni zainauguruje 7 sierpnia uroczysta SUPERB Evening Gala Otwarcia, przygotowana w tym roku we współpracy ze ŠKODĄ, sponsorem głównym Transatlantyku. Jej część artystyczna będzie poświęcona muzyce jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – tragicznie zmarłego Jamesa Hornera. Zdobywca dwóch Oscarów za film Titanic napisał muzykę do ponad 150 tytułów (m.in. Apollo 13, Willow, Park Gorkiego, Obcy: Decydujące starcie, Braveheart – Waleczne serce, Piękny umysł i Avatar).

Muzyczny finał festiwalu to Gala Zamknięcia, zaplanowana w tym roku na 14 sierpnia. Przed festiwalową publicznością wystąpi znakomita grupa Kwadrofonik, laureaci tegorocznych Paszportów Polityki. W trakcie Gali poznamy także zwycięzców oraz pozostałych laureatów obu konkursów kompozytorskich. Po raz piąty zostaną wręczone wyjątkowe nagrody: TRANSATLANTYK Audience Award oraz TRANSATLANTYK Glocal Hero Award. Ostatnia z nich przyznawana jest wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata. Jej laureatami w poprzednich edycjach byli Bjørn Lomborg, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Yoko Ono oraz Gayatri Chakravorty Spivak.

Autorem plakatu 5. edycji festiwalu jest Paweł Król, mieszkający w Londynie 40-letni artysta-grafik. Jego praca zwyciężyła w otwartym konkursie, na który nadesłano ponad 100 prac z całej Europy. Motyw umieszczony na tegorocznym plakacie ma, według autora, symbolizować różnorodność, z jaką kojarzy się idea festiwalu. Różnorodność rozumiana jako spotkanie osobowości, tematów, zdarzeń, przedmiotów, ludzi i zachowań, czyli tego, co charakteryzuje festiwalowe wydarzenia artystyczne i kulturalne. Praca artysty została nagrodzona w kategorii „Poster” w 56. edycji konkursu Design Annual Competition, organizowanego przez prestiżowy amerykański magazyn Communication Arts Magazine.

Więcej informacji o programie TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015 będzie pojawiać się sukcesywnie na stronie www.transatlantyk.org oraz na profilu www.facebook.com/Transatlantyk.

(Informacja prasowa)

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
_____________________________________

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *