FESTIWALE,  Transatlantyk

Transatlantyk coraz bliżej!

TRANSATLANTYK Festival 2015_MKS w Poznaniu_fot. mat. prasoweOto ostatnie przedfestiwalowe zapowiedzi z biura prasowego Transatlantyku:

Znamy już lokalizacje siedmiu seansów plenerowych TRANSATLANTYK: Mobilnego Kino Škody w Poznaniu. Głosami internautów wybrano miejsca, do których od 7 do 13 sierpnia zawita z projekcjami filmowa Škoda Yeti. Wśród nich znalazły się m.in.: kultowy Most Jordana, CK Zamek czy Cytadela. Organizatorzy Festiwalu ogłosili także nazwiska finalistów konkursu Transatlantyk Film Music Competition. W czwartek, 13 sierpnia w Sali Wielkiej CK Zamek najlepsi młodzi kompozytorzy z całego świata powalczą o tytuł Transatlantyk Young Composer 2015 oraz nagrodę główną w wysokości 20 tys. zł. Do 7 sierpnia przedłużono natomiast termin przyjmowania zgłoszenia na Transatlantyk Instant Composition Contest. Zwycięzców i laureatów obu konkursów kompozytorskich poznamy w ostatnim dniu Festiwalu w trakcie Gali Zamknięcia.

TRANSATLANTYK: MOBILNE KINO ŠKODY W POZNANIU!

Jedna z najpopularniejszych sekcji festiwalu  – Transatlantyk: Mobilne Kino Škody – wyruszyła w tym roku w Wielkopolskę już 3 lipca i odwiedziła do tej pory mieszkańców 12 miast. Dotarła z projekcjami plenerowymi m.in. do Leszna, Rawicza, Piły, Obornik, Szamotuł, Międzychodu, Gniezna i Wrześni. Do Poznania filmowa Škoda Yeti zawita w piątek, 7 sierpnia. Podczas jubileuszowej edycji Festiwalu pojawi się w aż siedmiu lokalizacjach, wybranych głosami internautów. Na seanse festiwalowego kina plenerowego organizatorzy zapraszają codziennie, do 13 sierpnia włącznie, o godzinie 21:30. Cały projekt potrwa do końca wakacji i z 25 filmami zagości łącznie w 19 miejscowościach Wielkopolski. Wszystkie seanse w ramach Mobilnego Kino Škody są bezpłatne.

7 sierpnia                   Most Jordana, „Marzyciel”, g. 21:30

8 sierpnia                   CK Zamek, „Gdzie jesteś, Amando”, g. 21:30

9 sierpnia                   Park Wieniawskiego, „Życie jest piękne”, g. 21:30

10 sierpnia                 Park Drwęskich, „Krzyk”, g. 21:30

11 sierpnia                 Park nad Wartą – Amfiteatr, „Jackie Brown”, g. 21:30

12 sierpnia                 Stary Port nad Wartą przy ul. Estkowskiego, „Wbrew regułom”, g. 21:30

13 sierpnia                 Park Cytadela, „Angielski pacjent”, g. 21:30

KONKURSY KOMPOZYTORSKIE

Znamy już nazwiska 11 finalistów (9 osób oraz jeden duet kompozytorski) konkursu Transatlantyk Film Music Competition. W czwartek, 13 sierpnia o tytuł Transatlantyk Young Composer 2015 oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł powalczą: Bartosch McCarthy z Niemiec, Maciej Dobrowolski, Paweł Litwińczyk oraz Marcin Kuczewski z Polski, Sebastiano Ermanno i Andrea Grant z Włoch, Levente  Kovacs z Węgier, James Newberry i Leeran Raphaely z USA oraz duet: Roozbeh Parandeh z Iranu i Rovshan Asgarzade z Azerbejdżanu.

Otwarte dla widowni zmagania finałowe rozpoczną się w Sali Wielkiej CK Zamek o g. 14:00. Najlepsze z nadesłanych z całego świata kompozycji – do fragmentów filmu „City Island” w reż. Raymonda De Felitty oraz animacji „Destiny” w reż. Fabiena Weibela – będzie w tym roku oceniać jury w składzie: Michael P. Aust (producent muzyczny i kurator sztuki), John Debney (kompozytor, przewodniczący jury), Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor), Dorota kędzierzawska (reżyserka filmowa) oraz Andrzej Maleszka (reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy).

Podczas Gali Zamknięcia oprócz nazwiska zwycięzcy festiwalowa publiczność pozna także pozostałych dwóch laureatów konkursu. Otrzymają oni odpowiednio nagrody: Transatlantyk Young Composer Award – Second Prize w wysokości 7 500 zł oraz Transatlantyk Young Composer Award – Third Prize w wysokości 2 500 zł.

Do 7 sierpnia do g. 12:00 został natomiast przedłużony termin przyjmowania zgłoszeń do drugiego konkursu kompozytorskiego – Transatlantyk Instant Composition Contest. Nazwiska uczestników tego wyjątkowo widowiskowego, jedynego na świecie konkursu natychmiastowej kompozycji, zostaną ogłoszone do 8 sierpnia. Młodzi artyści, którzy mają talent do improwizacji, zmierzą się po raz kolejny w Sali Wielkiej CK Zamek w dwóch etapach.

Otwarte dla publiczności eliminacje, w których wystąpią wszyscy zgłoszeni młodzi twórcy, odbędą się w środę, 12 sierpnia o g. 14:00. Bezpośrednio po obejrzeniu na osobności krótkiego materiału filmowego, na scenie – w obecności widzów – podejmą próbę stworzenia ad hoc spójnej z tym obrazem kompozycji. Wśród jurorów, oceniających w tym roku efekty konkursowych zmagań, znajdą się: Mariusz Grzegorzek (reżyser, scenarzysta, scenograf i grafik, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi), Andy Hill (producent muzyczny), Frank Ilfman (kompozytor), Arthur Reinhart (operator i montażysta filmowy) oraz Curt Sobel (montażysta, kompozytor i producent muzyczny, przewodniczący jury).

W czwartek, 13 sierpnia o g. 9:00 w Sali Wielkiej CK Zamek finaliści powalczą o tytuł Transatlantyk Instant Composer 2015 – First Prize oraz nagrodę w wysokości 15 000 zł. Na Gali Zamknięcia Festiwalu poznamy nie tylko zwycięzcę tego konkursu, ale także dwóch pozostałych laureatów, którzy otrzymają nagrody w wysokości odpowiednio 7 500 i 2 500 zł.

GŁOSOWANIE NA NAJLEPSZY FILM TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015!

14 sierpnia na Gali Zamknięcia zostanie wręczona także jedna z najważniejszych nagród Festiwalu: TRANSATLANTYK Audience Award. Internetowe głosowanie rozpocznie się w pierwszym dniu Festiwalu i potrwa aż do 13 sierpnia. Już po raz piąty widzowie będą mogli wskazać jeden z 10 festiwalowych filmów – ten który ich najbardziej wzruszył, rozbawił czy zachwycił. Tegoroczny wybór nie będzie łatwy, bo na liście znalazły się filmy należące do najróżniejszych gatunków filmowych. Link do formularza do głosowania będzie dostępny od 7 sierpnia.

1. „AMY”, reż. Asif Kapadia, Wielka Brytania, 2015, sekcja Transatlantyk DOCS

2. „UMRIKA”, reż. Prashat Nair, Indie, 2015, sekcja Transatlantyk Niezależni

3. „ZAPROSZENIE”, reż. Karyn Kusama, USA, 2015, sekcja Transatlantyk Niezależni

4. „PRZYBIJ PIĄTKĘ”, reż. Adrian Biniez, Argentyna, 2014, sekcja Transatlantyk Panorama

5. „ROK PRZEMOCY”, reż. J.C. Chandor, USA, 2014, sekcja Transatlantyk Panorama

6. „PRAWIE JAK MATKA”, reż. Anna Muyalert, Brazylia, 2015, sekcja Transatlantyk Niezależni

7. „DHEEPAN”, reż. Jacques Audiard, Francja, 2015, sekcja Transatlantyk Panorama

8. „MOJA MATKA”, reż. Nanni Moretti, Włochy, 2015, sekcja Transatlantyk Panorama

9. „INTRUZ”, reż. Magnus von Horn, Francja, Polska, Szwecja, 2015, sekcja Transatlantyk Panorama

10. „45 LAT”, reż. Andrew Haigh, Wielka Brytania, 2014, sekcja Transatlantyk Panorama

BEZPŁATNE POKAZY FILMOWE W PROGRAMIE EDUKACJA&INSPIRACJE!

Z okazji 5. jubileuszowej edycji TRANSATLANTYKU organizatorzy przygotowali dla widzów prawdziwą gratkę – bezpłatne pokazy filmowe w ramach sekcji Edukacja&Inspiracje. Aby w nich uczestniczyć, nie trzeba kupować biletu ani pobierać w kasie kina darmowej wejściówki. Każdy, kto trafi w trakcie tegorocznego Festiwalu do budynku CK Zamek, będzie mógł wejść i zobaczyć osiem następujących filmów:

8 sierpnia o g. 14:00 „Babadook” w Nowym Kinie Pałacowym  (PŁC) – po filmie odbędzie się warsztat operatorski, na który obowiązują zapisy,

8 sierpnia o g. 18:00 „Obietnicę Pandory” (PŁC) – po filmie zaplanowano otwarte spotkanie z Piotrem Mazgajem  z PGE EJ1 pt. „Obiektywnie o atomie”,

10 sierpnia o g. 13:00 „W Twoich ramionach” (PŁC) – po filmie odbędzie się otwarty panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniu eutanazji z udziałem wybitnego publicysty, prof. Wiktora Osiatyńskiego oraz o. Romana Bieleckiego, redaktora naczelnego miesięcznika „W drodze”,

11 sierpnia o g. 14:30 „Rain Man” (PŁC) – po seansie otwarty panel dyskusyjny „Autyzm w filmie vs rzeczywistość”,

11 sierpnia o g. 16:00 „Blok krótkich metraży” (Sala Wielka), a po nim otwarte spotkanie z młodymi polskimi reżyserami: Teresą Czepiec, Bartkiem Kulasem, Piotrem Domalewskim, Miłoszem Sakowskim oraz Pawłem Maśloną,

12 sierpnia o g. 11:00 „Frances Ha” (PŁC) – po projekcji otwarte spotkanie „Nowe modele produkcji filmowej”,

13 sierpnia o g. 11:00 „La Comuna 9. Odzyskując miasto” (PŁC), a po filmie panel dyskusyjny „Budżety obywatelskie – rzecz o podziale tortu”,

14 sierpnia o g. 17:00 pokaz premierowy „Jan Berdyszak” (PŁC) oraz otwarte spotkanie poświęcone temu niezwykłemu artyście z udziałem autorów filmu Ewy Fagas-Mielech i Piotr Mielecha oraz prof. Anny Grzegorczyk.

TALKING PIANO PONOWNIE NA TRANSATLANTYK FESTIVAL!

Talking Piano to szczególna forma moderowanej rozmowy pomiędzy kompozytorem a publicznością. Na scenie pojawi się fortepian, przy którym twórcy ilustrować będą swoje wypowiedzi muzyką wykonywaną na żywo. Aby dopełnić dyskusję, na ekranie wyświetlone zostaną również fragmenty materiałów audio-wideo. Prowadzący – znany dziennikarz muzyczny Tim Burden – będzie podczas tych spotkań przewodnikiem i postara się, aby widzowie poznali jak najwięcej szczegółów dotyczących pracy, ścieżek kariery, pomysłów artystycznych i fascynujących wydarzeń z życia twórców. W tym roku za fortepianem w Sali Wielkiej CK Zamek zasiądą kompozytorzy: we wtorek, 11 sierpnia o g. 19:30 Curt Sobel, natomiast w środę, 12 sierpnia o g. 19:30 John Debney. Wstęp na spotkania „Talking Piano” jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych!

Szczegółowy program TRANSATLANTYK Festival 2015 jest dostępny na stronie www.transatlantyk.org.

_____________________________________

Facebook: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
Twitter: @klubfilmowy
Pinterest: Klub Filmowy Obraz i Dźwięk
____________________________________

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *